Με φόρα!

Με φόρα!
Κυριακή, 7 Φεβρουαρίου 2021 - 19:18

Μετά τα πάρτι με ΠΑΟΚ στην Πυλαία και Παναθηναϊκό στο Ρέντη, η ομάδα Βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού νίκησε με 3-0 σετ (25-15, 25-16, 32-30) και την Κηφισιά, για την 8η αγωνιστική της Volley League. Ήταν η 5η σερί και 7η νίκη στη σεζόν για την ομάδα του Δημήτρη Καζάζη.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης με τη Κηφισιά κρατήθηκε ενός λεπτού στη σιγή, στη μνήμη των 21 αδικοχαμένων θυμάτων της Θύρας 7.

Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Χέρμανς Έγκλεσκαλνς με 23 πόντους και ακολούθησε με 16 ο Νίκολα Μιγιαΐλοβιτς.

Επόμενη αναμέτρηση είναι κόντρα στο Φίλλιπο Βέροιας, εκτός έδρας, την προσεχή Τετάρτη (10/2, 18:00) για την 9η αγωνιστική.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά προηγήθηκε νωρίς με 4-1 και μετά το 7-7 πάτησε το πόδι στο «γκάζι» και με σερί 6-0 διεύρυνε το προβάδισμά του. Με τους Μιγιαΐλοβιτς, Έγκλεσκαλνς και Φρομ να κάνουν ό,τι θέλουν, ο Θρύλος έφτασε με σχετική άνεση στο 25-15 για το 1-0 σετ.

Ακόμη πιο εύκολα έγινε το 2-0 στα σετ. Ο Θρύλος μπήκε δυνατά και εδώ, ξέφυγε με 11-2 και εκεί είχαν κριθεί τα πάντα. Ο Καζάζης άνοιξε το rotation, δίνοντας χρόνο στους Εφραιμίδη, Χαραλαμπίδη, Ριζόπουλο, Στράτο, Νικολάκη και Τζιάβρα και ο Ολυμπιακός «καθάρισε» με 25-16 για το 2-0 στα σετ.

Στο τρίτο σετ η Κηφισιά μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε 6-10. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 9-10 και προηγήθηκε για πρώτη φορά στο τρίτο σετ με 14-13. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 19-19 (βρέθηκε να χάνει με δύο πόντους) και ο Φρομ με άσο έκανε το 23-22 και ο Μιγιαΐλοβιτς με φοβερή επίθεση το 24-22. Η Κηφισιά ισοφάρισε και προηγήθηκε με 24-25 και το ματς πήγε, πόντο-πόντο μέχρι τους 30. Ο Μιγιαΐλοβιτς με κερδισμένο μπλοκ άουτ στο 31-30 και με διπλό μπλοκ των Ανδρεάδη-Νικολάκη ο Θρύλος έφτασε στο 32-30, χάρη στο οποίο πανηγύρισε τη νίκη με 3-0 σετ.

Tα σετ: 25-15 (26’), 25-16, 25-16 (22’), 32-30 (38’)

1ο σετ: 8-7, 16-9, 21-13, 25-15

2ο σετ: 8-2, 16-6, 21-10, 25-16

3ο σετ: 4-8, 15-16, 20-21, 32-30