Το πάλεψε, αλλά συνεχίζει στο CEV Cup

Πέμπτη, 4 Νοεμβρίου 2021 - 18:12

Την ήττα με 0-3 σετ από τη Ζοκ στο Ρέντη γνώρισε ο Ολυμπιακός, μαζί και τον αποκλεισμό. Συνεχίζει στην Ευρώπη, αλλά στο CEV Cup, όπου θα αντιμετωπίσει την Πόρτο στη φάση των «16» της διοργάνωσης.

Αν και μπήκε καλά και μέχρι τα μισά του σετ ήταν σε θέση ισχύος, ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε και έχασε το πρώτο σετ με 19-25 από τη Ζοκ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 6-4 με μπλοκ της Κόστα, αλλά με άστοχη επίθεση της ίδιας έγινε το 8-10. Ο Θρύλος επέστρεψε, προηγήθηκε 14-12 με τη Χίπε, αλλά η ομάδα από τη Σερβία έκανε το 14-18 με 0-6 σερί! Εν τέλει, το σετ χάθηκε (0-1) με 19-25.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στο 2ο σετ. Προηγήθηκε 3-1 με τη Χίπε και 7-4 με τη Μαριάνα Κόστα, αλλά η Ζοκ μείωσε στον πόντο. Η Μαριάνα Κόστα έκανε το 12-10, η Γιώτα το 13-11 και ο Θρύλος βρέθηκε και στο +4. Πρώτα για το 16-12 και μετά με πλασέ της Εμμανουηλίδου για το 18-14. Η Γενιτσαρίδη με ωραίο πλασέ έκανε το 19-15 για τον Θρύλο, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η Ζοκ μείωσε τη διαφορά σε 21-20 και προηγήθηκε 22-23 με την Κέτσμαν. Το φινάλε ήταν κακό, με την ομάδα από τη Σερβία να παίρνει το σετ για το 0-2 με μπλοκ στη Χίπε. Πλέον, θα έπρεπε πάρει τα επόμενα 4 σετ (3 συν το χρυσό σετ) για να πάρει εκείνος την πρόκριση.

Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν καλά στο τρίτο σετ, προηγήθηκαν με 5-3 με μπλοκ της Γιώτα, αλλά το παιχνίδι ήταν ντέρμπι. Η Χίπε έγραψε το 9-7 και το 10-8, αλλά η ομάδα της Σερβίας επέστρεψε. Όχι μόνο ισοφάρισε σε 10-10, αλλά προηγήθηκε και με 11-13 με πόντους από την Κέτσμαν και την άστοχη επίθεση της Μαριάνα Κόστα. Ο Ολυμπιακός το γύρισε με δύο άσους της Εμμανουηλίδου για το 14-13. Η Χίπε με δύο πόντους και ενδιάμεσα η άστοχη επίθεση της Κέτσμαν διεύρυναν το προβάδισμα του Ολυμπιακού για το 17-14. Δεν κράτησε πολύ, όμως, μιας και με 0-4 σερί η Ζοκ πέρασε μπροστά (17-18). Η Ζοκ προηγήθηκε 20-23, αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 23-23 και πέρασε μπροστά με 25-24 μετά από παράβαση της Κέτσμαν. Έγινε μεγάλο ματς στο φινάλε, με τις δύο ομάδες να περνούν μπροστά αλλά να μην καταφέρνουν να πάρουν και το σετ. Το τρίτο σετ πήγε πάνω από τους 30 πόντους, με τον Ολυμπιακό να χάνει ευκαιρία στο 31-30 να μειώσει και να μπει και πάλι στο παιχνίδι. Το μπλοκ της Γκλίγκοριτς και ο άσος από τη Ζοκ διαμόρφωσαν το 31-33 στο τρίτο σετ και έκαναν το 0-3 σετ για τη Ζοκ.

Τα σετ: 19-25, 23-25, 31-33

1ο σετ: 8-6, 14-16, 16-21, 19-25

2ο σετ: 8-7, 16-12, 21-19, 23-25

3ο σετ: 8-7, 16-14, 19-21, 31-33

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 46 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων και της Ζοκ προήλθαν από 3 άσσους, 45 επιθέσεις, 18 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερέλ Κουτίνιο): Γιώτα 10 (6/8 επ., 4 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 9 (4/11 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Σάλας 6 (6/19 επ., 60% υπ. - 10% άριστες), Κόστα 12 (8/24 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ. - 44% άριστες), Χριστοδούλου 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Χίπε 16 (16/42 επ.) / Κακουράτου (λ, 73% υπ. - 55% άριστες), Τοτσίδου (λ, 43% υπ. - 29% άριστες), Γενιτσαρίδη 6 (5/14 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ. - 33% άριστες), Κελεσίδη.

ΖΟΚ (Μαριάνα Μπόρισιτς): Πάβλοβιτς 11 (10/28 επ., 1 μπλοκ), Γκλίγκοριτς 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Βουτσίσεβιτς, Βεσελίνοβιτς 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Ράνκοβιτς 19 (14/34 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 53% υπ. - 29% άριστες), Κέτσμαν 14 (10/24 επ., 4 μπλοκ, 39% υπ. - 29% άριστες), Μεντιτς 10 (5/8 επ., 5 μπλοκ) / Ντούρντεβιτς (λ, 67% υπ. - 33% άριστες), Βρέτσελ.