Μεγάλο βήμα πρόκρισης ο Θρύλος!

Τετάρτη, 30 Νοεμβρίου 2022 - 20:30

Εύκολη και καθαρή νίκη με 3-0 σετ επί της Μπουργκάς πήρε ο Ολυμπιακός στο Ρέντη, στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων στους «16» του Challenge Cup και έκανε καθοριστικό βήμα πρόκρισης στα προημιτελικά. Πλέον, ο Θρύλος θέλει δύο σετ στη Βουλγαρία για να πάρει την πρόκριση.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στον αγώνα με την Μπουργκάς. Επέβαλε το ρυθμό του και πήρε από νωρίς ένα καλό προβάδισμα που το διατήρησε ως το τέλος του πρώτου σετ. Ο Θρύλος προηγήθηκε με 2-0 με τον Λινάρνδο να μπλοκάρει την επίθεση, ενώ ο Στερν και ο Ιντάλγκο έκαναν το σκορ 6-2. Ο Παγένκ με πρώτο χρόνο και ο Κουμεντάκης με μπλοκ έκαναν το 11-5. Ο Παγένκ με άσο και ο Στερν «έγραψαν» το 13-9, με τον Κουμεντάκη και τον Λινάρδο (πρώτος χρόνος) να ανεβάζουν τη διαφορά στο +5 για το 16-11. Δύο συνεχόμενοι άσοι από τον Στερν έφεραν τον Ολυμπιακό στο 19-12 και ακόμη πιο κοντά στο πρώτο σετ. Στο +7 πήγε η διαφορά και με τον Ιντάλγκο (21-14). Η Μπουργκάς πλησίασε σε 22-19 με το μπλοκ του Τσαβντάροφ, αλλά ο Ολυμπιακός δεν έχασε την ψυχραιμία του και με καρφί του Ιντάλγκο και τον Στερν σε κόντρα μπάλα πήρε το πρώτο σετ με 25-19 (1-0).

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με προβάδισμα 4-0 στο δεύτερο σετ του αγώνα με την Μπουργκάς, εκμεταλλευόμενος τα λάθη των φιλοξενούμενων μαζί με τα μπλοκ του Παγένκ και του Στερν. Η Μπουργκάς μείωσε σε 4-3 μετά από λάθος του Ιντάλγκο και ο Στερν με δύο πόντους έκανε το 6-3, ενώ με πρώτο χρόνο του Παγένκ και τελείωμα του Κουμεντάκη στην ευθεία, ήρθε το 8-4. Ο Στερν έκανε το 11-5, αλλά ο Ολυμπιακός φάνηκε σαν να χάνει κάπου τη συγκέντρωσή του και η Μπουργκάς μείωσε σε 13-12 με μπλοκ στον Ιντάλγκο και άσο του Μπραντόεφ. Μάλιστα, στην πρώτη φάση, ο Κουβανός του Ολυμπιακού φάνηκε να ενοχλείται (ή με τον πανηγυρισμό μπροστά του ή ίσως κάτι να ειπώθηκε). Αυτό ήταν, ο Ιντάλγκο πήρε τα πάνω του και με 3 δικούς του πόντους, ήρθε το 17-13. Με μπλοκ στον Κουμεντάκη η Μπουργκάς μείωσε σε 18-16 και ο Στερν απάντησε άμεσα για το 19-16. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν 20-20 με μπλοκ στον Στερν, αλλά ο Ολυμπιακός πήρε και το δεύτερο σετ. Με Κουμεντάκη, Στερν και δύο πόντους του Ιντάλγκο, ο δεύτερος ήταν και ο τελευταίος του σετ, με μπλοκ άουτ, έκαναν το 25-22 για τον Θρύλο και το 2-0.

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός είχε τον πρώτο λόγο από την αρχή. Με δύο μπλοκ, από Λινάρδο και Στερν προηγήθηκε με 3-2 και με τον Στερν με 5-4. Το μπλοκ του Κουμεντάκη, οι άλλοι δύο πόντοι του Έλληνα ακραίου και το καρφί του Στερν στη μεγάλη διαγώνιο, έφεραν τον Ολυμπιακό στο 10-6. Με πρώτο χρόνο του Λινάρδου ήρθε στο 11-7 και ο ίδιος με μπλοκ έκανε το 17-11, με τον Ολυμπιακό να κάνει σημαντικό βήμα για καθαρή νίκη. Ο Στερν και το καρφί του Κουμεντάκη έκαναν το σκορ 20-13, ο Παγένκ το 22-15 και το λάθος του Μπραντόεφ στο σερβίς έφεραν το 25-18 και το 3-0 στα σετ.

Τα σετ: 25-19, 25-22, 25-18