Πέρασε από την Κηφισιά, «αγκαλιά» με την πρόκριση στο Final 4

Σάββατο, 3 Δεκεμβρίου 2022 - 23:27

Τη νίκη με 3-0 σετ επί της Κηφισιάς στο Ζηρίνειο, στον πρώτο προημιτελικό για το League Cup, πήρε ο Ολυμπιακός και αγκάλιασε την πρόκριση στο Final 4. Το δεύτερο παιχνίδι θα γίνει στο Ρέντη, την Τετάρτη (7/12).

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο πρώτο σετ με δύο άσους από τον Λινάρδο για το 0-2, αλλά στη συνέχεια πίεσε η Κηφισιά και πήρε το πρώτο προβάδισμα για το 6-5. Ο άσος από τον Τράβιτσα έφερε το 7-7 και ο πρώτος χρόνος από τον Λινάρδο στο 8-8. Ο Παγένκ με πρώτο χρόνο και με άσο έκανε το 13-13 και ο Κουμεντάκης έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Ολυμπιακό για το 13-14. Ο Τράβιτσα για το 15-15 και ο ίδιος με άσο για το 15-17, έδωσε προβάδισμα 2 πόντων για τον Ολυμπιακό, ο Κουμεντάκης έφερε το +3 για το 15-18 και ο Λινάρδος με πρώτο χρόνο το 16-19. Ο Τράβιτσα πάνω στο φιλέ έκανε το 19-22, ο Ιντάλγκο με δύο σερί άσους, τον 7ο του Ολυμπιακού στο σετ, το 19-24 και ο Παγένκ τελείωσε το πρώτο σετ για το 19-25 (0-1).

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός δεν είχε την ίδια εικόνα και του έβαλε δυσκολίες η Κηφισιά. Βέβαια, με Στερν και Παγένκ προηγήθηκε 2-4, ενώ ο Ιντάλγκο ισοφάρισε σε 5-5 φτάνοντας τους 7 πόντους. Ο Τράβιτσα πρώτα μείωσε σε 8-7 και μετά με άσο έκανε το 9-9, ενώ ο Ιντάλγκο έφερε το 11-11. Η Κηφισιά έτρεξε ένα 3-0 σερί για το 14-11, όμως, ο Ολυμπιακός επέστρεψε άμεσα και με δύο μπλοκ από Παγένκ και Κουμεντάκη και καρφί του Ιντάλγκο, έφερε το ματς στο 15-15. Δύο σερί άστοχες επιθέσεις (η δεύτερη με μπλοκ) του Κουμεντάκη έφεραν την Κηφισιά μπροσατά με 18-16, με τον Στερν να παίρνει το μπλοκ άουτ και να μειώνει σε 19-18 και τον Λινάρδο με μπλοκ να κάνει το 21-20. Ο Ιντάλγκο κόπηκε από τον Οκοσάνοβιτς για το 23-20, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 23-22 μετά από λάθος της Κηφισιάς και ισοφάρισε σε 23-23 με τυχερό άσο από τον Λινάρδο. Ο Ιντάλγκο έκανε το 25-26, αλλά ο Ολυμπιακός δεν το εκμεταλλεύτηκε, ο Στερν ισοφάρισε σε 27-27, ο ίδιος έδωσε το προβάδισμα για το 28-29 και με λάθος του Οκοσάνοβιτς ήρθε το 28-30 και το 0-2 σετ.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε καλά και είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Με Κουμεντάκη ήρθε το 2-3 και με μπλοκ του Τράβιτσα το 2-5, ενώ ο Στερν με δύο πόντους έκανε το 5-7. Ο Οκοσάνοβιτς έκανε το 7-7 με άσο, ο Κουμεντάκης απάντησε με τον ίδιο τρόπο δύο φορές και έκανε το 7-10. Ο Λινάρδος με μπλοκ και ο Παγένκ με πρώτο χρόνο έφεραν το 10-14, όμως ο Ολυμπιακός έχασε τη διαφορά. Με λάθος Λινάρδου και άσο του Ρικάρντο έγινε το 18-17 για την Κηφισιά, προτού ισοφαρίσει ο Στερν σε 18-18. Ο Ιντάλγκο πήρε τον πόντο για το 19-20 και ο Στερν με δύο σερί άσους έκανε το 19-22. Με τον Κουβανό να παίρνει τον 23ο πόντο για τον Ολυμπιακό, η νίκη ήρθε πιο κοντά. Η Κηφισιά μείωσε σε 21-23 με τον Οκοσάνοβιτς, ο Ιντάλγκο έκανε το 21-24 και ο Δαλακούρας πήρε το μπλοκ άουτ για το 22-25 και το 0-3 στα σετ.

Τα σετ: 19-25, 28-30, 22-25