Δεν νίκησε τον... αθέμιτο ανταγωνισμό!

Σάββατο, 11 Νοεμβρίου 2023 - 19:29

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 3-2 σετ από τον Παναθηναϊκό στο ΜΕΤΣ για την 4η αγωνιστική της Volleyleague Γυναικών. Οι «ερυθρόλευκες» αν και προηγήθηκαν 0-1 σετ, δεν κατάφεραν να κερδίσουν σε ένα μοιρασμένο ματς και τον… αθέμιτο ανταγωνισμό. Έναν αθέμιτο ανταγωνισμό που έχει καταγγείλει επίσημα ο Ερασιτέχνης Ολυμπιακός, μέσω του προέδρου του Μιχάλη Κουντούρη και ακόμα δεν έχει πάρει απάντηση από την Κυβέρνηση. Για αυτόν τον λόγο, μέχρι να αποκατασταθεί η τάξη, κάθε ήττα των Πειραιωτών από τους αποδεδειγμένα «φοροφυγάδες» θα είναι αφιερωμένη στους κυρίους υπουργούς Χατζηδάκη και Βρούτση που ακόμα δεν έχουν ασχοληθεί και «πίνουν» στην υγειά των κορόιδων.

Με επίθεση της Νίζετιχ και πρώτο χρόνο της Εμμανουηλίδου, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-3 και 5-4, αντίστοιχα, με την Μλέινκοβα να κάνει το 6-5 και το 7-6, με πλασέ και μπλοκ άουτ. Η Κούμπουρα, με πλασέ, «έγραψε» το 8-6 και η Νίζετιχ το 11-9, όμως ο Παναθηναϊκός πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα (12-11). Ωστόσο, τα κορίτσια του Θρύλου «έτρεξαν» σερί 4-0 και με άσσο της Νίζετιχ, ξέφυγαν με +3 (12-15), με την Εμμανουηλίδου να ανεβάζει τη διαφορά στο +4 (16-20). Ωραίος πόντος της Μλέινκοβα και σετ μπολ (20-24) οι «ερυθρόλευκες», που με επίθεση της Κούμπουρα, έφτασαν στο 1-0, με 25-21.

Στο δεύτερο σετ, οι «πράσινες» ξεκίνησαν καλύτερα, με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται πίσω με 3-0, 6-1 και 13-6. Με επίθεση της Τσιτσιγιάννη, ο Θρύλος μείωσε σε 16-10, αλλά ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 24-14. Νέα επίθεση της Τσιτσιγιάννη και 24-15, με τις «ερυθρόλευκες» να χάνουν το δεύτερο σετ και να ισοφαρίζονται (1-1), με 25-15. Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός κυνηγούσε στο σκορ από το ξεκίνημα, με την Κούμπουρα να μειώνει σε 6-4, με πλασέ και την Λαμπρούση σε 8-5, με πρώτο χρόνο. Η Μλείνκοβα έκανε το 11-9 και το 16-13, όμως ο Θρύλος έμεινε πίσω με 19-14. Με άσσο της Νίζετιχ, οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 19-15, αλλά ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 22-15 και στη συνέχεια, στο 2-1 σετ, με 25-19.

Στο τέταρτο σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 4-1, όμως σταδιακά ανέβασε την απόδοσή του και αφού ισοφάρισε (7-7), με μπλοκ άουττης Κούμπουρα, ξέφυγε με +4 (8-12), με την Εμμανουηλίδου. Νέος πόντους της Κούμπουρα και 17-13 οι «ερυθρόλευκες», που έφτασαν στο +5 (15-20) και πάλι με την Εμμανουηλίδου, η οποία κέρδισε άσσο, για το 21-15! Πρώτος χρόνος της Εμμανουηλίδου και +6 (16-22) ο Ολυμπιακός, που συνέχισε στον ίδιο ρυθμό ως το φινάλε του σετ. Η Μλέινκοβα έκανε το 23-16 και μετά από επίθεση των «πράσινων» στο φιλέ, ο Θρύλος ισοφάρισε σε 2-2, με 25-19 και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο τάι μπρέικ, η Κούμπουρα ισοφάρισε σε 3-3 και 5-5, αλλά ο Ολυμπιακός «κόλλησε» και ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 9-5. Η Νίζετιχ μείωσε σε 9-6, με μπλοκ, η Μλέινκοβα σε 9-7 και 10-8, με δύο μπλοκ άουτ, ενώ το ματς έφτασε στον πόντο (11-10, 12-11) σε κρίσιμο σημείο, μετά από δύο άουτ επιθέσεις των «πράσινων». Ο Παναθηναϊκός έφτασε σε σετ μπολ/ματς μπολ (14-11), η Κούμπουρα μείωσε σε 14-13, αλλά ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε με 3-2 (15-13).

ΤΑ ΣΕΤ: 21-25, 25-15, 25-19, 19-25, 15-13 σε 120′

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσους, 68 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων ενώ οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσους, 59 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Καλμαζίδης): Καρκάσες 22 (19/44 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ, 45% υπ. – 18% άριστες), Άτκινσον 27 (23/54 επ., 4 μπλοκ), Παπαφωτίου 6 (4 άσοι, 2 μπλοκ), Σαμαντάν 11 (9/21 επ., 2 μπλοκ), Μεταξά 8 (6/11 επ., 2 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 3 (3/8 επ., 17% υπ. – 17% άριστες) / Ρόγκα (λ., 57% υπ. – 33% άριστες), Γκρόθες 8 (8/15 επ., 73% υπ. – 53% άριστες), Κελεσίδη

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 10 (5/32 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 55% υπ. – 30% άριστες), Καράρο 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Λαμπρούση 9 (7/12 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 10 (9/20 επ., 1 μπλοκ), Κούμπουρα 16 (14/42 επ., 2 άσοι), Μλεΐνκοβα 23 (22/49 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. – 30% άριστες) / Αρτακιανού (λ., 31% υπ. – 19% άριστες), Σαμπάτη (λ.), Βλαχάκη, Τσιτσιγιάννη 1 (1/3 επ.), Τάνη