Περίπατο ο Θρύλος

Τετάρτη, 27 Μαρτίου 2024 - 19:09

Μια νίκη μακριά από τα ημιτελικά είναι ο Ολυμπιακός που χρειάστηκε μόλις 61 λεπτά για να νικήσει 3-0 σετ (25-11, 25-16, 25-12) εκτός έδρας το Μαρκόπουλο στην πρεμιέρα της προημιτελικής φάσης των play offs της Volley League Γυναικών. Πλέον, οι «ερυθρόλευκες» χρειάζονται με νίκη το Σάββατο (30/3, 18:00) στο «Μ. Μερκούρη» κλείνουν θέση στην ημιτελική φάση του πρωταθλήματος.

Με κορυφαία σκόρερ την Κούμπουρα, με 18 πόντους (12 η Εμμανουηλίδου, 11 η Φαριόλ), τα κορίτσια του Θρύλου πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση, είχαν 61% στην επίθεση (46/76), 59% υποδοχή (27% άριστες), εννιά μπλοκ και επτά άσσους, περνώντας άνετα από το Μαρκόπουλο, κάνοντας το 1-0 στη σειρά.

Με 65% στην επίθεση, 25-11 και 1-0 σετ!

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και με πρώτο χρόνο της Φαριόλ, προηγήθηκε με 3-1. Το Μαρκόπουλο αντέδρασε και ισοφάρισε σε 4-4, όμως έκτοτε, ο Θρύλος πάτησε δυνατά το «γκάζι» και μετά το 8-6 της Κούμπουρα, έφτασε στο +6 (6-12), με άσσο της Νίζετιχ, με την Εμμανουηλίδου να κερδίζει μπλοκ, για το +8 (6-14). Η «ερυθρόλευκη» κυριαρχία συνεχίστηκε και η Κούμπουρα ανέβασε τη διαφορά στους 10 πόντους (7-17), ενώ νέο μπλοκ της Εμμανουηλίδου έφερε νταμπλ σκορ (11-22). Με πλασέ της Κούμπουρα, ο Ολυμπιακός έφτασε σε σετ μπολ (11-24), με την Νίζετιχ να «καθαρίζει» το πρώτο σετ, κάνοντας το 1-0, με εξαιρετικό μπλοκ, για το 25-11. Στο πρώτο σετ, ο Θρύλος είχε 65% (15/23) στην επίθεση, ενώ μέτρησε δύο άσσους και τέσσερα μπλοκ.

«Ερυθρόλευκη» κυριαρχία!

Με... κεκτημένη ταχύτητα ξεκίνησαν οι «ερυθρόλευκοι» στο δεύτερο σετ, φτάνοντας στο +5 (3-8), μετά από άουτ επίθεση των γηπεδούχων. Ο ΑΟ Μαρκόπουλου μείωσε σε 8-5, η Κούμπουρα «απάντησε» (5-9), όμως η διαφορά του Ολυμπιακού «ψαλιδίστηκε» ξανά (8-10). Η Καράρο πήρε έναν πολύ έξυπνο πόντο, δίνοντας και πάλι «αέρα» τεσσάρων πόντων (8-12) στον Θρύλο, ο οποίος ισοφαρίστηκε (12-12). Το Μαρκόπουλο μείωσε σε 17-15, αλλά η συνέχεια ήταν «ερυθρόλευκη». Ο Ολυμπιακός δεν κοίταξε καθόλου... πίσω και έφτασε στο 25-16, με πρώτο χρόνο της Εμμανουηλίδου, για το 2-0 σετ!

Χωρίς... φρένο και άνετο «διπλό» (0-3) στο Μαρκόπουλο!

Το ξεκίνημα του Θρύλου στο τρίτο σετ ήταν εντυπωσιακό, αφού προηγήθηκε με 7-0, μετά από άουτ επίθεση των γηπεδούχων. Το Μαρκόπουλο μείωσε σε 7-1, αλλά με νέα άουτ επίθεση, βρέθηκε πίσω με 9-1 από την ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι, με την Κούμπουρα να «χτυπάει» ξανά, για το +10 (2-12). Ανάλογη η εικόνα και στη συνέχεια, με τις «ερυθρόλευκες» να κυριαρχούν απόλυτα και την Μλέινκοβα να «εκτοξεύει» τη διαφορά στο +14 (6-20), με δύο διαδοχικά μπλοκ άουτ! To 25-12 και το 3-0 σετ ήρθε με πόντο της Τσιτσιγιάννη.

Τα σετ (0-3 σε 61’): 11-25 (19’), 16-25 (22’), 12-25 (20’)

ΑΟ Μαρκόπουλου (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Ντε Χεσούς 6 (6/15 επ., 73% υπ. – 32% άριστες), Νάγκελς 2 (2/3 επ.), Νικολογιάννη 7 (7/27 επ., 43% υπ. – 23% άριστες), Αλλαγιάννη 2 (1/3 επ., 1 άσος), Λέιθαμ 9 (8/24 επ., 1 άσος), Τοντάι 2 (1/10 επ., 1 άσος) / Αντωνακάκη (λ, 75% υπ. – 50% άριστες), Δικαιούλια 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Κωτσαρά, Κασδοβασίλη, Μπενέζη

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 8 (6/10 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 56% υπ. – 22% άριστες), Καράρο 2 (1/2 επ., 1 άσος), Εμμανουηλίδου 11 (6/9 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Κούμπουρα 18 (15/23 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Φαριόλ 11 (8/11 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 8 (8/15 επ., 57% υπ. – 29% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 67% υπ. – 25% άριστες), Σαμπάτη (λ), Τσιτσιγιάννη 2 (2/4 επ.), Ζαφειρίου