Τους έκανε πλάκα!

Κυριακή, 4 Δεκεμβρίου 2011 - 13:35

Ο Ολυμπιακός έκανε άνετο πέρασμα από το «Αλεξάνδρειο», αφού νίκησε με 3-0 (25-22, 26-24, 25-14) τον Άρη, συνδυάζοντάς το τρίποντο με πειστική εμφάνιση.

Ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε πιο έτοιμος σε έναν αγώνα που είχε την ιδιαιτερότητα να είναι ο πρώτος μετά τη διακοπή για το προολυμπιακό τουρνουά.

Για πρώτη φορά χωρίς τον Πίντο, με τον Κοκκινάκη στη θέση του, ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε μόνο για δύο σετ απέναντι στους Θεσσαλονικείς, που δεν είχαν στη διάθεσή τους τον τραυματία Σαρικεΐσογλου.

Οι παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη δυσκολεύτηκαν να βρουν ρυθμό στο πρώτο σετ. Η εκατέρωθεν νευρικότητα και τα πολλά λάθη κρατούσε τις ομάδες κοντά μέχρι το 21-19 υπέρ των γηπεδούχων. Οι «ερυθρόλευκοι» εκμεταλλεύτηκαν την καλή συνεργασία του Ντίμα Φιλίποφ με τους κεντρικούς για να βγάλουν επιθέσεις σε πρώτο χρόνο, ενώ, παρά την προσωρινή ισοφάριση σε 22-22 δύο πόντοι του Χιμένες και ένας του Νοβότνι έκαναν το 1-0 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στο δεύτερο σετ οι «ερυθρόλευκοι» πήραν από νωρίς το προβάδισμα (5-9) και υποχρέωσαν τον προπονητή του Άρη, Γιώργο Γιάτση να αλλάξει τον διαγώνιο Μπαρούτοφ με τον νεαρό Παλέντζα. Οι Θεσσαλονικείς ανέκαμψαν, ισοφάρισαν σε 11-11, αλλά οι θετικές επιλογές του Χιμένες και του Νοβότνι στην επίθεση και οι πολύ καλές άμυνες του Κουζούνη και του Κοκκινάκη έδιναν βραχύ προβάδισμα στον Ολυμπιακό.
Οι Πειραιώτες έφτασαν πρώτοι στο σετ μπολ (23-24) και παρά την παράταση που έδωσε ο Κυριακίδης, ο Κολομβιανός διαγώνιος και ο Τσέχος ακραίος τελείωσαν με επιθέσεις το σετ.

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με το «καλημέρα» 0-4. Με αδιαπέραστο μπλοκ και καλές επιλογές στην επίθεση από τον Νοβότνι, οι «ερυθρόλευκοι» δεν κινδύνευσαν σε κανένα σημείο και έφτασαν πανεύκολα στο 14-25 και στο 0-3.

ΑΡΗΣ (Γιάτσης): Τερζής 1, Μπαρούτοφ 5 (5/13 επ.), Τακουρίδης 8 (5/11 επ., 3 μπλοκ), Κιόσης 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Κυριακίδης 8 (6/16 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 61% υπ. - 32% άριστες), Ριζόπουλος 9 (8/14 επ.,1 μπλοκ, 68% υπ. - 47% άριστες), Σάμαρτζιτς 56% υπ.- 33% άριστες) / Παλέντζας 5 (5/12 επ.), Κυπριανός

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καλμαζίδης): Χιμένες 11 (11/21 επ.), Πετρέας 7 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Φιλίποφ 3 (2 άσοι), Νοβότνι 14 (13/23 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. - 05 % άριστες), Ανδρεάδης 5 (2/6 επ., 3 μπλοκ), Κοκκινάκης 5 (3/10 επ., 2 μπλοκ, 81% υπ. - 69% άριστες), Κουζούνης -λ (75% υπ. - 58% άριστες) / Κανέλλος 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Σωτηρίου 2