Με φόρα για τον τελικό!

Τετάρτη, 2 Απριλίου 2014 - 22:28

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση της στα τελικά της Α1 Βόλεϊ Γυναικών πραγματοποίησε η ομάδα του Ολυμπιακού, η οποία νίκησε με 3-0 σετ (25-16, 25-22, 36-34) τα Βριλήσσια.

Λίγες μέρες μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου οι «ερυθρόλευκες» έκαναν το πρώτο βήμα και θέλουν αλλη μία νίκη για να περάσουν στα τελικά.

Συγκλονιστικό ήταν το τρίτο σετ, που έληξε 36-34 υπέρ του Θρύλου σε 39 λεπτά! Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για το προσεχές Σάββατο (16:30), αυτή τη φορά στα Βριλήσσια.

Η αντίσταση των Βριλησσίων κόντρα στις Κυπελλούχες κράτησε μέχρι το 11-11 στο πρώτο σετ. Από κει και πέρα η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη ανέβασε στροφές και με πίεση από το σερβίς έκανε ζημιά στην ασταθή υποδοχή των φιλοξενούμενων. Aποτέλεσμα, οι «ερυθρόλευκες» είχαν πολλές κόντρα επιθέσεις και ανέβαζαν τη διαφορά, που έφτασε μέχρι και τους εννιά πόντους στο 24-15 για να κλείσει το σετ 25-16 με επίθεση της Κις. Πιο αξιόπιστη επιθετική λύση για τον Ολυμπιακό στο σετ πάντως ήταν η Ράντι Τένεβα με έξι πόντους -όλους από επίθεση.

Στο δεύτερο σετ τα Βριλήσσια βελτίωσαν την υποδοχή και την άμυνα τους και δεν άφηναν τον Ολυμπιακό να ξεφύγει στο σκορ. Οι γηπεδούχες είχαν την μεγαλύτερη τους διαφορά στο σετ στους τέσσερις πόντους σε διάφορα σημεία (7-3, 17-13) αλλά τα σερβίς της Ριμπέιρο έκαναν ζημιά στην υποδοχή του Ολυμπιακού. Τα Βριλήσσια ισοφάρισαν 21-21 αλλά την λύση έδωσαν τα σερβίς της Τέζα που χάλασαν την υποδοχή των Βριλησσίων και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 24-21, για να κάνει τελικά το σετ 25-22 με υπέρβαση της Χατζηνικολάου.

Στο τρίτο σετ έγινε πραγματική μάχη. Τα Βριλήσσια με τις Χατζηνικολάου και Ριμπέιρο να κλείνουν στο μπλοκ και την Τιριάφ να τελιώνει τις επιθέσεις είχαν τον έλεγχο του σετ και προηγήθηκαν με 18-15. Η είσοδος της Κοσμά βελτίωσε επιθετικά τον Ολυμπιακό, με τη διεθνή ακραία να τελειώνει τρεις σερί επιθέσεις για το 18-19. Ο Ολυμπιακός έφτασε πρώτος σε ματς μπολ (24-23), αλλά ακολούθησε ένα σερί εναλλαγών στο προβάδισμα.

Τελικά, μετά από πέντε χαμένα ματς μπολ του Ολυμπιακού και έξι χαμένα σετ μπολ για τα Βριλήσσια, τα σερβίς της Κοσμά έδωσαν την ευκαιρία σε Τένεβα και Μονζόνι να τελειώσουν τις τελευταίες επιθέσεις για να πάρει ο Ολυμπιακός τη νίκη και να κάνει το 1-0 στην σειρά των ημιτελικών.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Νικολάκης): Γιώτα 18 (13/18 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Κωνσταντίνου 4 (2/11 επ, 2 μπλοκ, 75% υπ - 65% άριστες), Κις 12 (11/35 επ, 1 άσσος), Μονζόνι 9 (7/13 επ, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 2 (1/2 επ, 1 άσσος), Τένεβα 15 (15/30 επ, 76% υπ - 53% άριστες) / Κονόμι (λ, 78% υπ - 50% άριστες), Κοσμά 5 (4/5 επ, 1 άσσος, 80% υπ - 60% άριστες), Λαμπρούση, Τέζα

ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ (Πόλα Κίτσου): Γκλιγκόροβιτς 5 (3/4 επ, 2 μπλοκ), Ριμπέιρο 7 (6/22 επ, 1 άσσος, 75% υπ - 62% άριστες), Τουριάφ 19 (15/28 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χατζηνικολόυ 7 (3/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Οικονομίδου 1 (1/6 επ), Χαντάβα 17 (17/42 επ, 55% υπ - 52% άριστες) / Κοκκίου (λ, 50% υπ - 45% άριστες), Γιοβάνη, Μαβιλίδη.

Το live του αγώνα:

1ο ΣΕΤ
Χριστοδούλου, Κις, Κωνσταντίνου, Τένεβα, Μονζόνι, Γιώτα και Κονόμη (λίμπερο) ξεκινούν για τον Ολυμπιακό. Για τα Βριλήσσια ξεκινούν οι Γκλιγκόροβιτς, Τιριάφ, Ριμπέιρο, Χαντάβα, Χατζηνικολάου, Οικονομίδου και λίμπερο η Κοκκίου.
7-6 άουτ η επίθεση της Οικονομίδου
8-6 η Τένεβα παίρνει τον πόντο και ο Ολυμπιακός βρίσκεται με +2 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ
9-6 και πάλι επιτυχημένη προσπάθεια από την Τένεβα. Καλά σερβίς από τη Μονζόνι και μπλοκ που «σπάει» μπάλες βοηθούν τον Ολυμπιακό να ξεκολλήσει
16-13 Κωνσταντίνου! Δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ
17-13 η Μονζόνι τελειώνει μία δύσκολη φάση, με πολλές άμυνες και από τις δύο ομάδες
17-14 Χαντάβα
18-14 άουτ σερβίς της Χαντάβα
19-14 Τένεβα! Πολύ καλη εμφάνιση επιθετικά από τη Βουλγάρα ακραία
19-15 πλασέ της Οικονομίδου, παρά την προσπάθεια για άμυνα της Μονζόνι. Μαβιλίδη αντί Οικονομίδου για σερβίς

15-13 η Χατζηνικολάου περιμένει την Τένεβα και την μπλοκάρει
16-13 Κις. Αξίζει να αναφερθεί η σειρά από καλές άμυνες της Γιοβάνη, η πρώτη ενώ ήταν πεσμένη στο έδαφος. Δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ
17-13 η Κοσμά μπαίνει αντί της Κωνσταντίνου και ξεκινά με άσο!
17-14 άουτ το σερβίς της ακραίας του Θρύλου
18-14 άουτ σερβίς της Χατζηνικολάου
18-15 Γκλιγκόροβιτς
19-15 Γιώτα. Τιριάφ αντί Γιοβάνη
19-16 Τιριάφ
19-17 Η Κονόμη σώζει εντυπωσιακά την μπάλα περνώντας την με το πόδι στο τερέν των φιλοξενούμενων, αλλά η Χαντάβα τελειώνει την επίθεση
19-18 άσος της Ριμπέιρο πάνω στη λίμπερο του Ολυμπιακού
20-18 η Γιώτα παίρνει το μπλοκ άουτ από τη Χατζηνικολάου. Επιστρέφει η Κωνσταντίνου
21-18 μπλοκ της Γιώτα στη Χαντάβα
21-19 Χαντάβα. Μαβιλίδη αντί Οικονομίδου
21-20 η Κις περνάει στην πλευρά των Βριλησσίων, ενώ φαίνεται να έχει χτυπήσει.

15-15 Τιριάφ
15-16 μπλοκ της Χατζηνικολάου στην Κωνσταντίνου. Δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.
21-21 άουτ σερβίς της Χατζηνικολάου. Τέζα για σερβίς αντί Χριστοδούλου
22-21 προσπερνά ο Θρύλος με εύστοχη επίθεση της Τένεβα!
23-21 πρώτος χρόνος της Γιώτα
23-22 Χαντάβα
23-23 Τιριάφ. Επιστρέφει η Χριστοδούλου
24-23 πλασέ της Τένεβα! Ματς μπολ για τον Θρύλο. Λαμπρούση αντί Γιώτα
24-24 Ριμπέιρο. Επιστροφή της Γιώτα
25-24 η Κοσμά τελειώνει την κόντρα μπάλα! Απίστευτες άμυνες της Κονόμη!
30-30 Γιώτα
31-30 επίθεση της Γιώτα! Οσκαρ άμυνας στην Κονόμη!
35-34 Τένεβα
36-34 Μονζόνι το... πέναλτι!! 3-0 ο Ολυμπιακός στον πρώτο ημιτελικό!

«Πρόκριση στα Βριλήσσια»

Η Αρέτα Κονόμη, η Ράντι Τένεβα και η Σοφία Κοσμά στην κάμερα του gavros.gr μετά τη νίκη στον πρώτο ημιτελικό με τα Βριλήσσια.