Μεγάλη πρόκριση η Άιντραχτ, «κάζο» για την Σεβίλλη! (vids)

Παρασκευή, 15 Μαρτίου 2019 - 01:25

Ολοκληρώθηκαν οι αναμετρήσεις της φάσης των «16» του Europa League και έτσι έγιναν γνωστές οι οκτώ ομάδες που συνεχίζουν στη διοργάνωση.

Η Άιντραχτ Φρανφκούρτης πήρε σπουδαία πρόκριση μέσα στο Μιλάνο, επικρατώντας με 1-0 της Ίντερ (0-0 το πρώτο ματς) χάρη σε τέρμα του Γιόβιτς στο 6’.

Η Άρσεναλ έφερε τούμπα το σκορ του πρώτου ματς κόντρα στη Ρεν στη Γαλλία, με τους Άγγλους να κερδίζουν με 3-0 χάρη στα τέρματα των Ομπαμεγιάνγκ (5’, 72’) και Νάιλς στο 15’ που πέρασαν με συνολικό σκορ 4-3.

Η Βιγιαρεάλ νίκησε για δεύτερη φορά τη Ζενίτ. Το σκορ για τους Ισπανούς άνοιξε ο Μορένο στο 29’ για να διπλασιάσει τα τέρματά τους ο Μπάκα στο 47’. Το μόνο που κατάφεραν οι Ρώσοι ήταν να μειώσουν στο σκορ στο 91’ με τον Ιβάνοβιτς.

Η Σλάβια Πράγας έκανε πράγματα και θάματα αποκλείοντας την ομάδα συνώνυμο της διοργάνωσης Σεβίλλη. Και μάλιστα το έκανε με εμφατικό τρόπο στην παράταση. Ο Ενγκαντζουί στο 15’ έκανε το 1-0, με τον Μπεν Γεντέρ όμως να ισοφαρίζει με πέναλτι στο 44’ που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος στο 47’ ο Σούτσεκ έδωσε και πάλι προβάδισμα στους Τσέχους με τον Μουνίρ να απαντά ξανά για το 2-2 στο 54’. Το ματς πήγε στην παράταση και εκεί έσπασαν κυριολεκτικά καρδιές. Η Σεβίλλη έκανε το 2-3 με τον Βάσκεζ στο 98’, αλλά ο Φαν Μπιούρν στο 102’ και ο Τραορέ στο 119’ έδωσαν τη νίκη με 4-3 στην ομάδα της Πράγας.

Η Μπενφίκα πέρασε και αυτή στην παράταση την Ντιναμό Ζάγκεμπ μετά το 3-0 της Λισαβόνας. Ο Ζόνας στο 71’ ισοφάρισε το σκορ του πρώτου ματς, ενώ ο Φερέιρα στο 94’ και ο Γκριμάλντο στο 105’ έδωσαν την πρόκριση στους «αετούς».

Η Τσέλσι νίκησε ξανά την Ντιναμό Κιέβου και πέρασε άνετα με το εμφατικό 5-0. Ο Ζιρού με χατ τρικ ήταν ο πρωταγωνιστής για την ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι, ενώ οι Οντόι και Αλόνσο διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Η Βαλένθια έστω και δύσκολα ξεπέρασε το εμπόδιο της Κράσνονταρ. Οι Ρώσοι είχαν το προβάδισμα στο ματς χάρη στο τέρμα του Σουλεϊμάνοφ στο 85’ για να ισοφαρίσει για τις «νυχτερίδες» ο Γκέδες στο 93’ και έτσι να πάρουν την πρόκριση.

Τέλος, η Νάπολι παρά την ήττα με 3-1 από τη Σάλτσμπουργκ στην Αυστρία πήρε και εκείνη το εισιτήριο για την φάση των «8» χάρη στο 3-0 του πρώτου ματς. Ο Μίλικ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Κάρλο Αντσελότι στο 14’ με τον Νταμπούρ να ισοφαρίζει στο 25’. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με τον Γκουλμπράντσεν ενώ ο Λέιτγκεμπγκ στο 92’ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της φάσης των «16» του Europa League:

Κράσνονταρ – Βαλένθια 1-1 (85’ Σουλεϊμάνοφ / 90’+3 Γκέντες)

Ντιναμό Κιέβου – Τσέλσι 0-5 (5’, 33’, 59’ Ζιρού, 45’+1 Αλόνσο, 78’ Οντόι)

Σάλτσμπουργκ – Νάπολι 3-1 (25’ Νταμπούρ, 65’ Γκούλντμπρασεν, 90’+2 Λεϊτεγκμπ / 14’ Μίλικ)

Βιγιαρεάλ – Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 2-1 (29’ Μορένο, 47’ Μπάκα / 90’+1 Ιβάνοβιτς)

Μπενφίκα – Ντιναμό Ζάγκρεμπ 3-0 (71’ Ζόνας, 94’ Φέρο, 105’ Γκριμάλντο)

Σλάβια Πράγας – Σεβίλλη 4-3 (15’ Νγκαντέ, 47’ {πεν.} Σούτσεκ, 102’ Βαν Μπιούρεν, 119’ Τραόρε / 44’ {πεν.} Μπεν Γεντέρ, 54’ Ελ Χανταντί, 98’ Βάσκεζ)

Άρσεναλ – Ρεν 3-0 (5’, 72’ Ομπαμεγιάνκ, 15’ Νάιλς)

Ίντερ – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 0-1 (6’ Γιόβιτς)

*Με έντονο χρώμα οι ομάδες που πήραν την πρόκριση.