Τελικός Europa League | Το πήρε η Βιγιαρεάλ, έγραψε ιστορία!! (video)

Πέμπτη, 27 Μαΐου 2021 - 01:04

Έγραψε ιστορία η Βιγιαρεάλ, έγραψε ιστορία και ο Έμερι! Η ισπανική ομάδα κατέκτησε το Europa League για πρώτη φορά στην ιστορία της, νικώντας 11-10 στα πέναλτι τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, αφού η κανονική διάρκεια και η παράταση έμειναν στο 1-1. Ιστορία έγραψε και ο Ουνάι Έμερι, ο οποίος κατέκτησε για 4η φορά το συγκεκριμένο τρόπαιο!

Ο Ζεράρ Μορένο άνοιξε το σκορ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ο Έντινσον Καβάνι ισοφάρισε νωρίς στο δεύτερο 45λεπτο. Και αυτό το 1-1 έμεινε και στα 90 λεπτά, αλλά και στο έξτρα μισάωρο της παράτασης.

Το ματς και το τρόπαιο κρίθηκε στα πέναλτι. Έπειτα από 21 διαδοχικές εύστοχες εκτελέσεις, ο Ρούλι απέκρουσε το πέναλτι του Ντε Χέα και αυτό το 11-10 έδωσε το τρόπαιο στη Βιγιαρεάλ!