Γκολ & θέαμα από τα ποδοσφαιρικά γήπεδα της Λατινικής Αμερικής (video)

Πέμπτη, 29 Ιουνίου 2023 - 23:15

Την πρόκριση στους 16 του Copa Libertadores εξασφάλισε η Φλαμένγκο μετά τη νίκη της 4 - 0 επί της Αούκας Κίτο.

Η κάτοχος του τίτλου έπαιξε με την Αούκας Κίτο από τον Ισημερινό και βρήκε γκολ από το ένατο λεπτό με τον Πέντρο.

Στο 30ο λεπτό ο Λέο Περέιρα έβαλε δεύτερο γκολ για την βραζιλιάνικη ομάδα και πριν λήξει το ημίχρονο, ο Μπρούνο Ενρίκε «ανέβασε» το σκορ στο 3 – 0 για τη γηπεδούχο.

Το τελικό 4 – 0 για τη Φλαμένγκο, δεύτερη στον όμιλο πίσω από την Ρασίνγκ, έγινε στο 55΄με το γκολ του 19χρονου Βίκτορ Ούγκο.

Στο Σάο Πάολο μια άλλη βραζιλιάνικη ομάδα, η Κορίνθιανς, έμεινε εκτός διοργάνωσης, ωστόσο εξασφάλισε συμμετοχή στα μπαράζ του Copa Sudamericana. Οι Βραζιλιάνοι με αντίπαλο τη Λίβερπουλ Μοντεβιδέο προηγήθηκαν με τον Ματέους Αραούχο στο ημίχρονο και 2 – 0 στο 64ο λεπτό με το γκολ του Φελίπε Αουγκούστο.

Στο 80ο λεπτό ο Άντσον καθόρισε και το τελικό σκορ. Νίκη 3 – 0 για την Κορίνθιανς.

Στο Μοντεβιδέο η Νασιονάλ με καταπληκτικό γκολ του Ντιέγκο Φαμπιάν Πολέντα νίκησε 1 – 0 την Μετροπολιτάνος από τη Βενεζουέλα και πέρασε ομοίως στον γύρο των «16» του Copa Libertadores.

Πηγή: Μegatv.com