Ο Γκέκας πήρε το... όπλο του

Κυριακή, 31 Ιουλίου 2011 - 19:51

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Γερμανίας, πήρε η Αϊντραχτ Φρανκφούρτης που επικράτησε 2-0 της Χάλεσερ.

Ο Φάνης Γκέκας βρέθηκε στο αρχικό σχήμα και κατάφερε να βρει δύο φορές μέσα σε πέντε λεπτά (85’ και 90’ πεν.) τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα.

Ο Γκέκας δεν ήταν ο μοναδικός Έλληνας που κατάφερε να σκοράρει. Το ίδιο έπραξε και ο Θάνος Πέτσος, που διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στη νίκη-πρόκριση της Καϊζερσλάουτερν με τη Ντιναμό Δρέσδης. Ο ομογενής ποδοσφαιριστής κλήθηκε από τον Φερνάντο Σάντος στην εθνική ομάδα ενόψει του αγώνα με τη Βοσνία.

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΗΚΕ Η ΒΕΡΝΤΕΡ

Πρόωρο «αντίο» από την διοργάνωση είπε η Βέρντερ Βρέμης που ηττήθηκε 2-1 από την Χέιντενχαϊμ. Η ομάδα του Σωκράτη Παπασταθόπουλου, αν και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με τον Ρόσενμπεργκ (33’), δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα καθώς δέχθηκε δύο γκολ σε δύο λεπτά (Σάουτερ 57’, Σνάτερερ 59’).

Έκπληξη αποτέλεσε και ο αποκλεισμός της Λεβερκούζεν (4-3 πεν) από την Διναμό Δρέσδης.