Ο αρχηγός έδειξε τον δρόμο!

Σάββατο, 11 Μαρτίου 2017 - 00:03

Την 18η νίκη του στη φετινή Ευρωλίγκα πέτυχε ο Ολυμπιακός, ο οποίος νίκησε με 81-73 την Νταρουσάφακα και προκρίθηκε και μαθηματικά στα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Ο Θρύλος στο τρίτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 21 πόντους (60-39), ωστόσο, στη συνέχεια έπαθε μπλακ άουτ και έδωσε την ευκαιρία στην τουρκική ομάδα να μειώσει στους 5 (75-71). Οι «ερυθρόλευκοι» στα τελευταία λεπτά έδειξαν χαρακτήρα και με μπροστάρη τον Σπανούλη πήραν μια υπερπολύτιμη νίκη.

Ο αρχηγός έπαιξε σκυλίσια άμυνα και βοήθησε τα μέγιστα τον Ολυμπιακό. Ο Σπανούλης στην επανεμφάνισή του μετά τον τραυματισμό του πέτυχε 8 πόντους με 2/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 1/2 βολές, ενώ παράλληλα μοίρασε 8 ασίστ.

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Μπιρτς με 13 πόντους. Ο Καναδός σέντερ έμεινε στο παρκέ για 18:12 λεπτά, στα οποία είχε 5/5 δίποντα, 3/5 βολές, 8 ριμπάουντ και 2 τάπες! Διψήφιο αριθμό πόντων είχαν επίσης οι Λοτζέσκι και Γκριν, οι οποίοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Η εικόνα του παιχνιδιού:

Οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ με τον Ολυμπιακό να σκοράρει κυρίως μέσα από τη ρακέτα. Ο Θρύλος με πέντε πόντους από τον Παπανικολάου και τρεις από τους Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ προηγήθηκε με 8-7. Ο Σέρβος σέντερ ήταν εντυπωσιακός στο πρώτο δεκάλεπτο και φόρτωσε με φάουλ τους αντίπαλους ψηλούς. Οι «ερυθρόλευκοι» με τέσσερις συνεχόμενους πόντους από τον Μιλουτίνοφ έκαναν το 12-11. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με τρίποντο του Κλάιμπερν (12-14) και ο Θρύλος απάντησε με 9 πόντους από τον Γκριν, κάνοντας το 21-18. Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Λοτζέσκι, ο οποίος με 4 πόντους διαμόρφωσε το τελικό 25-18 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι και εξαφανίστηκε! Ο Ουότερς πήρε μπρος και με 6 συνεχόμενους πόντους έκανε το 31-20. Ο Λοτζέσκι με τρίποντο έδωσε αέρα 14 πόντων (34-20) στους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν επιβάλλει κατά κράτος το ρυθμό τους. Ο Ολυμπιακός μάλιστα όχι μόνο διατήρησε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων, αλλά λίγο αργότερα με τρίποντο του Μάντζαρη έκανε το 44-28. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Θρύλο στο +15 (48-33).

Στο +21 η διαφορά και μπλακ άουτ...

Το ίδιο δυνατά ξεκίνησε και την τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός, με τον Βασίλη Σπανούλη να μπαίνει και αυτός στην εξίσωση. Ο αρχηγός με τρίποντο έκανε το 53-35 και στη συνέχεια ο Μπιρτς με δύο καρφώματα ανέβασε τη διαφορά στους 19 (58-39). Στην αμέσως επόμενη φάση ο Παπανικολάου με εντυπωσιακό κάρφωμα έκανε το 60-39 και έστειλε τη διαφορά στους 21! Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός έπαθε μπλακ άουτ και έδωσε τη δυνατότητα στους Τούρκους να μειώσουν αρχικά σε 63-49 με δύο εύστοχες βολές του Ουαναμέικερ και στη συνέχεια σε 66-56 με καλάθι του Κλάιμπερν. Ο Λοτζέσκι με 3/3 εύστοχες βολές έκανε το 69-56, όμως, ο Ουαναμέικερ μείωσε σε 69-58, που ήταν και το τελικό σκορ του δεκαλέπτου.

Η Νταρουσάφακα στην τελευταία περίοδο εκμεταλλεύτηκε την αστοχία του Ολυμπιακού και αρχικά έριξε τη διαφορά στους 8 (71-63) με τον Αντερσον και στη συνέχεια στους 6 (71-65) με δύο εύστοχες βολές από τον Κλάιμπερν. Ο Αντερσον πέτυχε νέο δίποντο για το 71-67, με τον Ολυμπιακό να απαντάει με τον Πρίντεζη για το 73-67. Ο Ουαναμέικερ μείωσε σε 73-69 και ο Σπανούλης με παλικαρίσιο καλάθι έκανε το 75-69, δίνοντας αέρα έξι πόντων στον Ολυμπιακό. Ο Γουίλμπεκιν με δίποντο μείωσε ξανά στους 4 (75-71), όμως, ο Θρύλος με τέσσερις πόντους από τους Λοτζέσκι και Σπανούλη έκανε το 79-71 και ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι. Το τελικό 81-73 διαμόρφωσε ο Πρίντεζης με εντυπωσιακό κάρφωμα!

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 48-33, 69-58, 81-73

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 11 (1), Μπιρτς 13 (8ριμπ.), Γιανγκ 4, Παπαπέτρου, Σπανούλης 8 (8ασ.), Γουότερς 7 (1), Μιλουτίνοφ 8, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 7, Μάντζαρης 3 (1), Λοτζέσκι 12 (1).

Νταρουσάφακα (Μπλατ): Γουίλμπεκιν 6 (0/6 τρ.), Μπατούκ, Γουοναμέικερ 23, Κλάιμπερν 20 (1), Ουλουμπάι, Μοερμάν 5 (1), Αλντεμίρ, Σαβάς 2, Άντερσον 12, Ζίζιτς 5, Χαρανγκόντι.

Γιόρτασαν με νίκη!

Μετά το τέλος του παιχνιδιού με την Νταρουσάφακα έκανε την εμφάνισή της στο παρκέ μια τούρτα, η οποία είχε πάνω της τον αριθμό 92, όσα και τα χρόνια της Ολυμπιακάρας!

«Στόχος μας μια καλή εμφάνιση»

Τον Πανιώνιο υποδέχεται στη Γλυφάδα το Σάββατο η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού και θέλει τη νίκη με εμφάνιση ανάλογη της ποιότητάς της.