Με σπασμένα τα φρένα…

Δευτέρα, 26 Μαρτίου 2018 - 17:56

ΓΡΑΦΕΙ Ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ ΤΥΡΙΝΤΖΗΣ

Ο Ολυμπιακός έκανε τη δουλειά του και με το παραπάνω. Δεν κορόιδεψε, αλλά σεβάστηκε τον αντίπαλό του και κυρίως τον εαυτό του, όντας σοβαρός και βγάζοντας ενέργεια και διάθεση στο παρκέ της Αμαλιάδας. Επικράτησε λοιπόν με 104-54 του Κόροιβου για την 20η αγωνιστική της Α1, με τους Βαγγέλη Μάντζαρη και Μπόμπι Μπράουν να έχουν από 20 πόντους και 9 από τα 13 τρίποντα του Ολυμπιακού οι δυο τους. Βγήκε με τον καλύτερο τρόπο αυτή η… υποχρέωση και πλέον ο Ολυμπιακός επικεντρώνεται στο παιχνίδι στη Μάλαγα, ενώ ακολουθεί μετά από δύο ημέρες και η ΑΕΚ για το πρωτάθλημα.

«ΚΛΕΙΔΙ»: Η σοβαρότητα και η ενέργεια που έβγαλε ο Ολυμπιακός.

MVP: Ο Βαγγέλης Μάντζαρης. Ο Έλληνας γκαρντ του Ολυμπιακού συγκέντρωσε 28 μονάδες στο ranking πετυχαίνοντας 20 πόντους με 2/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα και 4/4 βολές, ενώ μοίρασε και 5 ασίστ.

ΟΣΚΑΡ Β΄ ΡΟΛΟΥ: Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με 21 ranking. Ο Σέρβος σέντερ σημείωσε 12 πόντους με 5/5 δίποντα ενώ μοίρασε 2 ασίστ και είχε και 1 μπλοκ. Πολύ καλός και ο Μπράιαν Ρόμπερτς με 11 πόντους (4/7 σουτ) και 4 ασίστ ενώ 20 πόντους πέτυχε και ο Μπόμπι Μπράουν με 5/9 τρίποντα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: 75% στα δίποντα είχε ο Ολυμπιακός παίρνοντας 44 πόντους στο «ζωγραφιστό» και 12 από αιφνιδιασμό.

ΣΕ ΚΑΚΗ ΜΕΡΑ: Ο Μάρκους Πόσλεϊ έχοντας 0/9 σουτ σε 26 λεπτά.

Η ανάλυση του αγώνα…

Ο Ολυμπιακός λοιπόν, ξεκίνησε με ένα 4-7 στο παιχνίδι στην Αμαλιάδα, με τον Μιλουτίνοφ εν τη απουσία του Σπανούλη να δημιουργεί φάσεις για τον εαυτό του αλλά και τον… Παπαπέτρου που πήρε τον κεντρικό διάδρομο, ενώ ορεξάτος και με μεγάλη ενέργεια ήταν ο Μάντζαρης (10 πόντους στο 1ο δεκάλεπτο), ο οποίος μαζί με τον Τιλι (γκολ φάουλ) αύξησαν σε 12-17 για τον Ολυμπιακό. Παραφωνία στην άμυνα όμως, με τον Λάνγκφορντ να έχει 3/3 τρίποντα, ενώ πρόβλημα υπήρξε και στην άμυνα του Ρόμπερτς πάνω στον Κάρσον. Ο Κόροιβος μάλιστα, ο οποίος παλεύει για τη σωτηρία του, συνέχισε να σουτάρει με καλά ποσοστά για να μειώσει ακόμα και σε 18-19, ωστόσο Μιλουτίνοφ και Τιλί από μακριά, έκλεισαν το 1ο δεκάλεπτο για τον Ολυμπιακό με 21-27.

Ο Παπαπέτρου ποστάροντας έκανε το 21-29 στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου, ωστόσο στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» ήταν κάπως… βιαστικοί στις επιλογές τους στην επίθεση. Ο Τιλί μάζευε τα άστοχα σουτ των Μακλίν και Μπράουν, με τον Αμερικανό να ευστοχεί από μακριά με την 3η για το 21-34 (0-7 σερί ο Ολυμπιακός). Ως είθισται, μετά από κάθε τάιμ άουτ, ο Ολυμπιακός δέχτηκε ένα 7-0 από Λάνγκφορντ (τρίποντο) και Χάινς για το 28-37. Η αντίδραση ήταν άμεση, με τον Παπαπέτρου και τον Στρέλνιεκς να έχουν απαντήσεις κοντά στη καλάθι ενώ ο Μπράουν με τρίποντο από τα… 8 μέτρα ανέβασε σε 31-44. Ο Στρέλνιεκς ήταν αυτός που έκλεισε το 2ο δεκάλεπτο με 31-48 (10-21 επιμέρους), με τον Ολυμπιακό να έχει πάρει 9 πόντους από επιθετικό, 3 σε αιφνιδιασμό και 18 στη ρακέτα, ενώ ο Κόροιβος είχε 5/9 τρίποντα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ πιο δυναμικά στο 3ο δεκάλεπτο, με τον Ρόμπερτς να πετυχαίνει 7 πόντους και τους Μιλουτίνοφ και Παπαπέτρου να συνεχίζουν τη καλή δουλειά στη ρακέτα για το 14-0 σερί και το 31-62. Το σερί έφτασε στο 16-0 με τον Μιλουτίνοφ (12 πόντους) καθώς ο Σπυριδωνίδης ευστόχησε σε τρίποντο ωστόσο άμεση ήταν η «απάντηση» του Μάντζαρη (13 πόντους με 3/7) από τα 6,75μ. για το 34-64. Ο Μάντζαρης ευστόχησε και πάλι από μακριά, το ίδιο στη συνέχεια και ο Μπράουν με τον Ολυμπιακό σε 7΄ να έχει τρέξει ένα επιμέρους σκορ 8-29 για το 39-77. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος, έδωσε ανάσες στον Τιλί στη συνέχεια (21:30 λεπτά) και έβαλε δίπλα στον Μακλίν τον Μπόγρη, ενώ χρόνο πήρε από το 3ο δεκάλεπτο και ο Τολιόπουλος. Ο Μακλίν ανέβασε πάνω από τους 40 πόντους τη διαφορά ενώ ο Μπράουν με το 5/7 τρίποντό του έκανε το 42-85. Σκορ δεκαλέπτου 44-85 με επιμέρους 13-37.

Η χαλαρότητα που επήλθε αρχικά στην άμυνα στο 4ο δεκάλεπτο ήταν λογική, με τους Χάινς και Λάνγκφορντ να ευστοχούν σε κάποια σουτ, ενώ στη συνέχεια και μπροστά ο Ολυμπιακός δεν είχε καλές εμπνεύσεις και επιλογές. Πολύ freestyle και χάθηκαν επιθέσεις. Ο Τολιόπουλος με 4 πόντους ύστερα από τρίποντο του Στρέλνιεκς έκανε το 49-92 ενώ στα τελευταία 5 λεπτά το δίδυμο στους ψηλούς έγινε Τιλί-Μπόγρης. Ο Ολυμπιακός δεν σταμάτησε, Μάντζαρης και Μπράουν με ντράιβ αλλά και Τιλί με τρίποντο έκαναν το αυτονόητο… Πέρασαν τους 100 πόντους για τον Ολυμπιακό για το 54-102. Τελικό σκορ 54-104 και ο Ολυμπιακός πηγαίνει πλέον σε ένα δυνατό τριήμερο με Μάλαγα την Παρασκευή στην Ισπανία και ΑΕΚ την Κυριακή στο ΣΕΦ.

Τα Δεκάλεπτα: 21-27, 31-48, 44-85, 54-104.

Κόροιβος-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 54-104 (τελικό)

Οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετωπίζουν την ομάδα της Αμαλιάδας στις 16:00 με στόχο ακόμη μία νίκη στο ελληνικό πρωτάθλημα. Live από το gavros.gr/ΕΡΤ2.