Από μηχανής Βεζένκοφ! (pics)

Κυριακή, 30 Σεπτεμβρίου 2018 - 18:22
Αρθρογράφος: Θεόφιλος Τυριντζής
ΘΕΟΦΙΛΟΣ ΤΥΡΙΝΤΖΗΣ

Με καλάθι του Σάσα Βεζένκοφ, ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ του ίδιου, ο Ολυμπιακός επικράτησε της Ούνιξ Καζάν (για δεύτερη φορά στην προετοιμασία των δύο ομάδων) με 91-89 στην παράταση (82-82 κ.α.), για την 2η μέρα του διεθνούς τουρνουά «Γκομέλσκι Καπ».

Πρώτος σκόρερ ο Πρίντεζης με 28 πόντους, 22 πέτυχε ο Γκος που αρνήθηκε την ήττα στην κανονική διάρκεια του αγώνα. Ενοχλήσεις στο ισχίο ο Τουπάν που δεν αγωνίστηκε στο 2ο μέρος.

Με μπροστάρη τον Πρίντεζη

Ο Ντέιβιντ Μπλατ ξεκίνησε με τους Γκος, Στρέλνιεκς, Τίμα, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ, με τον Έλληνα φόργουορντ να ξεκινάει πολύ καλά στο ματς. Συνεργάστηκε ωραία με τον Γκος, και έκανε το αρχικό 2-6 (με δύο καλάθια) ενώ στη συνέχεια διαμόρφωσε το 9-13, φτάνοντας τους 8 πόντους. Η Ούνιξ έπαιξε στο «ένας με έναν» με τους Χένρι (πρόβλημα και ο Στρέλνιεκς και ο Μάντζαρης πάνω του) και Ετζίμ, πλησιάζοντας στο σκορ τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι με σουτ του Γκος και βολές του Πρίντεζη κράτησαν με 13-17. Το ριμπάουντ ήταν και πάλι θέμα, ο Εντούρ με 4 σερί πόντους έκανε το 17-17, για να κλείσει το 1ο δεκάλεπτο υπέρ των Ρώσων με 19-18.

Ριμπάουντ, δοκιμές και λάθη

Ο Πρίντεζης μπήκε το ίδιο καλά και στο 2ο δεκάλεπτο, με 2 σερί καλάθια έκανε το 21-22 φτάνοντας τους 14 πόντους (5/6 δίποντα), ωστόσο θεματάκια είχε ο Ολυμπιακός στο αμυντικό τρανζίσιον ενώ μπροστά, έχασε και 2 λέι απ. Ο Λεντέι στον αιφνιδιασμό (3η μακρινή πάσα του Τίμα) με γκολ φάουλ έκανε το 23-25 και ο Γκος πιστοποίησε πάλι πως το σουτάκι του είναι «γλυκό» από τα 5.30-6 μέτρα, ωστόσο ο Χένρι ταλαιπώρησε τον Αμερικανό και την άμυνα του Ολυμπιακού για το 32-27. Ο Μπλατ έπαιξε με Γκος, Τουπάν και Τίμα στην περιφέρεια και στη συνέχεια με Βεζένκοφ, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ, με την Ούνιξ να έχει 8 επιθετικά ριμπάουντ και τον Ολυμπιακό να φτάνει τα 6 λάθη. Πήρε μπρος και ο Μακόλουμ για να ανοίξει στο 37-31, ο Τίμα μείωσε, αλλά το πρώτο μέρος έκλειε με 39-33 υπέρ της Ούνιξ (20-15 επιμέρους).

Στην πίεση δυσκολεύτηκε

Η Ούνιξ μπήκε στο 3ο δεκάλεπτο με ένα επιμέρους 7-2 σκορ για το 46-35, με τον Χένρι να ταλαιπωρεί την άμυνα του Ολυμπιακού. Έφτασε στους 16 πόντους με 6/6 δίποντα και έκανε το 50-37, με τους Ρώσους να πιέζουν ψηλά και τον Γκος να χάνει τη μπάλα. Η πίεση της Ούνιξ έφερε και παράβαση 5΄΄ στην επαναφορά με τον Ολυμπιακό για 26 λεπτά να έχει σκοράρει 39 πόντους. Ανακάτεψε την τράπουλα ο Μπλατ και στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» με ένα επιμέρους 2-8 (2 τρίποντα από Μάντζαρη-Βεζένκοφ και μπομπίτα του Γκος) μείωσαν σε 54-49. Ο Τίμα έχασε ριμπάουντ μέσα από τα χέρια του ενώ η άμυνα επέτρεψε άλεϊ ουπ του Εντούρ, ωστόσο Μάντζαρης (ντράιβ) και Λεντέι μείωσαν ξανά σε 58-53, σκορ 3ου δεκαλέπτου (19-20 επιμέρους).
Τρομερός Γκος

Λεντέι (με γκολ φάουλ στους 12 πόντους) και Γκος με τρίποντο μείωσαν σε 60-59, με τον Μπλατ να παίζει με Μάντζαρη, Γκος, Στρέλνιεκς, Βεζένκοφ και Πρίντεζη και στη συνέχεια να βάζει τον Τίμα στη θέση του Μάντζαρη. Κενά στη ρακέτα επέτρεψαν στον Εντούρ να δράσει, με τον Πρίντεζη με 7 πόντους σερί να φέρνει το ματς στα ίσα σε 67-67. Χένρι (μεγάλο ματς) και Λεντέι έκαναν το 72-72 με 2΄να μένουν για τη λήξη, αλλά ο Ετζίμ με τρίποντο έκανε το 79-74 στο 1.22’. Ο Γκος με δύο καλαθάρες (20 πόντους), έκανε το 78-78 στα 45΄’. Ο Εντούρ στα 24΄΄ πέτυχε δύο βολές (πιο πριν έβγαλε ωραία άμυνα πάνω του ο Λεντέι), το ίδιο και ο Στρέλνιεκς για το 81-80. Μία βολή ο Σμιθ και καλαθάρα και πάλι του Γκος με σουτ στο 1,2΄για το 82-82. Ο Εντούρ αστόχησε σε τρίποντο και… παράταση. 5 φάουλ είχε ο Λεντέι, 5 και ο Τιμα.

Η ΠΑΡΑΤΑΣΗ

Στο έξτρα 5άλεπτο, η Ούνιξ ξεκίνησε με τρίποντο του Σμιθ, αλλά ο Πρίντεζης (28 πόντους, 8/12 δίποντα) με βολές και προσωπικές ενέργειες έκανε το 86-89, με τον Μπλατ να έχει μέσα Τολιόπουλο, Γκος, Στρέλνιεκς, Βεζένκοφ και Πρίντεζη. Οι δύο ομάδες έκαναν στη συνέχεια δώρα στην άλλη. Ο Ολυμπιακός έχασε μπάλα, ο Χένρι αστόχησε κάτω από το καλάθι. Ο Σμιθ με ντράιβ κέρδισε και το φάουλ στα 21΄΄ για το 89-89. Ο Ολυμπιακός σε σκοτωμένη επίθεση, αστόχησε στ τρίποντο με τον Στρέλνιεκς, αλλά ο Βεζένκοφ μάζεψε το ριμπάουντ και από κάτω έκανε το 89-91. Αστόχησε στη συνέχεια ο Σμιθ για 2η παράταση και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη.

Τα Δεκάλεπτα: 19-18, 39-33, 58-53, 82-82 (κ.α.), 89-91 (παρ.).

Ούνικς Καζάν (Πρίφτης): Σεργκέεφ, Ετζίμ 16 (3/4δ., 2/4τρ., 4/6β.), 6ρ., 3ασ., 3λ.), Λόκετ 2, Εντούρ 22 (9/12δ., 5ρ.), ΜακΚόλουμ 7 (2/5δ., 0/4τρ.), Πονγκρασόφ 5 (1/4δ., 0/3τρ., 4ρ., 3ασ.), Σμιθ 11 (3/9δ., 1/4τρ.), Κοσέεφ, Κολέσνικοφ 2, Σελεκέτο 2, Χένρι 22 (7/9δ., 0/2τρ., 8/8β., 6ρ., 3ασ., 3λ.), Καϊμακόγλου (0/3δ., 2ρ.)

Ολυμπιακός (Μπλατ): Ουίλιαμς Γκος 22 (7/16δ., 2/3τρ., 3ρ., 3 ασ., 5 λ. Σε 41'), Τολιόπουλος, Τουπάν (0/3 σουτ σε 7'), Τίμα 4 (2/3δ., 0/6τρ., 7ρ., 3ασ.), Μιλουτίνοφ 1 (2ρ.), Στρέλνιεκς 6 (1/4τρ., 2λ.), Βεζένκοβ 7 (1/1τρ., 10ρ., 3ασ., 1λ.), Πρίντεζης 28 (8/12δ., 1/3τρ., 9/11β., 6ρ., 2ασ., 3λ. σε 33΄), Μάντζαρης 6 (1/1δ., 1/3τρ., 1ρ., 4ασ.), ΛεΝτέι 17 (5/6δ., 7/7β., 5ρ.).