Κέρδισε άνετα τον ΠΑΟΚ και συνεχίζει αήττητος!

Κυριακή, 14 Νοεμβρίου 2021 - 21:50

Μια άνετη νίκη πέτυχε ο Ολυμπιακός κόντρα στον ΠΑΟΚ και πέτυχε την 6η του νίκη στην φετινή Stoiximan Basket League, συνεχίζοντας αήττητος. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν πολύ καλή άμυνα και κράτησαν πολύ χαμηλά τον ΠΑΟΚ. Ο Θρύλος, χωρίς να πατήσει ιδιαίτερα το γκάζι, επικράτησε άνετα του ΠΑΟΚ και πέτυχε μια εύκολη νίκη.

Σε πολύ καλή βραδιά για τον Ολυμπιακό ήταν οι Βεζένκοβ, Λούντζης, ΜακΚίσικ ενώ σημαντικές λύσεις έδωσαν οι Πρίντεζης, Φαλ. Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερο πρόβλημα, καθώς στο δεύτερο ημίχρονο εκτόξευσε τη διαφορά και κατέκτησε μια εύκολη νίκη. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας μοίρασε τον χρόνο και είδε τον Μιχάλη Λούντζη να φωνάζει «παρών» και να δείχνει έτοιμος να αρπάξει κάθε ευκαιρία.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με μεγάλη πρόθεση να βάλει τη μπάλα στη ρακέτα και συγκεκριμένα στον Φαλ, ο οποίος ξεκίνησε πολύ δυνατά πετυχαίνοντας 4 πόντους όσο το σκορ ήταν 8-5. Ο ΠΑΟΚ πήρε πολλές λύσεις στο πρώτο δεκάλεπτο από τον Τζόουνς, ο οποίος πέτυχε 10 πόντους σε αυτό το διάστημα και δημιουργούσε προβλήματα στον Ολυμπιακό, ο οποίος απαντούσε κυρίως με τον Βεζένκοβ και τον Φαλ.

Το ματς είχε πολύ ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο και ο ΜακΚίσικ με τρίποντο έκανε το 20-19, για να απαντήσει ο Τζόουνς με καλάθι στην εκπνοή για το 20-21, το οποίο ήταν και σκορ πρώτου δεκαλέπτου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και με τον ΜακΚίσικ έκανε το 22-21, με τον Αμερικανό να πετυχαίνει τον 5ο συνεχόμενο πόντο του. Ένα τρίποντο του Κάρτερ και ένα καλάθι του Πρίντεζη έκαναν το σκορ 24-24, για να σκοράρει ο Λούντζης και να κάνει το 26-24, δίνοντας το προβάδισμα στον Ολυμπιακό.

Ο ΠΑΟΚ έβρισκε λύσεις με επιθετικά ριμπάουντ κατά κύριο λόγο και έκανε το 26-26 με τον Καμαριανό. Ο Σλούκας, στη συνέχεια, απάντησε με τρίποντο για το 29-28 για να ακολουθήσει ένα τρίποντο του Λούντζη για το 32-30, με τον Έλληνα γκαρντ να φτάνει τους 5 πόντους.

Ο ΜακΚίσικ με κάρφωμα έκανε το 34-30 και έφτασε τους 7 πόντους, για να ακολουθήσει ένα καλάθι του Πρίντεζη και ένα του Μάρτιν για το 38-30, δίνοντας προβάδισμα 8 πόντων στον Ολυμπιακό. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με δύο τρίποντα, από Γκρίφιν και Καμπερίδη και μείωσε στο καλάθι (38-36).

Ο ΜακΚίσικ πέτυχε και δεύτερο τρίποντο και έκανε το 41-38, φτάνοντας τους 10 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και δίνοντας πολλές λύσεις στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Το 41-38 ήταν και σκορ ημιχρόνου, καθώς Σλούκας και Καμπερίδης αστόχησαν σε προσπάθειες τριών πόντων.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με μεγάλη αστοχία και το πρώτο καλάθι ήρθε περίπου 2:30’’ μετά την έναρξη της τρίτης περιόδου, με τον Ντόρσεϊ να πετυχαίνει γκολ-φάουλ και κάνει το σκορ 44-38. Στη συνέχεια, ο Ουόκαπ έκανε το 46-40 για να έρθει ο Βεζένκοβ και με τρίποντο να κάνει το 49-40 για τον Ολυμπιακό.

Ο Γιάνκοβιτς απάντησε για το 49-42, ενώ άμεσα ο Φαλ πέτυχε ένα δίποντο για το 51-42 και να έρθει το 51-44 από τον Τζόουνς. Ο Ντόρσεϊ πέτυχε τρίποντο και έδωσε διψήφια διαφορά στον Ολυμπιακό. Ο Κάρτερ απάντησε με 3/3 βολές για να έρθει ο Λούντζης και με τρίποντο να κάνει το 57-47, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να παίζει εντυπωσιακή άμυνα και έτρεξε τέλεια το γήπεδο, βρίσκοντας εύκολους πόντους και είδε τη διαφορά να εκτοξεύεται στο +17 (64-47) με τρίποντο του Βεζένκοβ, δύο λεπτά πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Θρύλος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και διατήρησε ψηλά τη διαφορά, κλείνοντας το δεκάλεπτο με 66-52 και, έτσι, απέκτησε μεγάλο προβάδισμα νίκης.

Στο 4ο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες μπήκαν «μουδιασμένα» και το επιμέρους σκορ ήταν 0-4 σε περίπου 4 αγωνιστικά λεπτά, με δύο βολές του Λαβ. Ο Ολυμπιακός έπαιζε σκληρή άμυνα, όμως ήταν άστοχος στην επίθεση και έκανε αρκετά λάθη. Ο Λαρεντζάκης με τρίποντο πέτυχε το πρώτο καλάθι του Ολυμπιακού στην 4η περίοδο και ακολούθησε μια σπουδαία άμυνα του Πρίντεζη και ένα κάρφωμα του ΜακΚίσικ για το 71-56.

Ο ΠΑΟΚ απάντησε με ένα σερί 5-0 με Γκρίφιν και Τζόουνς, κάνοντας το 71-61. Ο Λαβ έκανε το 71-63 και διεύρυνε το σερί σε 7-0, αναγκάζοντας τον Μπαρτζώκα να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Πρίντεζης σκόραρε μετά το τάιμ άουτ για το 73-63 και ακολούθησαν τρίποντα από Κάρτερ και Σλούκα για να ανέβει το σκορ στο 76-66. Ο Μάρτιν έκανε το 78-66, με 2 λεπτά να απομένουν και ο Ολυμπιακός απέκτησε και πάλι μεγάλο προβάδισμα.

Ο Θρύλος έγινε πολύ πιεστικός στην άμυνα και βρήκε επιθετικές λύσεις με Πρίντεζη και Σλούκα, για να ακολουθήσει μια τρομερή ασίστ του ΜακΚίσικ στον Λούντζη, ο οποίος κάρφωσε στον αιφνιδιασμό, ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Πρίντεζης με πεταχτάρι, κάνοντας το 86-68, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 41-38, 66-52, 86-68

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4 (2/2 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντόρσεϊ 10 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ), Φαλ 11 (4/10 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βεζένκοβ 12 (3/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπανικολάου (7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη), Λούντζης 12 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Λαρεντζάκης 3 (1), Σλούκας 8 (2 τρίποντα, 2 ασίστ, 4 λάθη), Πρίντεζης 10 (4/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ΜακΚίσικ 12 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα).

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λοβ 10 (4/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Γκρίφιν 6 (0/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 6 ασίστ, 4 λάθη), Ντιλέο 5 (1), Τζόουνς 17 (8/9 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 6 (3/3 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Καμαριανός 2, Ρούμογλου, Γ. Καμπερίδης 5 (1/5 σουτ), Κάρτερ 14 (1/1 δίποντο, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Τολιόπουλος 1, Ογκμπέιντε 2.