Μαγικός Θρύλος, ισοπέδωσε την Μπάγερν

Τετάρτη, 15 Δεκεμβρίου 2021 - 23:11

Ο Θρύλος πετούσε «φωτιές» και πάτησε την Μπάγερν στο ΣΕΦ, επικρατώντας άνετα με 83-60. Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε μια τρομερή εμφάνιση και στις δύο άκρες του γηπέδου και πήρε μια πολύ σημαντική νίκη, ενώ την Παρασκευή (17/12) υποδέχεται την Βιλερμπάν. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Ουόκαπ, Φαλ, Λαρεντζάκης, ενώ όσοι αγωνίστηκαν είχαν θετικό πρόσημο.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο σημερινό παιχνίδι και προηγήθηκε με 4-0, χάρη σε καλάθια από Βεζένκοβ και Ουόκαπ, παίζοντας παράλληλα πολύ καλή άμυνα στις πρώτες γερμανικές επιθέσεις. Ο Ντόρσεϊ, στη συνέχεια, έκανε το 6-0 με ένα δίποντο από μέση απόσταση, την ώρα που οι «ερυθρόλευκοι» έπαιζαν εντυπωσιακή άμυνα, με τη Μπάγερν να έχει 0 πόντους σε περίπου 5 αγωνιστικά λεπτά.

Το σκορ ανέβηκε σε 10-0, με δύο βολές του Βεζένκοβ και ένα καταπληκτικό άλεϊ-ουπ κάρφωμα του Ντόρσεϊ, με τον Τρινκιέρι να καλεί τάιμ άουτ. Ο Γιάραμαζ έκανε το 10-3 και ο Ντόρσεϊ απάντησε, άμεσα, κάνοντας το 12-3. Ο Βεζένκοβ, με γκολ-φάουλ έκανε το 15-3 και συνέχισε να είναι ασταμάτητος, παρασύροντας την Μπάγερν.

Γιάραμαζ και Ουόκαπ έκαναν το 17-6, με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει να διατηρεί διψήφια διαφορά. Ο Βεζένκοβ με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι, έκανε το 20-8, δίνοντας και πάλι λύση στην επίθεση του Ολυμπιακού. Στη συνέχεια, ο Μάρτιν με τρία καλάθια από κοντά, απάντησε στο δίποντο του Μάρτιν και έκανε το 26-10, δίνοντας στον Ολυμπιακό διαφορά 16 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Τόμας ξεκίνησε με εύστοχο τρίποντο κάνοντας το 26-13, ενώ ακολούθησε η απάντηση του Βεζένκοβ για το 28-13. Ο Τόμας, και πάλι, από κοντά έκανε το 28-15 και απάντησε ο Σλούκας για το 30-15. Στη συνέχεια, ο Λαρεντζάκης πέτυχε γκολ-φάουλ για το 35-17, δίνοντας στον Ολυμπιακό τη μεγαλύτερη διαφορά μέχρι εκείνο το σημείο στο παιχνίδι.

Ο Τόμας ευστόχησε από κοντά και αμέσως ο Σλούκας απάντησε με δίποντο, για το 37-19, με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει να δείχνει ασταμάτητος στη σημερινή αναμέτρηση. Ο Φαλ, με 4 συνεχόμενους πόντους από κοντά, έκανε το 41-19 και έδωσε στον Ολυμπιακό προβάδισμα 22 πόντων. Η Μπάγερν πέτυχε τρεις πόντους από τον Λούσιτς και έκανε το 41-22.

Ο Ουόκαπ απάντησε άμεσα για το 43-22, με τον Λούσιτς να πετυχαίνει 2/2 βολές στη συνέχεια και να κάνει το 43-24. Ο Παπανικολάου, έκανε το 45-24 για να ακολουθήσουν 2/2 βολές του Ουόκαπ για το 47-24, με 45’’ να απομένουν για το ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός έβγαλε την άμυνα και με τον Φαλ έκανε το 49-24, παίρνοντας διαφορά 25 πόντων στο ημίχρονο.

Ο Θρύλος συνέχισε να «μασάει σίδερα» και δεν επέτρεπε στη Μπάγερν να σκοράρει εύκολα. Παρόλα αυτά, ο Λούσιτς με τρίποντο έκανε το 49-27, για να απαντήσει ο Φαλ με καταπληκτικό κάρφωμα για το 51-27. Ο Ρούμπιτ έκανε το 51-29 από μέση απόσταση, με τον Ουόκαπ, ακολούθως, να πετυχαίνει ένα παλικαρίσιο γκολ-φάουλ για το 54-29.

Τόμας και Ντόρσεϊ έκαναν το 56-31, διατηρώντας τη διαφορά στους 25 πόντους για τον, υπερηχητικό, Θρύλο, με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια έκανε ένα 9-0 σερί, με δύο πόντους από Ουόκαπ, Βεζένκοβ, Ντόρσεϊ και ένα τρίποντο του Λαρεντζάκη, ο οποίος έκανε το 65-31 και έδωσε προβάδισμα 34 πόντων στον Ολυμπιακό, πετυχαίνοντας το πρώτο τρίποντο της ομάδας, στο 28’. Ο Ρούμπιτ σκόραρε για το 65-34, και ο Ρίβερς στη συνέχεια με τρίποντο έκανε το 65-37 στην εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με το πόδι στο γκάζι και στην 4η περίοδο και με δύο σερί τρίποντα του Λαρεντζάκη, πήρε προβάδισμα 71-37, για να απαντήσει ο Χάντερ με 4 συνεχόμενους πόντους για το 71-41. Ο Βεζένκοβ με τρίποντο, έκανε το 74-41 για τον Θρύλο, με την Μπάγερν να κάνει ένα σερί 9-0 και με τρίποντο του Τζέντοβιτς να μειώνει σε 74-50.

Ο Ομπστ ευστόχησε σε δύο σερί τρίποντα και μείωσε σε 74-56 και ο Σλούκας απάντησε με 1/2 βολές για το 75-56, με τον ΜακΚίσικ στη συνέχεια να κάνει το 78-58 με σουτ πίσω από τα 6.75μ. και ο Λαρεντζάκης με το 4ο του τρίποντο έκανε το 81-58. Το 83-60 διαμόρφωσε ο Σλούκας με καλάθι στη λήξη του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 26-10, 49-24, 65-37, 83-60