Διαστημικός Θρύλος! 61 πόντους στο ημίχρονο και +20!

Κυριακή, 26 Δεκεμβρίου 2021 - 17:45

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά και πήρε προβάδισμα 14 πόντων, με ένα σερί 7-0 σε ενάμιση λεπτό. Ο Μάρτιν, με δύο ασίστ του Λαρεντζάκη, πέτυχε 4 πόντους από κοντά, ενώ στη συνέχεια ο Παπανικολάου με τρίποντο έκανε το 34-20 δίνοντας μεγάλο προβάδισμα στον Ολυμπιακό.

Ο Χουγκάζ απάντησε με τρίποντο για το 34-23, ενώ ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι καταιγιστικός πίσω από τα 6.75μ. με τους Λαρεντζάκη και Παπανικολάου να ανεβάζουν το σκορ σε 40-23, με τον Ιωνικό να απαντάει με τρίποντο του Αθηναίου για το 40-26.

Ο Μάρτιν από κοντά με ένα παλικαρίσιο καλάθι έκανε το 42-26, με τον Ράις να σκοράρει για τρεις και να κάνει το 42-29. Ο Ζαν Σαρλ με πολύ όμορφο δίποντο έκανε το 44-31 με τον ΜακΚίσικ στη συνέχεια με δύο βολές να διαμορφώνει το 46-33.

Ο Ιωνικός με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Γκιουζέλη και Αρσενόπουλο έκανε το 46-39, μειώνοντας στους 7, με τη διαφορά να πέφτει από διψήφια νούμερα, μετά από ώρα. Ο Ντόρσεϊ απάντησε με δίποντο για το 48-39.

Ο Γόντικας με 1/2 βολές έκανε το 48-40 για να ακολουθήσει ένα γκολ-φάουλ του Ντόρσεϊ, ένα τρίποντο του Λούντζη και μια άκρως θεαματική φάση, με τον Ντόρσεϊ να υψώνει και τον ΜακΚίσικ να καρφώνει με δύναμη για το 56-40!

Ο Μάρτιν με άλει-ουπ τελείωμα από πάσα του Λαρεντζάκη έκανε το 58-41, με τον ΜακΚίσικ να πετυχαίνει ένα καταπληκτικό τρίποντο στην «εκπνοή» δίνοντας διαφορά 20 πόντων στον Ολυμπιακό στο ημίχρονο, διαμορφώνοντας το 61-41!