Σούπερ άμυνα, μπήκαν τα σουτ, +6!

Παρασκευή, 7 Οκτωβρίου 2022 - 22:16

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Χίγκινς έκανε το +5 (18-13) για την Μπαρτσελόνα, αλλά ο Ολυμπιακός επέστρεψε, έστω και αν ήταν άστοχος. Ο Μπολομπόι με δύο βολές και ο Σλούκας με καλάθι και φάουλ, έφεραν το σκορ στο 18-18.

Τέσσερις διαδοχικοί πόντοι του Γιοκουμπάιτις έκαναν το σκορ 22-18, αλλά ο Μπλακ σταμάτησε αυτό το μικρό σερί με καλάθι και φάουλ (22-21), από ασίστ του Σλούκα. Η φανταστική άμυνα του Μπλακ και το τρίποντο του Πίτερς από εξαιρετική επίθεση και κυκλοφορία της μπάλας, έφεραν το 22-24 και το προσπέρασμα του Ολυμπιακού.

Ο Βέσελι ισοφάρισε από κοντά, αλλά ο Βεζένκοβ με νέο τρίποντο έκανε το 24-27 για τον Ολυμπιακό. Ο Θρύλος προηγήθηκε και με +5 μέσα στη Βαρκελώνη, με τον Πίτερς να ευστοχεί σε δεύτερο τρίποντο, από την κορυφή, για το 25-30! Ο Κάλινιτς μείωσε με τον ίδιο τρόπο (28-30), αλλά ο Ολυμπιακός ανέβασε κι άλλο τη διαφορά. Πρώτα με τον Βεζένκοβ στον αιφνιδιασμό και μετά με τις βολές του Πίτερς για το 28-34. Αυτό ήταν το σκορ στο πρώτο ημίχρονο, με τον Θρύλο να παίζει φανταστική άμυνα.