Υπερηχητικός ο Θρύλος του Μπαρτζώκα, διέλυσε την Μπαρτσελόνα!

Παρασκευή, 7 Οκτωβρίου 2022 - 23:25

Με μπάσκετ σεμιναριακού επιπέδου, ο Ολυμπιακός νίκησε 80-70 μέσα στη Βαρκελώνη την Μπαρτσελόνα, στην πρεμιέρα της φετινής Ευρωλίγκας!

Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με 4-0 με Βέσελι και Σατοράνσκι και ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε στην αρχή. Βέβαια, βρήκε άμεσα λύσεις, πρώτα με το τρίποντο του Ουόκαπ και μετά με το τρίποντο του Βεζένκοβ για το 4-6. Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν εκ νέου, αλλά ο Βεζένκοβ ισοφάρισε σε 8-8. Το τρίποντο του Κάλινιτς έφερε το 11-8, αλλά ο Σλούκας ευστόχησε σε δίποντο και μείωσε 11-10 για τον Ολυμπιακό, με τον Ουόκαπ σε αυτό το πρώτο δεκάλεπτο να παίζει εξαιρετική άμυνα. Ο Σανλί με 5 διαδοχικούς πόντους έφερε τον Ολυμπιακό στο -6 (16-10). Ο Μπολομπόι μείωσε σε 16-13 με καλάθι και φάουλ, με τον Ολυμπιακό να χάνει διαδοχικές επιθέσεις, κάνοντας και λάθη. Θα μπορούσε να είχε μειώσει κι άλλο. Αυτό το 16-13 ήταν το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Χίγκινς έκανε το +5 (18-13) για την Μπαρτσελόνα, αλλά ο Ολυμπιακός επέστρεψε, έστω και αν ήταν άστοχος. Ο Μπολομπόι με δύο βολές και ο Σλούκας με καλάθι και φάουλ, έφεραν το σκορ στο 18-18. Τέσσερις διαδοχικοί πόντοι του Γιοκουμπάιτις έκαναν το σκορ 22-18, αλλά ο Μπλακ σταμάτησε αυτό το μικρό σερί με καλάθι και φάουλ (22-21), από ασίστ του Σλούκα. Η φανταστική άμυνα του Μπλακ και το τρίποντο του Πίτερς από εξαιρετική επίθεση και κυκλοφορία της μπάλας, έφεραν το 22-24 και το προσπέρασμα του Ολυμπιακού. Ο Βέσελι ισοφάρισε από κοντά, αλλά ο Βεζένκοβ με νέο τρίποντο έκανε το 24-27 για τον Ολυμπιακό. Ο Θρύλος προηγήθηκε και με +5 μέσα στη Βαρκελώνη, με τον Πίτερς να ευστοχεί σε δεύτερο τρίποντο, από την κορυφή, για το 25-30! Ο Κάλινιτς μείωσε με τον ίδιο τρόπο (28-30), αλλά ο Ολυμπιακός ανέβασε κι άλλο τη διαφορά. Πρώτα με τον Βεζένκοβ στον αιφνιδιασμό και μετά με τις βολές του Πίτερς για το 28-34. Αυτό ήταν το σκορ στο πρώτο ημίχρονο, με τον Θρύλο να παίζει φανταστική άμυνα.

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο τρίτο δεκάλεπτο και με την Μπαρτσελόνα να είναι εύστοχη έξω από τα 6.75, επέστρεψε άμεσα και προσπέρασε κιόλας! Δύο τρίποντα του Λαπροβίτολα έκαναν το σκορ 34-36, με τον Κάνααν να έχει, ενδιάμεσα, 2/2 βολές. Το ίδιο και ο Παπανικολάου μετά για το 34-38. Το τρίποντο του Αμπρίνες και το λέι απ του Λαπροβίτολα στον αιφνιδιασμό έκαναν το σκορ 39-38 μετά από τρεισήμισι λεπτά και ο Γιώργος Μπαρτζώκας κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Κάνααν έκανε το 39-40 με δίποντο και ο Βεζένκοβ με τετράποντο (τρίποντο και φάουλ!) έκανε το 39-44. Όμως, το ματς ήταν ντέρμπι και η Μπαρτσελόνα μείωσε άμεσα με τον Σατοράνσκι για 3 (42-44). Μάλιστα, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν κιόλας με το καλάθι και φάουλ του Κάλινιτς για το 45-44. Ο Βεζένκοβ έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (45-46), όπως και ο Κάνααν με τριποντάρα για το 47-49, ενώ ο Μπολομπόι έκανε το +4 (47-51) με δύσκολη προσπάθεια. Ο Θρύλος προηγήθηκε με +6 με τις βολές του Σλούκα (47-53) και ανέβασε κι άλλο τη διαφορά ως το +10 με τις βολές από Μπολομπόι και Κάνααν (47-57). Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 49-57 με το καλάθι του Χίγκινς.

Η διαφορά, στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου πήγε και στο +11 με το καλάθι και φάουλ του φοβερού Μπολομπόι (49-60), αλλά η Μπαρτσελόνα μείωσε με το τρίποντο του Αμπρίνες από τα 10 μέτρα, σε εκπνοή επίθεσης (52-60). Η διαφορά έπεσε και στο +3 με 5 σερί πόντους του Χίγκινς και αυτό το σερί των γηπεδούχων σταμάτησε από τις βολές του Πίτερς (57-62). Ακολούθησε φανταστική άμυνα και ακόμη πιο καλή επίθεση που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Λαρεντζάκη από τη γωνία για το 57-65. Ο Έλληνας γκαρντ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με δύο τριποντάρες έκανε το 62-71, τρελαίνοντας όλο τον κόσμο! Λίγο αργότερα έκανε και το 66-76 με απίθανη τριποντάρα στην εκπνοή της επίθεσης και όλα είχαν κριθεί. Το παιχνίδι τελείωσε με το καλάθι του Βεζένκοβ από δικό του επιθετικό ριμπάουντ για το 70-80. Τεράστιος Θρύλος!

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 28-34, 49-57, 70-80