Oριστική διακοπή και κούπα στο Θρύλο!

Πέμπτη, 15 Ιουνίου 2023 - 23:55

Το 14ο πρωτάθλημα της ιστορίας του πανηγυρίζει ο Ολυμπιακός, μετά από το 63-35 επί του Παναθηναϊκού στο Game 4 της σειράς των τελικών της Basket League, το οποίο δεν ολοκληρώθηκε ποτέ, μετά τα αίσχη των οπαδών των «πράσινων».

Οι διαιτητές του αγώνα είδαν τα επεισόδια που έχουν γίνει, καθώς και τις υλικές καταστροφές και έτσι αποφάσισαν την οριστική διακοπή του ματς. Ο Θρύλος έκανε το 3-1 χωρίς να συνεχιστεί το παιχνίδι, αφού ο κόσμος του Παναθηναϊκού έκανε ό,τι μπορούσε για να γλιτώσει τον διασυρμό.

Οι οπαδοί των «πράσινων» έσπασαν τα καθίσματα και προκάλεσαν διάφορες φθορές στο ΟΑΚΑ, ενώ άναψαν και φωτιές σε διάφορα σημεία. Όπως φάνηκε, δεν άντεξαν να δουν τον Θρύλο να σπάει την ιστορική 35άρα και αποφάσισαν να διαλύσουν το γήπεδό τους.

Φυσικά, την ώρα που οι ίδιοι πρόσθεσαν ακόμα μία μαύρη σελίδα στην ιστορία του συλλόγους τους, ο ΘΡΥΛΟΣ έγραψε τη δική του ιστορία, κατακτώντας το πρωτάθλημα μεσα στο ΟΑΚΑ.

Ο αγώνας

Ο Θρύλος επέστρεψε στο ΟΑΚΑ για να αποκαταστήσει την τάξη. Να κάνει ότι δεν του επέτρεψαν οι διαιτητές στο Game 2 και να τελειώσει τη σειρά, για να κατακτήσει το πρωτάθλημα για δεύτερη διαδοχική φορά. Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν ορεξάτοι στο παρκέ και έδειξαν από νωρίς τις προθέσεις τους, πραγματοποιώντας τρομερό πρώτο δεκάλεπτο και βάζοντας σε ρόλο κυνηγού τον Παναθηναϊκό, με τον Γουόκαπ να πετυχαίνει 10 πόντους, να μαζεύει 3 ριμπάουντ και να μοιράζει δύο ασίστ. Με τους «ερυθρόλευκους» να βάζουν το ένα τρίποντο μετά το άλλο, ο Θρύλος έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (15-24, 10'). Όμως, η συνέχεια ήταν ακόμα πιο ωραία, είχε και... γλυκό! Ο Ολυμπιακός δεν έμεινε μόνο στην πολύ καλή πρώτη περίοδο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ακόμα καλύτερος. Έκανε τους παίκτες του Χρήστου Σερέλη να μοιάζουν παντελώς ανίκανοι.

Με τους ΜακΚίσικ, Βεζένκοφ, Φαλ και Σλούκα να μπαίνουν στον... χορό, οι Πειραιώτες πάτησαν... γκάζι και έκαναν το ΟΑΚΑ να σιγήσει. Οι οπαδοί του Παναθηναϊκού δεν πίστευαν σε αυτό που έβλεπαν, καθώς ο Θρύλος εκτόξευσε τη διαφορά στο +22 και πήγε στα αποδυτήρια με ένα ισχυρό προβάδισμα, έχοντας επιτρέψει στους γηπεδούχους να σκοράρουν μόλις 11 πόντους στη δεύτερη περίοδο (26-48, 20').

Το τρίτο μέρος του αγώνα, ήταν και το τελευταίο... Ο Θρύλος έφτασε ακόμη και στο +32 (32-63), ο Παναθηναϊκός έκανε το 35-63 και κάπου εκεί, 2 λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, οι οπαδοί των «πράσινων» έκαναν τα πάντα για να διακοπεί ο αγώνας και να μη σπάσει η ιστορική 35άρα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-24, 26-48, 35-63 με 2:46 για το τέλος της τρίτης περιόδου

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Λι 3 (1/9 σουτ, 5 ασίστ), Γουίλιαμς 5 (1), Γκριγκόνις 4 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ), Μαντζούκας 6 (2), Γκουντάιτις, Π. Καλαϊτζάκης 5, Παπαγιάννης 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μποχωρίδης, Αγραβάνης 4, Παππάς 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λούντζης 3 (1), Φαλ 8 (4/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 11 (4/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πίτερς 11 (1/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης, 4, Σλούκας 6 (2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπόλομποϊ 2, ΜακΚίσκ 8 (1/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/3 βολές)