Δεν «πατάει» καλά και πίσω στο ημίχρονο

Παρασκευή, 13 Οκτωβρίου 2023 - 22:01

Με του Ουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Πίτερς, Μιλουτίνοφ στην βασική πεντάδα ξεκίνησε ο Ολυμπιακός κόντρα στην Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ. Ο Βέσελι με ένα drive έκανε το 0-2 και ο Ουόκαπ με τρίποντο από τη γωνία έγραψε το 3-2 για τον Θρύλο. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του ματς και έκαναν τέσσερις κακές επιθέσεις και οι Καταλανοί το εκμεταλλεύτηκαν και χάρη στα καλάθια των Βέσελι και Σίλβα ανέβασαν τη διαφορά στους 6 (5-11), με αποτέλεσμα ο κόουτς Μπαρτζώκας να καλέσει τάιμ-άουτ, 4:45’ πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, προκειμένου να αφυπνίσει τους παίκτες του. Ο Πίτερς με ένα ωραίο λέι-απ έκανε το 7-11 και σταμάτησε το σερί της Μπαρτσελόνα. Ωστόσο, οι «μπλαουγκράνα» με τους Κάλινιτς, Σίλβα και Βεσέλι έκαναν το 11-23, εκμεταλλευόμενοι τα λάθη και την αστοχία των Πειραιωτών. Ο Μιλουτίνοφ με ένα ωραίο λέι-απ και ο Παπανικολάου με γκολ-φάουλ σταμάτησαν το σερί των Ισπανών και μείωσαν για 16-23. Ο Ουόκαπ έκανε μια ωραία ενέργεια με ένα drive στην τελευταία επίθεση, αλλά το λέι-απ του ήταν άστοχο, με αποτέλεσμα το 16-23 υπέρ της Μπαρτσελόνα, να είναι το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Με δύο τρίποντα των Ισπανών και ένα καλάθι του Παπανικολάου για το 18-29 ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος. Ο Φαλ μείωσε για το 20-29, αλλά οι «μπλαουγκράνα» είχαν απάντηση με τα τρίποντα των Λαπροβίτολα και Αμπρίνες για το 20-35, με αποτέλεσμα να καλέσει τάιμ-άουτ (6:17’) ο Μπαρτζώκας καθώς, οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να κυνηγούν διψήφιες διαφορές, όντας αρκετά άστοχοι στο πρώτο ημίχρονο. Οι Πειραιώτες μάζεψαν τη διαφορά, παίζοντας σκληρή άμυνα και με σιγουριά στην επίθεση με του Φαλ, Παπανικολάου και Μιλουτίνοφ έκαναν το 27-35. Ο Λαπροβίτολα έκανε το 27-37 και ο «Λάρι» με ωραίο μακρινό σουτ έκανε το 29-37. Ο Μπραζντέικις πήρε το «βάπτισμα του πυρός» από τον Σκακιστή και πέτυχε τους πρώτους του πόντους με γκολ-φάουλ μειώνοντας σε 32-38 και ο Μίλου με μακρινό σουτ διαμόρφωσε το 34-40 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.