Πάλεψε ως ΘΡΥΛΟΣ, αλλά δεν τα κατάφερε στην «ζούγκλα» του ΟΑΚΑ...

Δευτέρα, 15 Απριλίου 2024 - 22:28

Πάλεψε στην «ζούγκλα» του ΟΑΚΑ ο Θρύλος, όμως η τύχη δεν ήταν με το μέρος του. Σε ένα ντέρμπι με ένταση, νεύρα και καθυστερήσεις λόγω χρονομέτρου, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 77-71 από τον Παναθηναϊκό στην 3η αγωνιστική του Β’ Γύρου της Basket League.

Oι Πειραιώτες παρότι ξεκίνησαν νωθρά, έφεραν το ντέρμπι στα μέτρα τους στο δεύτερο ημίχρονο αλλά οι κακές αποφάσεις στο τέλος, το χρονόμετρο που «χάλασε» την ώρα που είχαν τα ηνία επηρέασαν την έκβαση του αποτελέσματος. Η ομάδα του Σκακιστή, τα έδωσε όλα αλλά δεν έχασε και κάτι, θα είναι όπως πρέπει στα play-offs για να πάρει ξανά το πρωτάθλημα, μάγκικα ΠΕΙΡΑΙΩΤΙΚΑ.

Mε τους Ουόκαπ, Kάνααν, Παπανικολάου, Πίτερς, Φαλ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο ΟΑΚΑ. Ο Ουόκαπ άνοιξε λογαριασμό για τις δύο ομάδες με ωραίο καλάθι για το 0-2. Το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά ήταν νευρικό για τις δύο ομάδες με άστοχα σουτ, αλλά όσο πλησιάζαμε προς τα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν ρυθμό και έδιναν κυρίως τη μπάλα στον Φαλ και εκείνος έπαιρνε τις περισσότερες αποφάσεις. Ο Κάνααν έβαλε το πρώτο του τρίποντο για το 9-11, αλλά στη συνέχεια οι «πράσινοι» με ένα 6-0 σερί έκαναν το 15-11. Μάλιστα, το σερί του ΠΑΟ, το σταμάτησε ο Ησαΐας και από τα δικά του χέρια έβαλε ξανά μπροστά τους Πειραιώτες με ένα τρίποντο και με μια ωραία πάσα στον Παπανικολάου για το 15-16. Το δεκάλεπτο έκλεισε με ένα 8-0 και με το buzzer του Γκριγκόνις, με τον Παναθηναϊκό να είναι στο +7 (23-16).

Οι Πειραιώτες δεν πατούσαν καλά στο ματς και αυτό φάνηκε στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου. Παρουσιάζοντας πολύ κακή η αμυντική εικόνα και έχοντας κακές επιλογές στην επίθεση, έμειναν στο -15 (32-17) 7 λεπτά πριν το τέλος, σκοράροντας μόνο ένα πόντο, από μία βολή του Πίτερς. Γι αυτό, ο κόουτς Μπαρτζώκας φανερά απογοητευμένος και εκνευρισμένος από την εικόνα κάλεσε τάιμ-άουτ, για να αφυπνίσει τους παίκτες του. Το αρνητικό σερί των «ερυθρολεύκων» τελείωσε από τον Γκος με 2/2 βολές, μειώνοντας σε 34-19. Στη συνέχεια, έγινε ένα πεντακάθαρο φάουλ πάνω στον Ράιτ, και ο Μπαρτζώκας ζήτησε challenge, οι διαιτητές δεν πήγαν στο βίντεο και ακολούθησε ένας μικρός χαμός, με τους οπαδούς του ΠΑΟ να βρίζουν εν χορό τον κόουτς του Θρύλου. Παρότι, οι συνθήκες στο ΟΑΚΑ έμοιαζαν σε συνθήκες ζούγκλες, ο Θρύλος πείσμωσε και κατάφερε να παραμείνει «ζωντανός» στο ματς, με ένα επί μέρους σκορ 2-13, χάρη στους Ουόκαπ, Κάνααν και Φαλ και έτσι το ημίχρονο τελείωσε στο -6 (38-33).

Ο Ολυμπιακός είχε ανεβάσει πολύ την απόδοσή του από το τέλος του πρώτου μέρους και κατάφερε να φέρει το ματς στον πόντο τρέχοντας ένα σερί 7-0 με πρωταγωνιστή τον εξαιρετικό Αιζάϊα Κάνααν να κουβαλάει τον Ολυμπιακό, όντας ως ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του Πειραιά. Μάλιστα, οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να περάσουν και μπροστά στο σκορ με τα καλάθια του Φαλ, αλλά δεν διατήρησαν το ισχνό προβάδισμα τους, με αποτέλεσμα το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 58-53, υπέρ του ΠΑΟ.

Το σκορ έμεινε χαμηλά στο τέταρτο δεκάλεπτο, κάθε επίθεση έμοιαζε με ένα μικρό... ματς, τα σουτ των Ναν και Μήτογλου, βρήκαν απάντηση από τους Πειραιώτες με ένα 5-0 για νέα ισοφάριση και στο 37' υπήρξε ολιγόλεπτη διακοπή εξαιτίας τεχνικού προβλήματος στο χρονόμετρο, το οποίο έκοψε τον ρυθμό και το μομέντουμ που είχαν αποκτήσει οι «ερυθρόλευκοι», με αποτέλεσμα να αποσυντονιστούν στο φινάλε και να κριθεί η ήττα στις λεπτομέρειες.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-16, 38-33, 59-55, 77-71

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Σλούκας 10 (2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Παπαπέτρου 4 (2/4 δίποντα), Ναν 17 (7/11 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ερνανγκόμεθ 11 (4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Μήτογλου 15 (2/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 2 (1/4 σουτ), Μωραΐτης, Λεσόρ 13 (3/5 δίποντα, 7/9 βολές), Γκριγκόνις 5 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάναν 15 (4/10 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φαλ 10 (5/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Παπανικολάου 4 (2/7 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πίτερς 10 (3/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Γουίλιαμς-Γκος 18 (5/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ράιτ 3, Λαρεντζάκης 3 (1), Μήτρου-Λονγκ, ΜακΚίσικ 3

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 19/34 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 15/19 βολές, 27 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 6 επιθετικά), 21 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 6 λάθη, 19 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/32 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 14/20 βολές, 38 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 11 επιθετικά), 20 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 14 λάθη