Ξεκούραστος για Μιλάνο...

Τρίτη, 6 Νοεμβρίου 2012 - 22:04

Ο Ολυμπιακός νίκησε με το εμφατικό 103-67 τον ΚΑΟΔ στο ΣΕΦ, για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 μπάσκετ ανδρών. Πλέον, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα στρέφουν την προσοχή τους στο κρίσιμο παιχνίδι με την Αρμάνι Μιλάνο στην Ιταλία, την ερχόμενη Πέμπτη.

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν σοβαρά και προσηλωμένα στο ματς, με τον Βασίλη Σπανούλη να βρίσκεται σε μεγάλα κέφια! Ο αρχηγός με το καλημέρα έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό με 7-2 ενώ όταν βρήκαν επαφή με το καλάθι οι Μάντζαρης και Πρίντεζης, οι «ερυθρόλευκοι» διαμόρφωσαν σε 13-6.

Ο Καλαφατάκης γύρισε σε ζώνη την άμυνά του, ωστόσο το πλήρωσε, καθώς ο Ολυμπιακός πέτυχε στο 1ο δεκάλεπτο 7/9 τρίποντα με τα 4/4 να είναι του αρχηγού. Οι Πειραιώτες λοιπόν δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα, πλην του Κακαρούδη που πήρε κάποια σουτ και ευστόχησε και γρήγορα πήραν και διαφορά διαμορφώνοντας το σκορ από 20-10 σε 31-14 με τη λήξη του 1ου δεκαλέπτου.

Ο Ολυμπιακός, παρά τις αλλαγές, δεν κατέβασε ταχύτητα στο 2ο δεκάλεπτο με τον Κάιλ Χάινς να πατάει δυνατά και να εκμεταλλεύεται τις ασίστ από τα γκαρντ αλλά και τον Γκετσεβίτσιους να παίρνει χρόνο και σουτ και να… ξεμπουκώνει. Το 37-18 δια χειρός Χάινς, διαμορφώθηκε σε 45-24 με τον Λιθουανό να κάνει καλή δουλειά στην άμυνα. Έκλεψε μπάλες με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να φύγει για το εύκολο καλάθι ενώ εξίσου καλή δουλειά έκανε στην άμυνα και ο Μαυροειδής. Ο Ολυμπιακός στο ανοικτό γήπεδο δεν είχε κανένα πρόβλημα, καθώς Λο και Πρίντεζης μπορούσαν να τελειώσουν ιδανικά ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε και ο Μάντζαρης από τα 6.75μ. για το 58-32, λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτους μέρους...

Αυτό που ξεχώρισε πάντως στο 2ο δεκάλεπτο, ήταν ένα κόψιμο του Παπανικολάου (στο 18΄) στον Πάλμερ, με τον Αμερικανό του ΚΑΟΔ να ετοιμάζεται να καρφώσει και ο «Παπ» να τον κόβει στα ίσα από μπροστά...

Οι Πειραιώτες πάτησαν παρκέ και στο 3ο δεκάλεπτο ιδιαίτερα ορεξάτοι, ωστόσο λεπτό το λεπτό ο ρυθμός έπεφτε. Ο Πρίντεζης έκανε καλή δουλειά (65-37) οι Πειραιώτες κοίταξαν να τροφοδοτήσουν και τον Μαυροειδή ωστόσο η επιθετική συνέπεια για λίγα λεπτά είχε χαθεί. Ο Λο έκανε το 71-43 και ο ΚΑΟΔ εκμεταλλεύονταν άριστα τα φάουλ των Πειραιωτών παίρνοντας πόντους από τις βολές. Στα τελευταία λεπτά Χάινς και Παπανικολάου πήραν επιθέσεις πάνω τους, ο Ολυμπιακός γενικότερα κοίταξε να φύγει στο εύκολο καλάθι, τελειώνοντας το 3ο δεκάλεπτο με 81-50.

Ο ρυθμός στο 4ο δεκάλεπτο ανέβηκε με τον Ολυμπιακό να σφίγγει την άμυνά του και να έχει ευκαιρίες να φύγει στον αιφνιδιασμό. Ο Χάινς έκανε το 85-59 ενώ στη συνέχεια Μαυροειδής και Πρίντεζης αύξησαν σε 97-59. Ο κλήρος για τους 100 και πλέον έπεσε στον Γκετσεβίτσιους ο οποίος με 5 σερί πόντους έκανε το 101-61 για να ολοκληρωθεί εν τέλει το ματς με 103-67.

Τα δεκάλεπτα: 31-14, 58-32, 81-50, 103-67.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 10, Λο 4, Άντιτς 4, Σπανούλης 18 (4), Περπέρογλου 2, Σλούκας 5, Μαυροειδής 12, Γκετσεβίτσιους 11, Πρίντεζης 20, Παπανικολάου 7, Μάντζαρης 6, Κατσίβελης 4

ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Σλαφτσάκης, Νόουλς 14, Καλαϊτζίδης, Ακεψιμαΐδης, Μπένας 4, Μίτσελ 15, Κάρτερ 4, Κακαρούδης 17, Ντέιλ 6 Ζάρας 2, Ιωάννου 2, Πάλμερ 3

«Μία εύκολη νίκη»

Ο Πέρο Άντιτς κυμάνθηκε σε μέτρια στάνταρ στο παιχνίδι του Ολυμπιακού με την Τσεντεβίτα.

«Συγκέντρωση για 40 λεπτά»

Για την αναμέτρηση με τον ΚΑΟΔ στον πρωτάθλημα μίλησε ο αθλητικός διευθυντής του Ολυμπιακού, Μίλαν Τόμιτς.