Με το μυαλό στη Σιένα

Τρίτη, 15 Ιανουαρίου 2013 - 00:05

Οι πρωταθλητές Ευρώπης και Ελλάδας έκαναν αυτό που έπρεπε. Πήραν τη νίκη με 87-73 επί του Πανιωνίου, χωρίς να φορτσάρουν ιδιαίτερα, συνεχίζοντας με αυτόν τον τρόπο το αήττητο σερί τους. Για τον Ολυμπιακό κορυφαίος παίκτης ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης με 16 πόντους, ενώ λύσεις στην επίθεση έδωσε ο Βασίλης Σπανούλης προσθέτοντας άλλους 13.

Επόμενη αναμέτρηση για τον Θρύλο είναι αυτή με τη Σιένα την Παρασκευή για την τέταρτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας στο ΣΕΦ.

ΜΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΤΗΝ ΑΜΥΝΑ

Για τον Θρύλο ξεκίνησαν οι Μάντζαρης, Σπανούλης, Περπέρογλου, Πρίντεζης και Πάουελ, Ο υπαρχηγός του Θρύλου έκανε το 2-0 σε αιφνιδιασμό, για να ισοφαρίσουν οι Νεοσμυρνιώτες. Το ματς πήγε χέρι με χέρι για τις δύο ομάδες, όμως ο Στράτος Περπέρογλου με καλάθι και φάουλ έδωσε τέσσερις πόντους προβάδισμα στον Θρύλο (11-7), ενώ ο Πάουελ έκανε το 13-7.

Οι «κυανέρυθροι» μείωσαν, αλλά ο Ολυμπιακός παίζοντας ωραίο μπάσκετ έφτασε το ματς στους +8 (17-9). Οι φιλοξενούμενοι έδεσαν την άμυνα τους, όμως ο Θρύλος έβρισκε διόδους στο καλάθι και γρήγορα προηγήθηκε με διψήφιο αριθμό πόντων (21-11) με δύο βολές του Έισι Λο. Από κείνη την στιγμή και μετά οι Πειραιώτες απείλησαν μόνο με ελεύθερες βολές για να λήξει το δεκάλεπτο 26-15 υπέρ τους.

ΗΤΑΝ ΥΠΟΘΕΣΗ ΤΟΥ ΣΛΟΥΚΑ

Οι Νεοσμυρνιώτες ξεκίνησαν με 4-0 σερί με τους Μπατή και Μπόγρη, όμως ο υπαρχηγός του Ολυμπιακού με δίποντο επανέφερε την διαφορά στο +9 (28-19). Ο Θρύλος πήρε τις επόμενες άμυνες και με βολές του Σλούκα και τρίποντο του Παπανικολάου ανέβασε το σκορ στους 14 πόντους (33-19). Ο 22χρονος γκαρντ του Θρύλου ήταν ο πρωταγωνιστής για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα και με δικούς του πόντους οι διαφορά πήγε στο + 17 (39-22). Στην συνέχεια ο Χάινς μετά από επιθετικό ριμπάουντ πήρε το φάουλ και με δύο βολές έκανε το 41-22.

Ο τεχνικός του Θρύλου πέρασε τον Γκιόργκι Σερμαντίνι για την «μάχη» της ρακέτας, αλλά ο Πανιώνιος μείωσε σε 44-28. Εντέλει το ημίχρονο έληξε με 46-29 για τον Ολυμπιακό, ο οποίος έδειχνε πως έχει τα ηνία της αναμέτρησης.

ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΑΡΚΑΡΕ ΤΟΝ ΓΙΑΝΚΟΒΙΤΣ

Και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν φουριόζες στο τρίτο δεκάλεπτο και σε ένα λεπτό το ματς έγινε 52-35 υπέρ του Θρύλου. Οι Πειραιώτες, και δη ο Περπέρογλου, αντιμετώπισαν προβλήματα στο μαρκάρισμα του Γιάνκοβιτς κάτι που έφερε του φιλοξενούμενους στο – 11 (56-45).

Ο Θρύλος συνέχιζε να μην βρίσκει λύσεις στον φόργουορντ του Πανιωνίου, αλλά με το που οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 60-51 ο Μάντζαρης πήρε το 4ο φάουλ του Γιάνκοβιτς. Ο Πάουελ ανέβασε και πάλι την διαφορά στους 11 (62-51).

Το συγκρότημα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έβαλε δύσκολα στους «ερυθρόλευκους» στην τρίτη περίοδο και κράταγε την διαφορά κάτω από τους δέκα. Μέχρι βέβαια να… χτυπήσει ο Σπανούλης και να στείλει την διαφορά στους +12 (68-56).

ΕΠΑΙΞΕ ΟΣΟ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ

Ο Γιώργος Πρίντεζης, ο οποίος για άλλη μια φορά ήταν εκ των κορυφαίων των γηπεδούχων, με τρίποντο έκανε το 73-56. Οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 11-1, αλλά οι φιλοξενούμενοι με όπλο την περιφέρεια ροκάνισαν ξανά την διαφορά σε 78-67. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν θέμα στα… μετόπισθεν και στην επίθεση χάρη στο πείσμα του Χάινς έπαιρναν λύσεις.

Το λέι απ του Λο ανέβασε και πάλι την διαφορά στους 14 πόντους (81-67) με τους «κυανέρυθρους» το πηγαίνουν στους 10 (81-71). Δίποντο από τον Πέρο Αντιτς (το πρώτο του στο ματς) για το 83-71.

Όσο πέρναγε η ώρα οι «ερυθρόλευκοι» είχαν το μυαλό τους στην αναμέτρηση με την Σιένα την προσεχή Παρασκευή και ήθελαν απλά τη νίκη. Ο Μάντζαρης με τρίποντο πήγε το παιχνίδι στο 87-73, σκορ που ήταν και το τελικό της αναμέτρησης.

Δεκάλεπτα: 26-15, 46-29, 70-56, 87-73

Oλυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 6, Λο 8, Άντιτς 2, Σπανούλης 13, Περπέρογλου 9, Σερμαντίνι 2, Σλούκας 6, Πάουελ 12, Πρίντεζης 16 (2), Παπανικολάου 8 (2), Μάντζαρης 5 (1).
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 4, Πέιν 5 (1), Αθηναίου 7 (1), Κις 9 (3), Μίλμπουρν 9 (1), Αθανασούλας, Μπατής 3, Γιάνκοβιτς 22 (2), Καββαδάς 3, Παππάς, Ντραγκίσεβιτς, Μπούκερ 11 (1).

Το live του gavros.gr

4ο Δεκάλεπτο

10ο λεπτό Οι πρωταθλητές Ευρώπης και Ελλάδας πήραν τη δωδέκατη σερί νίκη τους στην Α1 με 87-73 και πλέον πάει με καλή ψυχολογία για το επόμενο ματς της Ευρωλίγκας.

8ο λεπτό Με το ζόρι μπαίνουν τα καλάθια στην επίθεση, αφού οι Πειραιώτες θέλουν απλά το ροζ φύλλο αγώνα, μιας και σε λίγες μέρες αντιμετωπίζουν την Σιένα στο ΣΕΦ.

Με μία στις δύο βολές ο Χάινς κάνει το 84-71, ενώ κλέβουν και την επόμενη κατοχή.

6ο λεπτό Το λέι απ του Λο ανέβασε και πάλι την διαφορά στους 14 πόντους (81-67) με τους «κυανέρυθρους» το πηγαίνουν στους 10 (81-71).

4ο λεπτό Μπορεί οι Νεοσμυρνιώτες να βομβάρδιζαν από την περιφέρεια, όμως ο Ολυμπιακός με αργά βήματα πήγε στο 79-67 χάρη στο πείσμα του Χάινς.

2ο λεπτό Ο Ολυμπιακός έκανε καλό ξεκίνημα στην επίθεση, αλλά η άμυνα στην περιφέρεια συνέχιζε να πήγαινε άσχημα. Για αυτό κιόλας το σκορ ήταν 73-62 για τους Πειραιώτες.

3ο Δεκάλεπτο

10ο λεπτό Ο Βασίλης Σπανούλης ξύπνησε τους συμπαίκτες του για να λήξει το τρίτο δεκάλεπτο με 70-56 για τους πρωταθλητές Ευρώπης και Ελλάδας.

8ο λεπτό Κοιμισμένοι στην άμυνα οι Πειραιώτες οι οποίοι αν και έχασαν την διψήφια διαφορά τους (62-55) έφεραν και πάλι το ματς στο +10 (65-55).

7ο λεπτό Ο Βαγγέλης Μάντζαρης πήρε το 4ο φάουλ του Γιάνκοβιτς, ο οποίος έχει 20 πόντους και πήγε το ματς στο 60-51.

5ο λεπτό Συνεχίζει να αντιμετωπίζει προβλήματα ο Ολυμπιακός από τον Γιάνκοβιτς, με την άμυνα του να μην έχει καμία σχέση με του πρώτου ημιχρόνου. Ο Πάουελ με μία βολή έκανε το 60-47.

3ο λεπτό Ο Ολυμπιακός δεν έχει μπει συγκεντρωμένος αμυντικά στο παρκέ και οι Νεοσμυρνιώτες με δράστη τον Γιάνκοβιτς έχουν μειώσει σε 54-43.

2ο Δεκάλεπτο

10ο λεπτό Οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια με 46-29 υπέρ του Ολυμπιακού, ο οποίος δεν εντυπωσιάζει αλλά παίζει γερά στην άμυνα και... ουσιαστικά στην επίθεση.

8ο λεπτό Με την είσοδο του Γκιόργκι Σερμαντίνι οι γηπεδούχοι ισοφαρίζουν την μεγαλύτερη διαφορά τους στον αγώνα και προηγούνται με 43-24, χάρη στον αιφνιδιασμό του Λο.

6ο λεπτό Μπλόκαρε για λίγο ο Ολυμπιακός στην επίθεση, αλλά τελικά ο Σλούκας συνεχίζει να σκοράρει και να δίνει τον ρυθμό στον Θρύλο. Ο 22χρονος γκαρντ έκανε το 39-22 με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του.

4ο λεπτό Δύο βολές του Κώστα Σλούκα και ένα τρίποντο του Κώστα Παπανικολάου έφεραν την διαφορά στο +14 (33-19) για τον Ολυμπιακό.

2ο λεπτό Οι Νεοσμυρνιώτες ξεκίνησαν με 4-0 σερί με τους Μπατή και Μπόγρη, αλλά ο Γιώργος Πρίντεζης με δίποντο κάνει το 28-19.

1ο Δεκάλεπτο

10ο λεπτό Ο Θρύλος σκοράρει μόνο με βολές (Πάουελ και Παπανικολάου) ενώ ο Πανιώνιος με δίποντο έκανε το 24-15.

Φάουλ στον Πρίντεζη σε νεκρό χρόνο και με 2/2 βολές το δεκάλεπτο τελειώνει 26-15 για τους Πειραιώτες.

8ο λεπτό Με δύο βολές του Έισ Λο, ο Ολυμπιακός νικάει 21-11, πρώτη φορά που φτάνει στους δέκα πόντους μπροστά.

7ο λεπτό Οι Πειραιώτες συνέχισαν το επιμέρους σκορ τους και έφτασαν την διαφορά στους +8 (17-9)

4ο λεπτό Ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 5-0 για το 13-7. Στράτος Περπέρογλου και Τζος Πάουελ οι δράστες των Πειραιωτών.

3ο λεπτό Και οι δύο ομάδες έχουν μπει δυνατά στο παρκέ με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 8-7 μετά από σουτ του Μάντζαρη.

Για τον Θρύλο ξεκινάνε οι Μάντζαρης, Σπανούλης, Περπέρογλου, Πρίντεζης και Πάουελ.

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού αναμένεται να αποκτήσει το τρίτο του παιδί το οποίο θα είναι και αυτό αγόρι, όπως τα άλλα δύο που έχει.