Δεν τα κατάφερε στην Βαρκελώνη

Κυριακή, 13 Ιανουαρίου 2013 - 03:10

ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ-ΑΠΟΣΤΟΛΗ: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΜΕΛΑΓΙΕΣ

Την ήττα με σκορ 76-68, γνώρισε ο Ολυμπιακός από την Μπαρτσελόνα εκτός έδρας, για την Ευρωλίγκα. Οι πρωταθλητές Ευρώπης και Ελλάδας δεν κατάφεραν να αντιδράσουν στην σκληρή άμυνα των γηπεδούχων και το τελικό αποτέλεσμα ήταν αναπόφευκτο.

Για τον Θρύλο πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης με 14 πόντους, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Πέρο Αντιτς με 9 πόντους έδωσε πολύτιμες βοήθειες.

ΝΕΥΡΙΚΟΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Πάουελ. Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν εντυπωσιακά και με τρίποντο του Παπ και δίποντο του αρχηγού έκανε το 5-0. Στο σερί του Θρύλου αντέδρασε η Μπάρτσα και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 5-4.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι με χέρι, αλλά ο Ολυμπιακός με δύο βολές του Πάουελ πέρασε 9-8 στο Παλάου. Οι Καταλανοί πίεσαν ως γηπεδούχοι και με τον Κάρλος Ναβάρο πρώτο βιολί έτρεξε ένα σερί 8-0, παίρνοντας εφτά πόντους προβάδισμα (16-9). Ο Θρύλος προσπάθησε να έρθει κοντά στο σκορ, όμως δεν εκμεταλλεύτηκε την τεχνική ποινή στον Τσάβι Πασκουάλ και εντέλει το δεκάλεπτο έληξε 18-13 για τους γηπεδούχους.

ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΘΕΤΙΚΟ Ο ΣΕΡΜΑΝΤΙΝΙ

Οι Καταλανοί συνέχισαν στον ίδιο φρενήρη ρυθμό και γρήγορα ανέβασαν την διαφορά στους οχτώ πόντους (25-13). Η είσοδος του Σπανούλη και ο τσαμπουκάς του Χάινς κάτω από τα καλάθια, ήταν οι δύο κύριοι λόγοι που ο Ολυμπιακός μείωσε σε 23-19. Και πάλι όμως η Μπάρτσα δεν παρέδωσε τα όπλα και σε συνδυασμό με το αντιαθλητικό φάουλ του Περπέρογλου στον Σάδα έκανε το 30-21.

Το ματς πήγαινε γάντι για τους γηπεδούχους, ενώ ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω με δέκα πόντους (34-24). Ο Σερμαντίνι στο ντεμπούτο του βοήθησε τον Θρύλο για να ανακάμψει με την άμυνα του στον Τόμιτς. Παράλληλα το φάουλ και η ταυτόχρονη τεχνική ποινή στον Κροάτη έφερε τον Θρύλο στο -5 (34-29).

Ότι έγινε με τον Τόμιτς νωρίτερα έγινε και με τον Περπέρογλου (μόνο που η τεχνική πήγε στον πάγκο) και το ματς πήγε στο +10 ξανά (39-29). Ο «Σέρμα» επέστρεψε και με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 39-32, αλλά οι Καταλανοί έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι 41-32.

ΜΠΟΛΙΚΟ «ΞΥΛΟ» ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ

Ο Θρύλος με δράστη τον υπαρχηγό, Γιώργο Πρίντεζη, ροκάνισε την διαφορά κάνοντας το 41-37. Από την άλλη όμως η Μπαρτσελόνα ήθελε την ρεβάνς από την Κωνσταντινούπολη και έσφιγγε όλο και περισσότερο την άμυνα της. Παρά τον παροπλισμό του Κάρλος Ναβάρο, είχε ενοχλήσεις στις αρχές της τρίτης περιόδου, οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου προβάδισμα στους οχτώ πόντους (54-46), αλλά ο Λο αυτήν την φορά μείωσε σε 56-52.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης και Ελλάδας και πάλι «μπλόκαραν» στην επίθεση, ενώ οι Καταλανοί με απανωτά «πικ εν ρολ» και τον Σερμαντίνι στον πάγκο, προηγήθηκαν πάλι με 60-52, σκορ που έμελλε να είναι το τελικό της τρίτης περιόδου.

ΕΝΑΣ ΑΝΤΙΤΣ ΔΕΝ ΦΕΡΝΕΙ ΤΟ… ΔΙΠΛΟ

Το καλάθι του Τόμιτς διαδέχτηκε το τρίποντο του Αντιτς. Οι Καταλανοί χτύπαγαν συνέχεια στην θέση του άσου, με τον Χουέρτας και τον Σάδα να κάνουν την ζημιά. Ο Θρύλος είχε σε κακή μέρα τα πόιντ γκαρντ στην άμυνα και αυτό έφερε ξανά τους Ισπανούς στο +10 (70-60). Ο Άντιτς με ένα ακόμα τρίποντο έριξε στους εφτά πόντους το ματς (70-63), όμως η αστοχία συνεχιζόταν από τον Ολυμπιακό.

Δίποντο από την Μπάρτσα, αλλά ο Μάντζαρης με τρίποντο έδωσε ελπίδες στον Θρύλο.

Οι Πειραιώτες δεν τα παράταγαν και ενώ το σκορ ήταν 74-68 με 40 δεύτερα να απομένουν κέρδισαν επιθετικό φάουλ με τον MVP του, Πέρο Αντιτς.

Η επίθεση του Ολυμπιακού βγήκε όπως έπρεπε, αλλά το τρίποντο του Πέρο ήταν άστοχο και ουσιαστικά εκεί τελείωσαν οι ελπίδες των «ερυθρόλευκων». Ο Σάδα με δύο βολές έκανε το 76-68, σκορ που ήταν και αυτό που έγραψε ως τελικό το ταμπλό του «Παλάου Μπλαουγκράνα».

To live του αγώνα:

4ο Δεκάλεπτο

** Μέσα και οι δύο βολές, άστοχο τρίποντο του Παπανικολάου στην τελευταία επίθεση, τέλος του αγώνα ήττα για τον Ολυμπιακό με 76-68.

** Άστοχος σε σουτ τριών πόντων ο Άντιτς, φάουλ κάνει ο Ολυμπιακός 30'' πριν το τέλος και βολές για τον Σάδα.

** Επιθετικό φάουλ κερδίζει ο Άντιτς 44'' πριν το τέλος και η Μπαρτσελόνα κερδίζει με 74-68. Τάιμ άουτ στον αγώνα.

** Τρίποντο του Μάντζαρη 72-66.

** Δεν μπορεί να σκοράρει ο Ολυμπιακός για να μειώσει και έτσι η Μπαρτσελόνα από το 70-63 πάει στο 72-63, 3:32 πριν τη λήξη του αγώνα.

** Με τρίποντο του Άντιτς ο Ολυμπιακός μειώνει σε 68-60 5:25 πριν το τέλος.

** Με την ολοκλήρωση των δύο λεπτών στην τελευταία περίοδο η Μπαρτσελόνα διατηρεί τη διαφορά της με 66-57.

** Άρχισε η 4η και τελευταία περίοδος του αγώνα, ο Ολυμπιακός παίζει με Λο, Γκετσεβίτσιους, Περπέρογλου, Άντιτς και Σερμαντίνι.

3ο Δεκάλεπτο

** Τέλος και της 3ης περιόδου με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με σκορ 60-52, αλλά από τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου να παίζουν χωρίς τον τραυματία Ναβάρο.

** Δεν μπορεί ο Ολυμπιακός να βρει εύκολα καλάθια και η διαφορά της Μπαρτσελόνα διατηρείται - 54-46.

** Με την ολοκλήρωση των πρώτων πέντε λεπτών της 3ης περιόδου, οι Πειραιώτες είναι πίσω στο σκορ με 50-44.

** Με πέντε συνεχόμενους πόντους του Πρίντεζη, οι «ερυθρόλευκοι» μειώνουν σε 41-37 στα πρώτα δύο λεπτά της 3ης περιόδου.

** Άρχισε και το τρίτο δεκάλεπτο στο ματς. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Περπέρογλου, Πρίντεζη και Χάινς.

Οι πόντοι του Ολυμπιακού στο ημίχρονο είναι οι εξής: Χάινς 4, Σπανούλης 7, Περπέρογλου 2, Σερμαντίνι 6, Πάουελ 2, Πρίντεζης 6, Παπανικολάου 5.

2ο Δεκάλεπτο

** Στο ημίχρονο του ματς ο Ολυμπιακός είναι πίσω με 41-32.

** Μειώνει με ένα σερί ο Ολυμπιακός σε 34-29, ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

** Κακές επιλογές στην επίθεση και άσχημη άμυνα των «ερυθρόλευκων» έφεραν το 30-21 υπέρ της Μπαρτσελόνα.

** 23-19 με μία ωραία διείσδυση του Βασίλη Σπανούλη οι δύο ομάδες πηγαίνουν στοον πάγκο τους για τάιμ άουτ!

** 23-15 πίσω ο Ολυμπιακός στα 7:30 του αγώνα

** Άρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τους Λο, Σπανούλη, Περπέρογλου, Χάινς, Άντιτς ο Ολυμπιακός στο παρκέ.

1ο Δεκάλεπτο

** Με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου ο Ολυμπιακός βρίσκεται πέντε πόντους πίσω από την Μπαρτσελόνα

** Δύο λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός έχει μείνει πίσω στο σκορ από τους Ισπανούς με 16-11.

** Στα πρώτα τέσσερα λεπτά του αγώνα οι «ερυθρόλευκοι» δείχνουν ότι έχουν μπει καλά στο παρκέ κόντρα στην Μπαρτσελόνα και είναι μπροστά στο σκορ του αγώνα με 7-6.

** 1ο λεπτό: Φοβερό ξεκίνημα του Ολυμπιακού που με ένα τρίποντο του Κώστα Παπανικολάου και δίποντο του Βασίλη Σπανούλη προηγήθηκε 5-0.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Πανιωνίου με 87-73 και πήρε την δωδέκατη νίκη του στην φετινή Α1.