Έφτασαν στο 110-0 «τρέχοντας» με... 117!

Δευτέρα, 22 Απριλίου 2019 - 16:32

Καμία δυσκολία δεν αντιμετώπισε για μια ακόμα φορά η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκες» συνέτριψαν με 117-50 τις Εσπερίδες στην Καλλιθέα και έτσι ολοκλήρωσαν την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος με εκκωφαντικό τρόπο.

Φυσικά οι Κυπελλούχες Ελλάδας έκαναν το αήττητο για άλλη μια χρονιά και πλέον κοιτάζουν τα πλέι οφ της διοργάνωσης και την προσπάθεια που θα κάνουν για να κατακτήσουν ένα ακόμα συνεχόμενο νταμπλ.

Φανταστικός επιθετικά ο Ολυμπιακός μιας και είχε πέντε παίκτριες με διψήφιο αριθμό πόντων, με την Σταμολάμπρου να είναι η πρώτη σκόρερ με 28 και να την ακολουθεί η Τόμας με 20. Η μοναδική παίκτρια που αγωνίστηκε και δεν σκόραρε ήταν μόνο η Σωτηρίου.

Ο Ολυμπιακός με τους 117 πόντους που σημείωσε στην αναμέτρηση ισοφάρισε το φετινό του ρεκόρ επίθεσης που είχε από την αναμέτρηση με τον Φάρο για το κύπελλο Ελλάδας, ενώ αυτή είναι η καλύτερή του επιθετική συγκομιδή τη φετινή χρονιά για την Α1.

Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν εξαιρετικά στο ματς και προηγήθηκαν από πολύ νωρίς, ενώ την υπόθεση νίκη την «καθάρισαν» στο δεύτερο δεκάλεπτο όταν πέτυχαν 32 πόντους, δεχόμενες μόλις 8.

Τα δεκάλεπτα: 20-36, 28-68, 39-92, 50-117

Το κίνητρο του 110-0!

Φινάλε στην κανονική περίοδο το μεσημέρι (22/4, 15:00) για τη γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού, κόντρα στις Εσπερίδες στην Καλλιθέα.