Περίπατος στη Θεσσαλονίκη και νέος διασυρμός στον ΠΑΟΚ!

Κυριακή, 19 Φεβρουαρίου 2023 - 15:52

Μιλάμε για… γλέντι αδιανόητο! Από την 55άρα στον Πειραιά, στην 30άρα μέσα στη Θεσσαλονίκη! Ο Ολυμπιακός στο μπάσκετ Γυναικών… γλέντησε ξανά τον ΠΑΟΚ στην έδρα του, με 80-50, για την Α1 Γυναικών! Στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής της Α1 Γυναικών το παιχνίδι…

Οι νταμπλούχες Ελλάδας κυριάρχησαν κόντρα στις «ασπρόμαυρες» σε όλη τη διάρκεια και έβγαλαν εις πέρας μία σημαντική εκτός έδρας «αποστολή», συνεχίζοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Α1. Με «αιχμή του δόρατος» την άμυνα και τις Γκούσταφσον και Σταμολάμπρου, με 22 και 17 πόντους, αντίστοιχα (10 η Σταμάτη), τα κορίτσια του Θρύλου δεν συνάντησαν ιδιαίτερες δυσκολίες στην έδρα των Θεσσαλονικέων, πήραν μεγάλες διαφορές από το ξεκίνημα, αφού προηγήθηκαν με 22-4 στην πρώτη περίοδο και «καθάρισαν» άνετα ένα ακόμα θετικό αποτέλεσμα στο πρωτάθλημα! Οι «ερυθρόλευκες» στρέφουν, πλέον, την προσοχή τους στην Ευρώπη και στο ματς με την USK Πράγας στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας (22/2), για τη 13η αγωνιστική της φάσης των ομίλων της EuroLeague.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 9-0, με τρίποντο της Αγιούσο (6:05), με την Σύρρα να «χτυπάει» και αυτή από τα 6,75μ., ανεβάζοντας τη διαφορά στο +10 (2-12), με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών. Με έξι διαδοχικούς πόντους της Γκούσταφσον σε ένα λεπτό (3:55, 3:39, 3:12), οι νταμπλούχες Ελλάδας ξέφυγαν με +14 (4-18), ενώ με ωραίο καλάθι της Νικολοπούλου, έφτασαν στο 22-4, στο 2:24, με την Σταμάτη να διαμορφώνει, με τρίποντο (0:26), το 25-8 της πρώτης περιόδου. Στο 4:46 του δεύτερου δεκάλεπτου, η Σύρρα έδωσε «αέρα» 25 πόντων (11-36) στον Θρύλο, ενώ η Αγιούσο «έγραψε» το 40-17 (1:27), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 40-19. Στο 8:07 της τρίτης περιόδου, η Νικολοπούλου έκανε το 44-21, με την Σταμολάμπρου, στο 1:05, να πετυχαίνει τρίποντο, για το 57-35 των «ερυθρόλευκων». Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό μπροστά με +19 (38-57). Δυνατά ξεκίνησαν και την τελευταία περίοδο οι νταμπλούχες Ελλάδας, αφού με τρίποντο της Νικολοπούλου (9:21), πήραν προβάδισμα με +24 (38-62), ενώ με νέο σουτ από τα 6,75μ., η Σταμολάμπρου έκανε το 74-41, 4:40 πριν από το φινάλε. Στο 1:07, η Σουκ «έγραψε» το 80-48, με τον Θρύλο να επικρατεί με +30 (50-80) στη Θεσσαλονίκη.

Τα δεκάλεπτα: 8-25, 19-40, 38-57, 50-80