Πήρε το τρίποντο η Παναχαϊκή

Πέμπτη, 27 Σεπτεμβρίου 2018 - 18:33

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης ξεκίνησε η Παναχαϊκή στη φάση των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας. Η ομάδα της Πάτρας επικράτησε με 1-0 στην Ξάνθη του Άρη Αβάτου χάρη σε τέρμα του Μωραϊτη στο 51ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, ωστόσο μετά το τέρμα που πέτυχαν επαναπαύθηκαν και λίγο έλειψε στα τελευταία λεπτά να δεχθούν την ισοφάριση.

Η Παναχαϊκή την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζει στην Πάτρα τον Ολυμπιακό, ενώ ο Άρης Αβάτου αγωνίζεται στη Λιβαδειά κόντρα στον Λεβαδειακό στις 31 Οκτωβρίου.

Άρης Αβάτου: Αμουτζάκης, Κούτρας, Μπουντακίδης, Μιλερ, Κουτσούμπας, Ταχτσίδης, Σαρηγιαννίδης, Δόντσος, Κοτόπουλος, Γκέκας, Μελισσόπουλος.

Παναχαϊκή: Καπούταγλης, Πολίμος, Σταμόπουλος, Σωτηράκος, Λουμπαρδέας, Πλέγας, Σταυρόπουλος, Κυνηγόπουλος, Καρατσανάκοφ, Κολ, Μωραΐτης.

Μετά από 4.573 ημέρες!

Το τελευταίο ματς κυπέλλου του Τουρέ στο «Γ. Καραϊσκάκης» ήταν τον Μάρτιο του 2006.