Τα κοινά «μαγικά» των Μαρσέλο-Χάμες στη Μαδρίτη!

Τετάρτη, 21 Σεπτεμβρίου 2022 - 00:50

Ο Ολυμπιακός, χάρη στον Βαγγέλη Μαρινάκη, «τρέλανε» όλο τον πλανήτη με τις μεταγραφές των Χάμες Ροντρίγκες και Μαρσέλο. Οι δυο «ερυθρόλευκοι», μάλιστα, αγωνίστηκαν πολλές φορές μαζί στη Ρεάλ Μαδρίτης, κάνοντας «μαγικά» στον αγωνιστικό χώρο.

Είναι χαρακτηριστικό, ότι από τη σεζόν 2014-15, μέχρι και τη σεζόν 2019-20, «μοιράστηκαν» το ίδιο γήπεδο σε 96 παιχνίδια! Δεν είναι τυχαίο, πως ο 34χρονος μπακ είναι ο τρίτος ποδοσφαιριστής με τον οποίο έχει παίξει μαζί στο γήπεδο ο Χάμες, αφού πρώτος είναι ο Ζοάο Μουτίνιο με 127 αγώνες και 8.461 λεπτά, ενώ ο Τόνι Κρός είναι ο δεύτερος, με 99 «παρουσίες» στο χορτάρι.

Σε ό,τι αφορά την κοινή παρουσία του με τον Μαρσέλο, αγωνίστηκαν «παρέα» σε 5.538 λεπτά! Στο διάστημα αυτό, η Ρεάλ Μαδρίτης με το συγκεκριμένο «δίδυμο» στο γήπεδο, «μέτρησε» 73 νίκες, 12 ισόπαλα αποτελέσματα, ενώ 11 φορές οι Μαδριλένοι γνώρισαν την ήττα. Σχετικά με τα γκολ που πέτυχε η «βασίλισσα», ήταν 279 στη… σούμα, ενώ 97 φορές η εστία των Ισπανών παραβιάστηκε.

Σημειώνεται, πως ο Μαρσέλο έχει δώσει και τρεις ασίστ στον 31χρονο, πλέον ποδοσφαιριστή. Η πρώτη ήταν σε ένα Ρεάλ Μαδρίτης-Ρεάλ Σοσιεδάδ 4-1, η δεύτερη σε μια νίκη των «Μερέγχες» επί της Σεβίλλης με 2-1, ενώ μια πάσα για γκολ έδωσε ο Λατινοαμερικάνος άσος στον Χάμες, στην ήττα της Ρεάλ με 2-3 από την Μπαρτσελόνα τη σεζόν 2016-17, που κρίθηκε από το γκολ του Μέσι στις καθυστερήσεις.

Συμπερασματικά, οι δύο άσοι έχουν εξαιρετική «χημεία» και μένει να το… δείξουν και στον Πειραιά!

Οι μάχες του Ολυμπιακού σε Ελλάδα και Ευρώπη με live streaming 21+ και ενισχυμένες αποδόσεις | Ρυθμιστής: ΕΕΕΠ | Κίνδυνος Εθισμού & Απώλειας Περιουσίας | ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | Παίξε Υπεύθυνα.