Ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης είναι ένα από τα πρόσωπα του σημερινού ντέρμπι. Για πρώτη φορά σε «αιώνια» μάχη, με τη φανέλα του Ολυμπιακού, αλλά μόνο… πρωτάρης δεν είναι, σε δυνατά ματς και μεγάλα ντέρμπι. Είναι ένας έμπειρος τερματοφύλακας και ικανός. Και αναμένεται απόψε να πάρει ξανά το χρίσμα του Μίτσελ. Με τον Έλληνα πορτιέρε κάτω από τα δοκάρια στη Λεωφόρο, ο Θρύλος. Και η παρουσία του μπορεί να παίξει καταλυτικό ρόλο, στο να μείνει το «μηδέν» πίσω.
Η εμπειρία του Πασχαλάκη και η ηρεμία στην άμυνα, την οποία δίνει ένας γκολκίπερ, ο οποίος μπορεί να εμπνεύσει σιγουριά, είναι στοιχεία τα οποία μπορούν να κάνουν τον Ολυμπιακό να πάρει προβάδισμα γερό, στη «μάχη» για τη νίκη.
Ο Πασχαλάκης δεν ενεπλάκη καθόλου με την προετοιμασία του ματς απέναντι στη Ναντ. Έμεινε όλη αυτή την εβδομάδα απολύτως προσηλωμένος στη δουλειά που έκανε ο Μίτσελ ενόψει ντέρμπι. Με την πείρα του, τις αδιαμφισβήτητες ικανότητές του και την ψυχραιμία του, ως γκολκίπερ, μπορεί να δώσει στον Ολυμπιακό ένα σημαντικό αβαντάζ, σε αυτό το μεγάλο «αιώνιο» ντέρμπι.
Η πολύ πρόσφατη παρουσία του, στο ματς με τη Φράιμπουργκ και η εξαιρετική απόδοση, την οποία είχε εκεί, μπορεί να αποτελέσει οδηγό, για το αποψινό παιχνίδι…
Τι έχουμε ζήσει ρε φίλε με δαύτους, που μας κουνάνε και το δάχτυλο… Ας θυμηθούμε πως ο οι «καραφλοί» εξέθεσαν τότε το σύστημα και έγραψαν ένα υπέροχο φάουλ-«κομπίνα»-γκολ που έμεινε στην ιστορία…