Το ξεχωριστό «ερυθρόλευκο» στατιστικό του Ελ Αραμπί (video)

Δευτέρα, 8 Απριλίου 2024 - 20:02

Στις 22 συμμετοχές έφτασε φέτος ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί, τις περισσότερες μπαίνοντας ως αλλαγή, αφού μόλις δύο φορές έχει πάρει φανέλα βασικού στον Ολυμπιακό. Μία με αντίπαλο τη Γκενκ στο εντός έδρας 1-0 στον πρώτο αγώνα του γ΄ γύρου του Europa League στις 10 Αυγούστου του 2023 και άλλη μία δέκα ημέρες αργότερα, κόντρα στον Πανσερραϊκό στην πρεμιέρα της Super League 20/8/2023).

Έκτοτε μετράει 642 λεπτά έχοντας σημειώσει έξι τέρματα, όλα μπαίνοντας ως αλλαγή. Το ξεχωριστό με τον Μαροκινό «killer» του Θρύλου είναι πως του δοθεί χρόνος μεγαλύτερος από 15 λεπτά, τότε είναι πολύ πιθανό να σκοράρει.

Συγκεκριμένα, με εξαίρεση τα τρία ματς των προκριματικών του Europa League (ένα με Γκενκ και δύο με Τσουκαρίτσκι) όπου δεν πέτυχε κάποιο τέρμα, και το πρόσφατο ματς με τον Παναθηναϊκό την πρεμιέρα των πλέι οφ της Super League που είχε χρόνο συμμετοχής πάνω από ένα τέταρτο, σε όλα τα υπόλοιπα ο Ελ Αραμπί έχει

• 20/8/2023Ολυμπιακός – Πανσερραϊκός 2-0, 90 λεπτά – πέτυχε το 2ο γκολ στο 87’.
  • 14/12/2023 Ολυμπιακός – Μπάτσκα Τόπολα 5-2, 26 λεπτά – πέτυχε το 5ο γκολ στο 67’.
  • 18/12/2023 Πανσερραϊκός – Ολυμπιακός 0-1, 29 λεπτά – έδωσε τη νίκη με γκολ στο 65’.
  • 14/1/2024 Κηφισιά – Ολυμπιακός 2-3, 25 λεπτά – πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 85’.
  • 14/3/2024 Μακάμπι Τελ Αβίβ – Ολυμπιακός 1-6, 32 λεπτά – πέτυχε το 6ο τέρμα στο 103’.
  • 7/4/2024 Λαμία – Ολυμπιακός 1-5, 32 λεπτά – έκανε το 0-5 στο 85’.

* Έχει και ένα γκολ με τον Ολυμπιακό Β’ (23/11/2023) στη νίκη επί του Διαγόρα.