Ποδαρικό με "βροχή" από γκολ

Ποδαρικό με
Παρασκευή, 5 Ιανουαρίου 2018 - 21:13

Χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα απολύτος πρόβλημα η ανδρική ομάδα πόλο του Ολυμπιακού, η οποία επικράτησε με 23-7 του Απόλλωνα Σμύρνης, στην πρώτη αναμέτρηση των "ερυθρολεύκων" για το 2018.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου, έκανε το 10Χ10 στο πρωτάθλημα (εκκρεμεί η εξ΄ αναβολής αναμέτρηση με τον ΟΦΗ) και την ερχόμενη Τετάρτη (10/1, 20:30) αντιμετωπίζουν στο Παπαστράτειο τη Γλυφάδα, πριν την αναμέτρηση με το Αννόβερο, το Σάββατο 13 Ιανουαρίου, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του Champions League.

Στα του αγώνα, ο Αλέξανδρος Γούνας, με δυνατό σουτ από την περιφέρεια, άνοιξε το σκορ για τον Ολυμπιακό με τον Νικολαϊδη να διπλασιάζει τα τέρματα των γηπεδούχων εκμεταλλευόμενος τον παίκτη παραπάνω. Με δυο προσωπικά γκολ του Αργυρόπουλου η διαφορά ανέβηκε στα τέσσερα τέρματα δυόμισι λεπτά από την λήξη του πρώτου οκταλέπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με 6-1. Στην έναρξη του δεύτερου οκταλέπτου ο Πάβιτς σταμάταγε, κάτω από τα δοκάρια, τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων και οι «ερυθρόλευκοι» διατηρούσαν το προβάδισμα με χαρακτηριστική άνεση για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με σκορ 10-5.

Φουντούλης και Γούνας πέτυχαν από δυο γκολ στα τρία πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου και η διαφορά ανέβηκε στα εννιά τέρματα για το 14-5. Στο 3:33 ο Πρέκας σε μια ακόμα κόντρα του Ολυμπιακού διαμόρφωσε διψήφια διαφορά (15-5). Το τρίτο οκτάλεπτο ήταν επιθετικός μονόλογος των πρωταθλητών Ελλάδας που έφτασαν το δείκτη του σκορ στο 17-5 με δυο γκολ του Αργυρόπουλου, έχοντας ένα επιμέρους 7-0 σε αυτή την περίοδο. Το τελικό 23-7 έδωσε την 10η νίκη στον Ολυμπιακό στο πρωτάθλημα που συνεχίζει αήττητος την πορεία του. Πρώτος σκόρερ του Θρύλου αναδείχθηκε ο Αργυρόπουλος με πέντε τέρματα και ακολούθησαν οι Γενηδουνιάς, Δερβίσης και Γούνας που πέτυχαν από τέσσερα γκολ.

Τα οκτάλεπτα: 6-1, 4-4, 7-0, 6-2

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Γούνας (περιφέρεια 5:45), 2-0 Νικολαϊδης (π/π 3:36), 3-0 Αργυρόπουλος (π/π 2:58), 4-0 Αργυρόπουλος (κόντρα 2:36), 4-1 Φωκάς (περιφέρεια 2:08), 5-1 Γενηδουνιάς (περιφέρεια 00:55), 6-1 Αργυρόπουλος (π/π 00:14).

2ο οκτάλεπτο: 7-1 Γενηδουνιάς (π/π 7:14), 7-2 Μόσκοφ (π/π 5:10), 8-2 Φουντούλης (περιφέρεια 4:01), 9-2 Δερβίσης (κόντρα 2:54), 9-3 Μαυρωτάς (κόντρα 2:31), 9-4 Μόσκοφ (περιφέρεια 1:36), 10-4 Γούνας (π/π 00:58), 10-5 Παπαδόπουλος (π/π 00:20),

3ο οκτάλεπτο: 11-5 Γούνας (π/π 06:45), 12-5 Φουντούλης (φουνταριστός 5:49), 13-5 Γούνας (κόντρα 5:32), 14-5 Φουντούλης (κόντρα 5:01), 15-5 Πρέκας (κόντρα 3:33), 16-5 Αργυρόπουλος (φουνταριστός 1:14).

4ο οκτάλεπτο: 18-5 Πρέκας (περιφέρεια 7:32), 19-5 Γενηδουνιάς (πέναλτι 6:34), 20-5 Γενηδουνιάς (κόντρα 4:25), 21-5 Δερβίσης (περιφέρεια 3:37), 21-6 Παπάκος (φουνταριστός 3:10), 21-7 Καλιοράκης (π/π 2:04), 22-7 Δερβίσης (περιφέρεια 00:54), 23-7 Δερβίσης (περιφέρεια 00:14).

Ολυμπιακός (Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης, Δελακάς, Γενηδουνιάς 4, Φουντούλης 3, Νικολαϊδης 1, Δερβίσης 4, Μπούσλιε, Χαλυβόπουλος, Γούνας 4, Αργυρόπουλος 5, Γαλανόπουλος, Πρέκας 2.

Απόλλων Σμύρνης (Κατρουτζανάκης): Γρηγοριάδης, Μαυρωτάς 1, Τρόβας, Φωκάς 1, Μόσκοφ 2, Καλιοράκης 1, Παπαδόπουλος 1, Λέκιτς, Παπάκος, Δερμιτζάκης Δ., Δερμιτζάκης Χρ., Καστανάκης, Μιχαλόπουλος, Γιαννουρής

«Πολύ καλό πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο»

Ο Γιάννης Φουντούλης, στις δηλώσεις του μετά το τέλος του αγώνα με τον Απόλλωνα Σμύρνης, τόνισε η απόδοση των «ερυθρολεύκων» ήταν καλή στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης.

«Ημασταν σοβαρές από την αρχή μέχρι το τέλος»

Η Αλεξάνδρα Ασημάκη τόνισε σε δηλώσεις της, μετά το τέλος του ματς με τον Ν.Ο. Ρεθύμνου, ότι τόσο εκείνη όσο και οι συμπαίκτριές της παραμένουν συγκεντρωμένες για τα επόμενα σημαντικά και δύσκολα ματς.

Ξεκίνημα στο 2018 με εύκολη νίκη

Η γυναικεία ομάδα πόλο του Ολυμπιακού επικράτησε άνετα με 24-6 του Ν.Ο. Ρεθύμνου στην Κρήτη στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Γ' Φάσης του πρωταθλήματος.