Στο... ρελαντί με σούπερ Φουντούλη

Τετάρτη, 8 Μαΐου 2019 - 20:35

Με «όπλο» την άμυνα ο Ολυμπιακός έκανε εύκολα το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών με αντίπαλο τον Εθνικό. Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα και επικράτησε με 10-3, κάνοντας το πρώτο από τα δυο βήματα για να περάσει για μια ακόμα χρονιά στον τελικό, για να κατακτήσει ένα ακόμα αήττητο πρωτάθλημα.

Ο Εθνικός ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στα μισά του πρώτου οκταλέπτου. Από εκείνο το σημείο και μετά έμεινε χωρίς γκολ για σχεδόν 22 λεπτά. Κυρίως γιατί η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν εξαιρετική. Ήταν το διάστημα που οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν το μηδέν, με τον Πάβιτς να αγωνίζεται στο πρώτο ημίχρονο και τον Ζερδεβά στο δεύτερο, αντίστοιχα.

Ο Φουντούλης βρήκε... ρυθμό και πέτυχε πέντε από τα έξι γκολ του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο, για να τελειώσει αυτό με 6-1. Το σερί του Θρύλου έφτασε το 8-0 στο τρίτο οκτάλεπτο, με το σκορ να πηγαίνει στο 8-1. Στο τέλος έγινε πολλές αλλαγές από τον Θοδωρή Βλάχο με το τελικό αποτέλεσμα να είναι 10-3. Το δεύτερο ματς θα γίνει την Παρασκευή (10/5, 20:30) ξανά στο Παπαστράτειο με γηπεδούχο τον Εθνικό.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 3-0, 2-0, 2-2.

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Φώσκολος (π/π, 4:37), 1-1 Φουντούλης (πέναλτι, 4:11), 2-1 Φουντούλης (π/π, 2:53), 3-1 Φουντούλης (πέναλτι, 2:01)

2ο οκτάλεπτο: 4-1 Μπούσλιε (περιφέρεια, 7:43), 5-1 Φουντούλης (περιφέρεια, 2:44), 6-1 Φουντούλης (π/π, 0:29)

3ο οκτάλεπτο: 7-1 Αργυρόπουλος (περιφέρεια, 7:24), 8-1 Αργυρόπουλος (π/π, 1:13)

4ο οκτάλεπτο: 8-2 Παπαδόγκωνας (περιφέρεια, 7:01), 9-2 Μουρίκης (φουνταριστό, 2:22), 10-2 Κάκαρης (π/π, 0:47), 10-3 Καλαϊτζής (π/π, 0:10)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πάβιτς, Μυλωνάκης, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς, Φουντούλης 5, Νικολαΐδης, Δερβίσης, Μπούσλιε 1, Μουρίκης 1, Γούνας, Αργυρόπουλος 2, Κάκαρης 1, Χαλυβόπουλος, Ζερδεβάς.

Εθνικός: Καραμπέτσος, Τζωρτζής, Ματθαίου, Τεσάνοβιτς, Καλαϊτζής 1, Λιαπάκης, Παπαδογκώνας 1, Καραβιώτης, Φώσκολος 1, Μπεριστιάνος, Μαθιόπουλος, Βαλλιανάτος, Σπηλιόπουλος, Πρωτοψάλτης, Ξυλούρης.

Είναι δεδομένο πώς όσο θα περνούν τα ματς τόσο οι «ερυθρόλευκες» θα εμφανίζονται καλύτερες...