«Πλήρωσε» το τρίτο οκτάλεπτο στη Βαρκελώνη

Τετάρτη, 22 Μαρτίου 2023 - 21:12

Στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του LEN Champions League, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στην Βαρκελώνη με σκορ 10-5. Απέναντι σε έναν πανίσχυρο αντίπαλο και εν απουσία του κορυφαίου Φίλιπ Φιλίποβιτς, οι παίκτες του Ίγκορ Μιλάνοβιτς στάθηκαν άτυχοι και δεν κατόρθωσαν να φύγουν με την νίκη. Πέραν της απουσίας του Σέρβου παιχταρά, σημαντικό ρόλο έπαιξε και το γεγονός ότι ο Βάμος ήταν ανέτοιμος, έχοντας χάσει τις τρεις τελευταίες προπονήσεις.

Σε μία από τις πιο δύσκολες έδρες της Ευρώπης, μπορεί να χάθηκε η πρώτη θέση, αλλά όχι και ο στόχος, ο οποίος δεν είναι άλλος από την κατάκτηση του τροπαίου. Η πρόκριση στο Final 8 έχει σχεδόν εξασφαλιστεί, γεγονός που δίνει την ευκαιρία στην ομάδα μας να κάνει διαχείριση, ώστε να εμφανιστεί πανέτοιμη στο Βελιγράδι!

Σήμερα, αγωνίστηκαν δύο από τις πιο δυνατές ομάδες και διεκδικητές της ευρωπαϊκής κούπας, με την Μπαρτσελονέτα να αποτελεί αυτή την στιγμή μία από τις πιο φορμαρισμένες ομάδες της διοργάνωσης. Καθοριστικό ήταν το τρίτο οκτάλεπτο, καθώς παρότι ο Θρύλος στάθηκε πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο, δέχθηκε μπλακ άουτ και δεν κατόρθωσε να βρει σκορ. Πλέον τα βλέμματα στρέφονται στην επόμενη αγωνιστική (05/04), όπου ο Ολυμπιακός υποδέχεται το Αννόβερο στο Παπαστράτειο.

O αγώνας:

Στα πρώτα έξι λεπτά του ματς, ο Ολυμπιακός χρεώθηκε με τρία επιθετικά φάουλ, τα δύο στον φουνταριστό. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας βρέθηκαν πίσω (1-0) από την Μπαρτσελονέτα, ωστόσο ισοφάρισαν σε 1-1, με τον Βάμος, 36 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του πρώτου οκτάλεπτου. Στη δεύτερη περίοδο, ο Θρύλος προηγήθηκε με 2-1, με νέο τέρμα του Βάμος στον παραπάνω (5:53), με τον Παπαναστασίου να κάνει το 3-2, στο 2:00. Στη συνέχεια, ο Ντε Τόρο ισοφάρισε σε 3-3, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Στο τρίτο οκτάλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» χαλάρωσαν αμυντικά, δεν βρήκαν λύσεις στην επίθεση και δέχθηκαν τρία γκολ από την ισπανική ομάδα, η οποία προηγήθηκε με 6-3. Είναι χαρακτηριστικό, πως στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Ιγκόρ Μιλάνοβιτς είχε 0/4 στον παραπάνω. Στο τέταρτο και τελευταίο οκτάλεπτο, η εικόνα του Ολυμπιακού δεν άλλαξε, με τη διαφορά να «ανοίγει» περισσότερο. Μπορεί ο Θρύλος να «βρήκε» δύο φορές δίχτυα, με Γενηδουνιά (8-4, 5:05) και Παπαναστασίου (9-5, 2:57), ωστόσο δέχθηκε τέσσερα γκολ από τους Ισπανούς και ηττήθηκε με 10-5.

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 2-2, 3-0, 4-2

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Περόνε (π/π, 3:52), 1-1 Βάμος (π/π, 0:36)

2ο οκτάλεπτο: 1-2 Βάμος (π/π, 5:53), 2-2 Μουνιαρίθ (περιφέρεια, 3:11), 2-3 Παπαναστασίου (περιφέρεια, 2:00), 3-3 Ντε Τόρο (π/π, 0:21)

3ο οκτάλεπτο: 4-3 Μουνιαρίθ (πέναλτι, 7:31), 5-3 Φαμέρα (περιφέρεια, 5:39), 6-3 Πάουλ (περιφέρεια, 3:45)

4ο οκτάλεπτο: 7-3 Μουνιαριθ (πέναλτι, 6:25), 8-3 Περόνε (π/π, 5:19), 8-4 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 5:05), 9-4 Παβιγιάρντ (περιφέρεια, 3:39), 9-5 Παπαναστασίου (π/π, 2:57), 10-5 Μάτκοβιτς (π/π, 2:16)

Μπαρτσελονέτα (Έλβις Φάτοβιτς): Αγκίρε, Φαμέρα 1, Μάτκοβιτς 1, Μουνιαρίθ 3, Ντε Τόρο 1, Λαρούμπε, Παβιγιάρντ 1, Μιράντα, Ταχούλ, Περόνε 2, Πάουλ 1, Μπούστος, Πόρτερ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Μπίγιατς, Γκίλλας, Βάμος 2, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε, Μουρίκης, Δήμου, Κολόμβος, Παπαναστασίου 2, Ζερδεβάς

Οι μάχες του Ολυμπιακού σε Ελλάδα και Ευρώπη με live streaming 21+ και ενισχυμένες αποδόσεις | Ρυθμιστής: ΕΕΕΠ | Κίνδυνος Εθισμού & Απώλειας Περιουσίας | ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | Παίξε Υπεύθυνα.