Σημαντική νίκη για τον Θρύλο (vid)

Κυριακή, 27 Δεκεμβρίου 2015 - 10:59

Ο Ολυμπιακός φιλοξενεί στις 27 Δεκεμβρίου 1987 την Παναχαϊκή, της οποίας και επικρατεί με 2-0. Στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α' Εθνικής, ο Θρύλος καταφέρνει να πάρει την πρώτη του νίκη, μιας και η συγκεκριμένη χρονιά ήταν δύσκολη για τους «ερυθρόλευκους», ωστόσο στη συνέχεια ανέβασαν την απόδοσή τους και τερμάτισαν στην 8η θέση της βαθμολογίας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Ολυμπιακός άνοιξε στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης το σκορ χάρη στο γκολ του Τάσου Μητρόπουλου, με τον Μουστακίδη στο 70ό λεπτό να διπλασιάζει τα τέρματα του Θρύλου και να διαμορφώνει το τελικό 2-0.

Παρά την άσχημη πορεία έως τότε της ομάδας, 65 χιλιάδες ΓΑΥΡΟΙ είχαν κατακλύσει τις εξέδρες του ΟΑΚΑ και πανηγύρισαν τη σπουδαία νίκη, που τόνωσε την ψυχολογία των παικτών, οι οποίοι κατάφεραν στη συνέχεια να ανεβάσουν ρυθμούς.

Με Ντάρκο και Λούα Λούα (vid)

Ο Ολυμπιακός υποδέχεται στις 29 Δεκεμβρίου 2007 την Skoda Ξάνθη στο Ναό και παίρνει τη νίκη με 2-1. Λούα Λούα και Κοβάσεβιτς οι σκόρερ του Θρύλου.