Έκανε σμπαράλια την Παναχαϊκή

Πέμπτη, 5 Ιουνίου 2014 - 14:40

Σαν σήμερα το 1977 ο Θρύλος «διέλυσε» την Παναχαϊκή με σκορ 9-1 στο «Γ. Καραϊσκάκης», στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι «ερυθρόλευκοι» με αυτή τους τη νίκη, έφθασαν τους 48 βαθμούς και ο ΠΑΟ νικάει τον Εθνικό 2-0 για να φθάσει τους 50.

Οι Πειραιώτες ελπίζουν υπό την έννοια ότι οι «πράσινοι» έχουν να πάνε στην Τούμπα την επόμενη αγωνιστική, αν και θέλουν δύο στραβοπατήματα, καθώς η ισοβαθμία ευνοεί τον αντίπαλό τους. Πάντως, είναι θυελλώδεις απέναντι στους Πατρινούς. Ο Δαβουρλής σκοράρει απέναντι στην πρώην και μέλλουσα ομάδα του στο 31’, ενώ ο Συνετόπουλος έχει ανοίξει το σκορ στο 5’.

Ο Καραβίτης κάνει το 3-0 στο 33’ και παρά τη μείωση του σκορ από τον Σπεντζόπουλο, στο 41’, η Παναχαϊκή δεν μπορεί να σταματήσει την πλημμύρα. Δύο γκολ του Δεληκάρη, στο 47’ και στο 72’, δύο του Γαλάκου, στο 49’ και στο 67’, ένα του Σταυρόπουλου στο 62’ και ένα του Βιέρα στο 70’ μας κάνουν 6 σε 24 λεπτά για τον Ολυμπιακό στο δεύτερο ημίχρονο.

Η μεγάλη ομάδα του 1965 έκανε... φύλλο και φτερό τον ΠΑΟΚ. Νίκη με 5-2 στο Καραϊσκάκη.

ΦΑΠΑΟ ήδη από το 1959!

Μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού με 2-1 εκτός έδρας επί του ΠΑΟ, στο έκτο συνεχόμενο πρωτάθλημα Ελλάδας.