Εξαιρετική εκκίνηση για τον Σγουρόπουλο

Σάββατο, 17 Οκτωβρίου 2015 - 00:06

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ο Γιάννης Σγουρόπουλος ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο ευρωπαϊκό Τοπ 10 επιτραπέζιας αντισφαίρισης που διεξάγεται στο Μπουζάου της Ρουμανίας.

Ο αθλητής του Ολυμπιακού αποδεικνύεται αρκετά «σκληρό καρύδι», αφού στις τρεις πρώτες αγωνιστικές πέτυχε 2 νίκες, γνωρίζοντας τη μοναδική του ήττα από τον σημερινό πρωταθλητή Ευρώπης του απλού παίδων στο τρίτο ματς. Τα σετ απέναντι στον Πλετέα ήταν: 8-11, 7-11, 6-11, 11-4 και 9-11. Νωρίτερα ο Σγουρόπουλος είχε ξεκινήσει εντυπωσιακά συγκεντρώνοντας 5 βαθμούς από τις δύο δύσκολες και σπουδαίες νίκες.

Ο 15άχρονος πρωταθλητής, υπ' αριθμόν 9 της διοργάνωσης, επικράτησε το πρωί με 4-1 σετ του Λιθουανού Μεντάρντας Στανκεβίτσιους (11-5, 7-11, 11-9, 11-8, 11-5) που βρίσκεται στο νούμερο 4 της κατάταξης και το μεσημέρι σημείωσε μια τεράστια νίκη σε βάρος του Γάλλου Ιρβίν Μπερτρά που είναι το Νο 2 στο Τοπ 10. Το τελικό 4-2 με το οποίο επικράτησε ο Σγουρόπουλος προέκυψε με ανατροπή από 0-2, και ενώ είχε σώσει 5 σετ μπολ στο 4ο σετ (5-11, 5-11, 11-8, 14-12, 11-8, 11-9)!

Απόλυτη επιτυχία στο 2ο Piraeus Street Relays (vid)

Με τη συμμετοχή παγκόσμιων πρωταθλητών, ολυμπιονικών και πλήθους κόσμου πραγματοποιήθηκε για δεύτερη χρονιά μια γιορτή για τον αθλητισμό, οι αγώνες σκυταλοδρομίας "Piraeus Βίκος Relays" στη Μαρίνα Ζέας.