Ήταν Θρύλος και έστειλε μήνυμα τίτλου!

Πέμπτη, 31 Μαΐου 2018 - 06:00

Το 2-1 στη σειρά των τελικών του πρωταθλήματος πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν πολύ πιο άνετα από το τελικό 22-16 κόντρα στην ΑΕΚ στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη».

Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα, έχοντας για μια ακόμα φορά τον κόσμο για 8ο παίκτη της, πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στους αντιπάλους τους και πλέον πάνε στον τέταρτο τελικό προκειμένου να ισοφαρίσουν τη σειρά σε 2-2. Η επόμενη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένη για το ερχόμενο Σάββατο (02/06), στις 15:00 (ΕΡΤ3).

Στα του αγώνα, ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά και αποφασιστικά και προηγήθηκε με 2-0 χάρη στα τέρματα του Σανίκη. Ο Στούμπης με δύο δικά του γκολ πήγε το σκορ στο 4-0 ενώ οι γηπεδούχοι δέχτηκαν το πρώτο τους τέρμα λίγο πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα (4-1, 09:40). Λίγο πριν τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου η διαφορά έφτασε στο +5, με τον Τζηρά να κάνει το 6-1. Ο Θρύλος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και βρέθηκε να προηγείται 12-5 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός ανέβασε τη διαφορά στα εννέα τέρματα (15-6) και διατήρησε τα υψηλά στάνταρ απόδοσης μέχρι και το τέλος χωρίς να αφήσει κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στην ΑΕΚ.

Tο τελικό 22-16 ήρθε με χαρακτηριστική άνεση για τον Ολυμπιακό που έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών και το Σάββατο θα πάει στο ΟΑΚΑ για την ισοφάριση που θα οδηγήσει τους τελικούς σε πέμπτο παιχνίδι την επόμενη Τετάρτη στο Ρέντη. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Τζηράς με έξι τέρματα και τον ακολούθησαν οι Κρητικός και Σανίκης με τέσσερα και τρία αντίστοιχα.

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 4-1, 6-1, 7-2, 9-4, 12-5 (ημ.), 15-6, 16-7, 18-8, 20-9, 20-12, 22-16.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Κωστακίδης 2, Κρητικός 4, Πετρίσεβιτς, Τζηράς 6, Καραμπουρνιώτης, Μισαηλίδης, Σκρόμπιτς, Στούμπης 1, Παπαδόπουλος, Κανδύλας 2, Σανίκης 3, Αλβανός 2, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 2, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Νικολαϊδης Χ 2., Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος, Γεωργιάδης, Χόγκας, Ζαμπούνης 3, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας 2, Λόκεν, Δομπρής 3, Βαμβακάς 1, Αργυρού 1, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα 1, Μυλωνάς 3