Έκτος στον κόσμο ο Χρήστου! (video)

Παρασκευή, 16 Δεκεμβρίου 2022 - 13:07

Άλλη μία διάκριση για τον Απόστολο Χρήστου, ο οποίος μετά την πέμπτη θέση στα 100μ. ύπτιο, πήρε την έκτη θέση στα 50μ. του ίδιου στιλ. Ο Έλληνας πρωταθλητής του Ολυμπιακού έκανε καλή κούρσα και με 23.10 τερμάτισε στην έκτη θέση, στον τελικό των 50μ. ύπτιο, στο Παγκόσμιο της Μελβούρνης.

Τα ξημερώματα της Παρασκευής (16/12), ο πρωταθλητής του τμήματος κολύμβησης του Ολυμπιακού, στον αγώνα-μπαράζ για την πρόκριση στον τελικό των 50μ. ύπτιο του Παγκοσμίου πρωταθλήματος 25άρας πισίνας της Μελβούρνης, νίκησε τον Αμερικανό Χάντερ Άρμστρονγκ (δεν αγωνίστηκε ο Καναδός Χαβιέ Ασεβέντο), αφού τερμάτισε σε χρόνο 23.15 (έναντι 23.30).

Κολύμπησε ξανά, μέσα σε λίγες ώρες, γεγονός που σίγουρα έπαιξε ρόλο στην απόδοσή του, στον τελικό… Όπως και να ‘χει, η προσπάθειά του ήταν καλή και ο Χρήστου συνεχίζει με ανοδική πορεία. Του αξίζουν πολλά μπράβο!