Ήττα για την Μπούρσα

Δευτέρα, 26 Μαρτίου 2018 - 00:53

Ήττα για την αντίπαλο της γυναικείας ομάδας πόλο του Ολυμπιακού στον τελικό του CEV Challenge Cup, στο κυριακάτικο ματς που έδωσε για τα πλέι οφ. Η Μπούρσα έχασε με 3-2 σετ, εντός έδρας, από τη Νιλουφέρ, που ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι η ομάδα που θα αντιμετωπίσει ο Θρύλος βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 σετ, καθώς έχασε τα δύο πρώτα του ματς με 14-25 και 18-25, σε 23 και 28 λεπτά, αντίστοιχα. Η αντίδρασή της Μπούρσα ήρθε από το τρίτο σετ.

Οι γηπεδούχες ανέβασαν την απόδοσή τους και πήραν τα δύο επόμενα στο ματς, οδηγώντας το στο τάιμ μπρέικ. Πρώτα με 25-18 σε 27 λεπτά και μετά με 25-22 σε 30 λεπτά. Όσον αφορά στο τάι μπρέικ, τα λάθη στοίχησαν την ήττα, αφού το σετ πήγε στη Νιλουφέρ με 15-13 σε 19 λεπτά, όπως και η νίκη με 3-2 σετ.

Κορυφαία για την Μπούρσα ήταν η Ντιμίτροβα με 26 πόντους, έχοντας 19/38 επιθέσεις, 2 άσσους και 5 μπλοκ, ενώ άλλες τρεις παίκτριές της ήταν διψήφιες. Η Γιλντιρίμ με 14, η Μπελιέν με 12 και η Εργκούλ με 10 πόντους, αντίστοιχα.

Μέχρι και το ΑΣΕΑΔ αναμένεται να φτάσουν Παμβοχαϊκός και Νίκη Αιγινίου για αντικανονική συμμετοχή του Παγγελόπουλου της Κηφισιάς στον αγώνα με τον Ηρακλή.

Ήττα για τη Ραβένα

Η αντίπαλος του Ολυμπιακό στον τελικό του Challenge Cup αποκλείστηκε από τη συνέχεια των ιταλικών πλέι οφ .