Νίκησε πριν έρθει στον Πειραιά

Κυριακή, 8 Απριλίου 2018 - 23:35

Νίκη για την αντίπαλο του Ολυμπιακού στον τελικό του CEV Challenge Cup παραμονές του δεύτερου ματς στο ΣΕΦ. Η Ραβένα νίκησε με 3-2 σετ την Πάντοβα, αλλά αυτή η νίκη δεν είχε… αποτέλεσμα. Η Πάντοβα ήταν εκείνη που πέρασε στην επόμενη φάση των πλέι οφ για την 5η θέση στην Ιταλία. Παρόλα αυτά, το ματς ουσιαστικά τελείωσε στο τρίτο σετ.

Η Πάντοβα προηγήθηκε με 2-1, στην έδρα της Ραβένα, πήρε το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο και από εκεί και πέρα οι δύο προπονητές έδωσαν χρόνο συμμετοχές σε όλους τους παίκτες τους. Αυτό ήταν και ο λόγος που ξεχώρισαν, επιθετικά, για την Ραβένα οι Γκουτιέρες με 19 και Ραφαέλι με 11 πόντους, αντίστοιχα.

Το μεγάλο πρόβλημα της αντιπάλου του Θρύλου στο ματς αυτό ήταν η υποδοχή. Με ποσοστό 38% και μόλις 25% σε ό,τι αφορά τις άριστες. Επιπλέον από το σερβίς πήρε 7 άσσους, ένας αριθμός αρκετά χαμηλός για τα δικά της επίπεδα. Και είχε ποσοστό 44% στην επίθεση.

Τα σετ: 25-22 (30’), 23-25 (29’), 20-25 (29’), 25-23 (30’), 15-11 (16’)

1ο σετ: 5-8, 16-14, 20-21, 25-22

2ο σετ: 4-8, 14-16, 19-21, 23-25

3ο σετ: 6-8, 13-16, 16-21, 20-25

4ο σετ: 5-8, 13-16, 19-21, 25-23

5ο σετ: 4-5, 10-7, 12-8, 15-11

Οι πόντοι της Πάντοβα ήταν 55 από επίθεση, 7 άσσοι, 10 μπλοκ και 36 από λάθη των αντιπάλων, ενώ της Πάντοβα ήταν 55 από επίθεση, 11 άσσοι, 10 μπλοκ και 30 από λάθη των αντιπάλων.

Ραβένα: Ορντούνα, Πογκλάχεν 5 (4/8 επ., 1 άσσος, 63%υπ.-50%αρ.), Γκεοργκίεφ 8 (5/13 επ., 3 μπλοκ), Ντιαμαντίνι 7 (4/5 επ. 2 μπλοκ, 1 άσσος), Μαρεσάλ 7 (7/15 επ., 18%υπ.-6%αρ.), Μπούχεγκερ 9 (8/14 επ., 1 μπλοκ), Γκόι – λ (39%υπ.-28%αρ.) / Βιτέλι 3 (3/5 επ.), Ραφαέλι 11 (9/25 επ., 2 μπλοκ, 50%υπ.-38%αρ.), Πιστολέσι 1 (1 μπλοκ), Γκουτιέρες 19 (15/33 επ., 4 άσσοι, 27%υπ.), Μαρτσίνι 1 (1 άσσος ) – λ (46%υπ.-38%αρ.), Μαρέτι 1 (1 μπλοκ)

Ολοταχώς για το sold out!

Στη διάθεση του κόσμου του Ολυμπιακού και πάλι σήμερα, Δευτέρα του Πάσχα (09/04) τα εισιτήρια για τον τελικό του Challenge Cup με τη Ραβένα.

Αναχώρησε για Τουρκία με στόχο το ευρωπαϊκό!

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού «πέταξε» το πρωί της Δευτέρας του Πάσχα (09/04) για την Τουρκία, όπου θα αντιμετωπίσει την Τετάρτη (11/04) την Μπούρσα στον επαναληπτικό τελικό του Challenge Cup.