«Ερυθρόλευκη» παράσταση

Κυριακή, 2 Δεκεμβρίου 2018 - 19:13
Αρθρογράφος: Γιώργος Ουσταμανωλάκης
ΓΙΩΡΓΟΣ ΟΥΣΤΑΜΑΝΩΛΑΚΗΣ

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού είχε εύκολο έργο κόντρα στον Πανναξιακό στο Ρέντη, επικράτησε με 3-0 (25-11, 25-17, 26-24) σετ και έτσι συνέχισε την νικηφόρα πορεία της στο πρωτάθλημα

Με αυτό τον τρόπο οι «ερυθρόλευκες» οδήγησαν την ομάδα της Νάξου στην πρώτη της ήττα στη σεζόν. Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς μετά τις αναμετρήσεις με τη Βολερό έδειξε αντίδραση και παίζοντας κατά διαστήματα όμορφο βόλεϊ πήρε ένα ακόμα εύκολο τρίποντο.

Σε εξαιρετική κατάσταση έδειξε η Σάσκια Χίπε, ενώ η Στέλλα Χριστοδούλου πήρε την... μπαγκέτα της και μοίρασε εξαιρετικά το παιχνίδι.

Ο Ολυμπιακός μπήκε εξαιρετικά, είχε αρκετά καλή υποδοχή και όταν η Γιώτα πήγε στο σερβίς πήρε μια διαφορά τεσσάρων πόντων την οποία αύξησε μάλιστα προς το τέλος του σετ. Η Μέιφιλντ με τρεις συνεχόμενους άσσους στο φινάλε έδωσε το πρώτο σετ στον Θρύλο με 25-11, για το 1-0.

Το δεύτερο σετ στο ξεκίνημά του δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο. Ο Πανναξιακός πίεσε αρκετά με το σερβίς, με αποτέλεσμα να χαλάσει η υποδοχή του Ολυμπιακού. Κάτι που έδωσε τη δυνατότητα στις φιλοξενούμενες να βρεθούν μπροστά στο σκορ με 8-5. Ωστόσο στη συνέχεια ο Θρύλος ισορρόπησε για να περάσει μπροστά με 9-8 με μπλοκ άουτ για την Μέιφιλντ. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο αλλά οι Πειραιώτισσες πήραν και πάλι διαφορά τεσσάρων πόντων (17-13) για να κατακτήσουν τελικά και το δεύτερο σετ με 25-17.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι ο Ολυμπιακός να πάρει ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων (8-5). Ο Πανναξιακός ανέβασε απόδοση, πίεσε από το σερβίς χαλώντας την υποδοχή του Θρύλου σε αρκετές περιπτώσεις κάτι που του έδωσε τη δυνατότητα να μείνει κοντά στο σκορ. Μετά το 16-15, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ωστόσο οι κοπέλες του Θρύλου έδειξαν πιο ψύχραιμες και τελικά κατέκτησαν το σετ με 26-24, για να πάρουν τη νίκη με 3-0 σετ.

Τα σετ: 3-0 σε 1. 05 25-11 (17’), 25-17 (21’) 26-24 (27’)

1ο σετ: 8-4, 16-6, 21-10, 25-11

2ο σετ: 5-8, 16-13, 21-14, 25-17

3ο σετ: 8-5, 16-15, 21-19, 26-24

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 45 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Πανναξιακού προήλθαν από 2 άσσους, 22 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Βλαχάκη 7 (6/18 επ., 1 μπλοκ, 100% υπ.), Γιώτα 5 (1/4 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Λαμπρούση 6 (6/11 επ.), Μέιφιλντ 10 (7/19 επ., 3 άσσοι, 70% υπ.), Χίπε 20 (19/39 επ., 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 9 (6/9 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κοκκινάκη (λ, 67% υπ.).

Πανναξιακός ΑΟΝ (Κωστακόπουλος): Βεργίδου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Λιάγκη 3 (2/10 επ., 1 μπλοκ), Ριντ 10 (9/23 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ.), Στεντίλ 8 (7/17 επ., 1 μπλοκ, 46% υπ.), Τσομπανίδου 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Χατζηευστρατιάδου 5 (2/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Κακουράτου (λ, 53% υπ.), Λάβδα.

Την ομάδα της Νάξου υποδέχεται ο Θρύλος στο Ρέντη για την 7η αγωνιστική της Volleyleague Γυναικών. Live στις 18:00 στο gavros.gr/OSFP TV.