Νέα άνετη νίκη

Σάββατο, 29 Ιανουαρίου 2022 - 20:40

Εύκολη νίκη με 3-0 σετ, εκτός έδρας, επί της Θέτιδας Βούλας σημείωσε η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού, σε παιχνίδι για τη 19η αγωνιστική. Οι «ερυθρόλευκες» του Κάρλο Παρίζι παρουσίασαν πολύ καλή εικόνα, έδειξαν συγκέντρωση και σοβαρότητα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και πήραν άλλη μία άνετη νίκη.

Οι «ερυθρόλευκες» έπαιξαν με συγκέντρωση και σοβαρότητα σε όλη τη διάρκεια, πήραν μεγάλες διαφορές και στα τρία σετ και με κορυφαία και πρώτη σκόρερ την Εμμανουηλίδου, με 16 πόντους (14 η Χίπε, 13 η Άγκοστ) πανηγύρισαν το θετικό αποτέλεσμα…

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω από την Θέτιδα με 3-0, όμως αντέδρασε, «έτρεξε» ένα 5-0 σερί και προσπέρασε με 3-5. Στη συνέχεια, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας πήραν διαφορά επτά πόντων (8-15) από τις γηπεδούχες, την οποία διατήρησαν με πάιπ της Εμμανουηλίδου για το 10-17. Με άσσο και καρφί της Χίπε, τα κορίτσια του Θρύλου ξέφυγαν με +9 (10-19) και στη συνέχεια, μετά από λάθος επίθεση της ομάδας της Βούλας, έφτασαν στο μεγαλύτερο τους προβάδισμα (+10), κάνοντας το 10-20! Με πρώτο χρόνο της Κελεσίδη, η ομάδα του Κάρλο Παρίζι έκανε το 25-18 και κατέκτησε το πρώτο σετ κόντρα στην Θέτιδα.

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά και προηγήθηκε με Άγκοστ και Εμμανουηλίδου και στη συνέχεια, πάτησε «γκάζι» και αύξησε τη διαφορά από την ομάδα των Νοτίων Προαστίων στο +5 (2-7), με νέο πόντο της Εμμανουηλίδου. Ο Θρύλος συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό κόντρα στη Θέτιδα και κράτησε το προβάδισμα των έξι πόντων (10-16), με καρφί της Άγκοστ, ενώ έφτασε στο +7 (10-17) και πάλι με την εξαιρετική Εμμανουηλίδου. Με πρώτο χρόνο της Χριστοδούλου, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο +9 (11-20) και έτσι, μετά από άουτ των γηπεδούχων, έκαναν το 25-16 και κατέκτησαν και το δεύτερο σετ!

Στο τρίτο σετ, βρέθηκε πίσω με 4-1 από την Θέτιδα και προσπέρασε με Χίπε (11-12). Με ωραία εκτέλεση της Άγκοστ, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +2 (12-14) στο τρίτο σετ και στη συνέχεια, με καρφί της Εμμανουηλίδου, πήραν προβάδισμα με πέντε πόντους (12-17) κόντρα στην Θέτιδα! Οι «ερυθρόλευκες», με τρεις πόντους της Εμμανουηλίδου, έφτασαν τους 23 (15-23) και έτσι, με μπλοκ της Κελεσίδη, έκαναν το 25-16 και κατέκτησαν το τρίτο σετ και τη νίκη κόντρα στην Θέτιδα…

Τα σετ 3-0 σε 68’: 18-25 (24’), 16-25 (22’), 16-25 (22’)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 4-8, 9-16, 15-21, 18-25

2ο σετ: 4-8, 10-16, 13-21, 16-25

3ο σετ: 8-6, 12-16, 13-21, 16-25

*Οι πόντοι της Θέτιδας προήλθαν από 4 άσσους, 27 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 9 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 6 άσσους, 45 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

ΑΣΠ Θέτις (Γιώργος Ρούσης): Σιρίνινα 4 (2/8 επ., 2 μπλοκ), Δραγουμάνου 4 (2/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 10% υπ. - 10% άριστες), Ανθούλη 17 (13/34 επ., 4 μπλοκ), Ρουσνατσένκο 1 (1 άσσος), Ακτάς 5 (5/16 επ., 21% υπ. - 17% άριστες), Παπαγεωργίου 6 (3/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 47% υπ. - 40% άριστες), Οικονόμου (λ), Απλαδά 1 (1/2 επ.), Περάλτα 2 (1/13 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 20% άριστες), Χατζηγρηγορίου, Αποστολάκη 1 (1 άσσος)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κάρλο Παρίζι): Εμμανουηλίδου 16 (12/18 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Άγκοστ 13 (12/28 επ., 1 άσσος, 22% υπ. - 0% άριστες), Σάλας 5 (3/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 42% υπ. - 27% άριστες), Χριστοδούλου 6 (4/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χίπε 14 (11/28 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κελεσίδη 3 (3/6 επ.) / Κονόμι (λ, 50% υπ. - 0% άριστες), Συριστατίδη, Τοτσίδου

Βόλεϊ Γυναικών: Η ενόχληση για την αντίδραση του Ολυμπιακού, δείχνει το μέγεθος του σκανδάλου!

Δούλεψε πάλι το… Καραμπέτσειο σύστημα για να πάει ο ΠΑΟ… χαλαρά στα ματς της Volleyleague Γυναικών και της Ευρώπης και να μη χάσει εκείνο με το Μαρκόπουλο στα χαρτιά. Τελικά για την ουσία θα μας πει η παραμύθα;