Ασυναγώνιστος ο πρωταθλητής Ελλάδας, επιβλητικό πέρασμα από τη Σαντορίνη

Σάββατο, 19 Μαρτίου 2022 - 20:12

Επιβλητικό πέρασμα από τη Σαντορίνη έκανε η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού που νίκησε με 3-0 σετ τον ΑΟ Θήρας και έδειξε ότι βρίσκεται σε τρομερή κατάσταση. Ασυναγώνιστος ο πρωταθλητής Ελλάδας, έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι και έδειξε ότι είναι και πάλι εδώ.

Το πρώτο σετ στο ξεκίνημά του και περίπου μέχρι τα μισά ήταν σχετικά ισορροπημένο. Ο ΑΟ Θήρας προηγήθηκε με 2-0 με άσο και μπλοκ στη Χίπε, αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με πρώτο χρόνο της Γιώτα και πλασέ της Χίπε. Και προσπέρασε με 3-4 με μπλοκ και έφτασε στο 3-6 με Άγκοστ και άσο της Χίπε. Η Άγκοστ με πλασέ έφερε το σκορ στο 6-8 και η Κωνσταντινίδου με άσο ισοφάρισε σε 10-10 για τους γηπεδούχους. Η Άμποτ με άσο έδωσε ξανά το προβάδισμα στον ΑΟ Θήρας (11-10) και η Άγκοστ με καρφί σε δύσκολη φάση έκανε το 12-12. Η Χριστοδούλου με μπλοκ και η Χίπε με έναν τυχερό πόντο έπειτα από υποδοχή (!!) έφεραν το 12-14, με τη γερμανίδα να πετυχαίνει άλλον έναν άσο για το 12-15. Η Χριστοδούλου έκανε το 14-17 και η Σάλας το 15-18, ενώ η Κουβανή αθλήτρια με άσο έφερε το σκορ στο 17-21. Η Άγκοστ με πλασέ έκανε το 19-24 και η Χίπε το 20-25 για το 0-1 σετ στη Σαντορίνη.

Στο δεύτερο σετ, ο ΑΟ Θήρας μπήκε καλύτερα μέχρι το... 1/3! Προηγήθηκε με 2-0 με τη Χόλστον, η Εμμανουηλίδου και η Χίπε μείωσαν τη διαφορά για το 6-4, ενώ η Σάλας πήρε το μπλοκ άουτ μειώνοντας σε 8-6. Μάλιστα, μετά το 8-5 ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα τρομερό 0-9 σερί με πόντους κυρίως από Γιώτα και Άγκοστ και μετέτρεψε το σκορ σε 8-14, με τελευταίο πόντο το μπλοκ της Γιώτα. Η Άμποτ έβαλε τέλος στο «ερυθρόλευκο» σερί ενώ με δεύτερο δικό της πόντο και έναν της Χόλστον ο ΑΟ Θήρας μείωσε σε 11-14 με ένα δικό του 3-0 σερί. Η Χίπε ανέβασε κι άλλο τη διαφορά για τον Ολυμπιακό (12-17). Η Εμμανουηλίδου με δύο πόντους, ο δεύτερος με άσο και ενδιάμεσα η Σάλας με καρφί έφεραν το 14-20, με τις «ερυθρόλευκες» να πλησιάζουν και στην κατάκτηση του δεύτερου σετ. Η Σάλας μετά από κακή υποδοχή έκανε το 15-22 και η Γιώτα με πρώτο χρόνο το 15-23, ενώ η Χίπε με καρφί και μία άστοχη επίθεση των γηπεδούχων έφεραν το 0-2 στα σετ με 15-25.

Ο Θρύλος του Κάρλο Παρίζι μπήκε στο τρίτο σετ με το πόδι στο γκάζι και προηγήθηκε με 1-5 με Χριστοδούλου, Άγκοστ και Εμμανουηλίδου. Η Άγκοστ πήρε έξυπνα το μπλοκ άουτ και με το άστοχο τελείωμα της Χόλστον έφεραν το σκορ στο 2-7, ενώ η Σάλας με καρφί μετά από κακή υποδοχή έκανε το 2-8. Η Σάλας πέτυχε και τους επόμενους δύο πόντους του Θρύλου για το 3-10, ενώ το σκορ έφτασε και στο 3-14 με Εμμανουηλίδου και Χριστοδούλου! Η αρχηγός με άσο έκανε το 4-17 και η Σάλας (μπλοκ) με τη Χίπε ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά (4-19). Η Σάλας και η Άγκοστ έφεραν το 6-21 και ο Ολυμπιακός ήταν πραγματικά ασταμάτητος. Η Εμμανουηλίδου με δύο πόντους και η Αδαμοπούλου με πλασέ στο φιλέ τελείωσαν το τρίτο σετ (-25) και το παιχνίδι για τον Ολυμπιακό (0-3 σετ) που ήταν ασυναγώνιστος.

Τα σετ: 20-25, 15-25, 10-25