Όλα στραβά

Όλα στραβά
Δευτέρα, 21 Μαρτίου 2022 - 19:30

Μακριά από το καλό του πρόσωπο βρέθηκε ο Ολυμπιακός στο Μαρούσι και ηττήθηκε με 3-0 σετ από τον Παναθηναϊκό, γνωρίζοντας την πρώτη του ήττα στη Β’ φάση του πρωταθλήματος. Καθοριστική στιγμή ο τραυματισμός του Παγένκ στα μισά του πρώτου σετ, ενώ φανερά ανέτοιμος ήταν ο Πέριτς, ο οποίος έπαιξε με μία προπόνηση σε 10 μέρες. Σε ένα πρωτάθλημα 4 ισοδύναμων ομάδων, αυτά τα προβλήματα στοιχίζουν στο φινάλε, ειδικά όταν πρόκειται για δύο βασικούς αθλητές της ομάδας. Έχει δρόμο ακόμα και ο πρωταθλητής Ελλάδας Ολυμπιακός θα το παλέψει ως το τέλος και για το πρωτάθλημα και για το Κύπελλο.

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 1-2 με καρφί του Τέπαν και μπλοκ του Παγένκ, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι γηπεδούχοι το γύρισαν και προηγήθηκαν με 4-2 με πάιπ του Ανδρεόπουλου. Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν και στο -4 (8-4) αρκετά νωρίς, με τον Τζουλιάνι να καλεί τάιμ άουτ και μάζεψαν κάπως τη διαφορά, μειώνοντας σε 9-7 με Ζουπάνι και σε 10-8 με τον Μιγιαΐλοβιτς. Το άστοχο πλασέ του Στιβαχτή και το μπλοκ στον Παγένκ έκανε το σκορ 13-8.Ο Ολυμπιακός «έτρεξε» ένα 0-3 σερί με Δαλακούρα και Μιγιαΐλοβιτς (καρφί και μπλοκ) για το 13-11. Ο Μιγιαΐλοβιτς με πάιπ μείωσε σε 16-14, φάση στην οποία χτύπησε στον αστράγαλο ο Παγένκ και αποχώρησε. Με το μπλοκ στον Πέριτς η διαφορά πήγε στο -6 (20-14), αλλά οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να τη μαζέψουν και μείωσαν σε 22-18 με τον πρώτο χρόνο του Ζουπάνι. Πάντως, μέχρι το τέλος δεν άλλαξαν πολλά και το πρώτο σετ (1-0) πήγε στον Παναθηναϊκό με 25-20.

Το δεύτερο σετ ήταν ισορροπημένο αλλά μόνο στην αρχή του, με τον Ολυμπιακό να χάνει γρήγορα την επαφή με το σκορ. Προηγήθηκε 0-1, 1-2 και 2-3 και Τέπαν, λάθος του Στάλεκαρ και καρφί του Δαλακούρα, αλλά ακολούθησαν πολλά λάθη που έφεραν το σκορ στο 10-5 από πόντο του Ρανγκέλ και μπλοκ στον Μιγιαΐλοβιτς. Ο Ανδρεόπουλος με άσο έκανε το 13-6 και ο Τέπαν πήρε πόντο με μπλοκ άουτ για το 14-7. Δύο συνεχόμενα μπλοκ σε Μιγιαΐλοβιτς και Τέπαν έφεραν τον Ολυμπιακό στο -9, σε ένα πολύ κακό διάστημα. Ο Στάλεκαρ με συνεχόμενα μπλοκ έκανε ακόμη πιο δύσκολα τα πράγματα για τον Ολυμπιακό που έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο και έδειχνε να παίζει χωρίς ψυχολογία. Ο Τέπαν πήρε πόντο μετά από ώρα κάνοντας το 24-11, προτού ο Φαν ντεν Ντρις κάνει το 25-11 και το 2-0 σετ για τον Παναθηναϊκό.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός ήταν κοντά, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Ο Γιάκομπσεν με άσο από κακή αντίδραση έκανε το 3-1 και ο Πέριτς μείωσε με καρφί σε 3-2. Ο Μιγιαΐλοβιτς έκανε το 6-5 και ο Τέπαν το 8-7. Η διαφορά ανέβηκε στο 12-8, με τον Ολυμπιακό να δείχνει ότι ήθελε πολλά περισσότερα. Ο Μιγιαΐλοβιτς μείωσε σε 14-11 και σε 15-12 με τον Τέπαν, αλλά η άμυνα και το μπλοκ δεν λειτούργησαν καθόλου. Πέριτς και Τέπαν πήραν πόντους για το 18-16. Η παράβαση του Σέρβου έφερε πιο πίσω τον Ολυμπιακό (20-16), με τον ίδιο να μειώνει σε 20-17. Τα διαδοχικά μπλοκ σε Τέπαν και Δαλακούρα έφεραν το σκορ στο 24-18 και εν τέλει το ματς και το τρίτο σετ τελείωσε με για το 3-0 υπέρ των γηπεδούχων. Κακή βραδιά για τον Ολυμπιακό που επηρεάστηκε πολύ και από τον τραυματισμό του Παγένκ.

Τα σετ: 25-20, 25-11, 25-18