Έβγαλε αντίδραση, ξαναμπήκε στο παιχνίδι

Τρίτη, 3 Μαΐου 2022 - 20:21

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 1-1.Η Γιώτα με ωραίο πόντο στο φιλέ έκανε το 1-2 και η Χαντάβα με καρφί στη διαγώνιο το 2-2. Η Σάλας δεν άφησε περιθώριο στην άμυνα των «πρασίνων» για το 2-3 και το άουτ της Γκρόθες έδωσε προβάδισμα δύο πόντων για πρώτη φορά στο σετ με 2-4. Η πίεση των κοριτσιών του Ολυμπιακού στο σερβίς απέδωσε καρπούς για το 4-6.

Ο Ολυμπιακός δεν είχε περιθώριο να χάσει άλλο σετ και ανέβασε περισσότερο την πίεση με τη Χίπε για το 6-8. Το 8-10 έκανε μετά από φάση διαρκείας η Σάλας με δυνατό καρφί και η Παπαφωτίου με πρώτο χρόνο μείωσε σε 9-10. Η Κουβανή ακραία του Ολυμπιακού έδειχνε ασταμάτητη στο 3ο σετ και τελείωνε τις επιθέσεις του Ολυμπιακού κάνοντας το σκορ 9-12. Μετά το τάιμ άουτ που πήραν οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 11-12 αλλά η Κατερίνα Γιώτα με πρώτο χρόνο έδωσε ξανά αέρα δύο πόντων στο Θρύλο για το 11-13.

Η Σάσκια Χίπε με ωραίο πλασέ πραγματοποίησε το 12-14 αλλά ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 14-14 μετά από άουτ επίθεση του Ολυμπιακού. Η Εμανουηλίδου με μπλοκ έκανε το 15-16 και η Γερμανίδα διαγώνια του Θρύλου με άσσο, έκανε το σκορ 15-17 οδηγώντας ξανά το προπονητή των «πρασίνων» να καλέσει σε τάιμ άουτ. Το 15-18 ήταν γεγονός ξανά με μπλοκ και ο Ολυμπιακός πίεζε για να μεγαλώσει τη διαφορά. Το 16-19 πραγματοποίησε η Μελίνα Εμανουηλίδου με την κεντρική του Ολυμπιακού να βγάζει αρκετό πάθος σε κάθε πόντο. Η αρχηγός των γηπεδούχων μείωσε σε 18-19 και το λάθος του Ολυμπιακού στο φιλέ έφερε το σετ ισόπαλο 19-19.

Το video check δικαίωσε την ομάδα του λιμανιού για το 19-21 και η Χίπε με πανέμορφο πλασέ διαμόρφωσε το 20-22. Η Γκρόθες μείωσε προσωρινά σε 21-22 αλλά ο Ολυμπιακός δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους και κέρδισε με 22-25 το 3ο σετ μειώνοντας σε 2-1 σετ το παιχνίδι.

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 3-1 σετ από τον Παναθηναϊκό στον δεύτερο τελικό της Volley League Γυναικών...

Χαμένες ευκαιρίες

Ο Ολυμπιακός έκανε λάθη σε κρίσιμα σημεία στο τέλος του δεύτερου σετ και το έχασε (2-0)...