Πέρασε από το Αιγάλεω

Σάββατο, 5 Νοεμβρίου 2022 - 18:36

Τη νίκη με 3-0 σετ κόντρα στο Αιγάλεω, εκτός έδρας, πήρε η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών, ένα ματς στο οποίο ζορίστηκε στην αρχή αλλά εν τέλει το πήρε χωρίς απώλειες. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-8 με το μπλοκ της Γιώτα και η Γουίντερς οδήγησε τον Θρύλο στο 6-10, με μπλοκ άουτ, όμως το Αιγάλεω μείωσε σε 9-10, με την Σάλας να ανεβάζει ξανά τη διαφορά στο +3 (9-12). Οι «ερυθρόλευκες» ξέφυγαν με +10 (13-23), με την Κούμπουρα, με την Σέρβα να κάνει και το 17-24. Οι γηπεδούχες μείωσαν σε 19-24, όμως η Σάλας «τελείωσε» το πρώτο σετ με 19-25 (0-1).

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 4-0, 7-4 και 9-7, όμως αντέδρασε εξαιρετικά και έκανε την ανατροπή, με την Κούμπουρα να καρφώνει δυνατά, για το 9-10. Η Σέρβα διαγώνια «χτύπησε» ξανά, για το 10-11 του Θρύλου, με την Γουίντερς να πετυχαίνει άσο, για το +2 (10-12). Η Χριστοδούλου έκανε το 16-19, με πλασέ και η Κούμπουρα το 18-21, ενώ μετά από λάθος της Διώτη, ο Θρύλος πήρε και το δεύτερο σετ, με 21-25 (0-2).

Το τρίτο σετ πήγαινε πόντο-πόντο στο ξεκίνημα, με την Σάλας να ισοφαρίζει σε 9-9 και 10-10. H Όλμπρεχτ, με τρομερό μονό μπλοκ, έδωσε στον Θρύλο το προβάδισμα (10-11), με την Σάλας να κάνει το 13-11, με άσσο, ενώ η Κουβανέζα σκόραρε ξανά, για το +3 (11-14), με φοβερή πάιπ. Με νέο άσσο, η Σάλας ανέβασε τη διαφορά στο +5 (11-16), ενώ η Γουίντερς, με μπλοκ άουτ, έκανε το 17-11. Η Κούμπουρα κάρφωσε για άλλη μια φορά, κάνοντας το 20-12, με την Γιώτα να πλασάρει, για το 21-13. Ο Ολυμπιακός έφτασε στο +9 (13-22), με την Γουίντερς, ενώ η Κούμπουρα, με μπλοκ άουτ, έκανε το 23-13. Με σκορ 25-16, ο Θρύλος έκανε το 3-0.

Τα σετ: 19-25, 21-25, 16-25