Εύκολο πέρασμα από τη Σαντορίνη

Σάββατο, 7 Ιανουαρίου 2023 - 20:39

Άνετο πέρασμα από τη Σαντορίνη με 3-0 σετ επί του ΑΟ Θήρας έκανε ο Ολυμπιακός στο Βόλεϊ Γυναικών και μπήκε με νίκη στο 2023. Στο ντεμπούτο της Καράρο, οι «ερυθρόλευκες» κυριάρχησαν, μέτρησαν έξι άσσους και 10 μπλοκ και με πρώτη σκόρερ την Κούμπουρα, με 16 πόντους (11 η Σάλας, 10 η Γουίντερς, 10 η Εμμανουηλίδου), πανηγύρισαν μία σημαντική νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο ματς και με δύο διαδοχικούς πόντους της Κούμπουρα, προηγήθηκε με 3-1, με την Εμμανουηλίδου να κάνει το 4-1, με εξαιρετικό πρώτο χρόνο. Με μπλοκ της Κούμπουρα, ο Θρύλος ξέφυγε με 5-1, ενώ μετά από άουτ της Μερκάδο, έφτασε στο 8-1. Οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και πήραν «αέρα» εννιά πόντων (5-14), μετά από φιλέ των γηπεδούχων, ενώ η Κούμπουρα, με μπλοκ άουτ, «τελείωσε» το πρώτο σετ, με 25-17.

Με επίθεση της Σάλας, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα 5-3, στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, με την Εμμανουηλίδου να κάνει το 6-5. Ο ΑΟ Θήρας προσπέρασε με δύο πόντους (9-7), η Εμμανουηλίδου αξιοποίησε με τον καλύτερο τρόπο την εξαιρετική πάσα της Καράρο, για το 9-8, με την Γουίντερς να μειώνει, στη συνέχεια, σε 10-9 και την Κούμπουρα να ισοφαρίζει σε 10-10 και 11-11. Ο Θρύλος συνέχισε την «αντεπίθεση» του και έφτασε στο +3 (11-14), με άσσο της Γουίντερς, με την Κούμπουρα να κρατά τη διαφορά (12-15), με μπλοκ άουτ και τη Σάλας να την ανεβάζει στο +5 (12-17). Έτσι, με μπλοκ της Γιώτα, οι «ερυθρόλευκες» έκαναν το 2-0, με 25-19.

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 13-12, με μπλοκ άουτ της Κούμπουρα, η Εμμανουηλίδου «έγραψε» το 16-15, ενώ η Γουίντερς αύξησε την απόσταση από τον ΑΟ Θήρας στο +4 (15-19). Με νέα επίθεση της Κούμπουρα, ο Θρύλος έφτασε στο +5 (16-21), η Σάλας έκανε το 24-19, με τη Σέρβα διαγώνια να «καθαρίζει» το τρίτο σετ και το ματς, με 25-19 (0-3).

Τα σετ 0-3: 17-25, 19-25, 19-25

1ο σετ: 1-8, 9-16, 14-21, 17-25

2ο σετ: 8-7, 12-16, 17-21, 19-25

3ο σετ: 6-8, 15-16, 16-21, 19-25