Απώλεια στην Καλαμάτα αλλά κοιτάει μπροστά ο Θρύλος!

Σάββατο, 1 Απριλίου 2023 - 23:47

Στο πλαίσιο του τελικού του Κυπέλλου Ελλάδος της Καλαμάτας, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από τον ΠΑΟΚ με 1-3 σετ (25-18, 20-25, 21-25, 21-25). Παρότι οι παίκτες του Αλμπέρτο Τζουλιάνι πραγματοποίησαν εξαιρετικό πρώτο σετ, το οποίο κατέκτησαν με πολύ καλό σερβίς και μπλοκ, είδαν τους Θεσσαλονικείς να ανατρέπουν το παιχνίδι.

Στο δεύτερο σετ υπήρξε η κομβική φάση. Με το σκορ στο 13-10 υπέρ του ΠΑΟΚ, δόθηκε διπλή μπαλιά στον Στερν. Το σκορ έγινε 14-10. Μια φάση που προκάλεσε τον εντονότατο εκνευρισμό του Σλοβένου διαγώνιου. Ο οποίος είναι πάντα ήρεμος, αλλά στην προκειμένη περίπτωση βγήκε έξω από τα ρούχα του.

Εν συνεχεία, ο Θρύλος βρέθηκε να προηγείται στο μεγαλύτερο μέρος του τρίτου σετ, ακόμη και με διαφορές 18-14 και 19-17, ωστόσο δεν κατόρθωσε να υπερασπιστεί το προβάδισμα του. Σε εκείνο το σημείο, η ισοφάριση του ΠΑΟΚ προήλθε από λανθασμένη υπόδειξη για φιλέ στο Στερν, σφύριγμα που διαμόρφωσε το 19-19. Αυτό ήταν και το κομβικό σημείο στο οποίο ουσιαστικά χάθηκε το παιχνίδι.

Στο τέλος, έχοντας στερέψει από ψυχικά αποθέματα γνώρισε την ήττα. Η σεζόν συνεχίζεται για τους Κυπελλούχους Ευρώπης οι οποίοι δίνουν βαρύτητα στην κατάκτηση της Volley League και του Λιγκ Καπ, που μπορούν να οδηγήσουν σε ένα ιστορικό τρεμπλ!

Tα σετ: 25-18, 20-25, 21-25, 21-25